חברי משלחת הקונגרס נחתו באוזבקיסטן ימים ספורים לפני ראש השנה והספיקו להפיץ את המסורת ומצוות החגים בקרב כלל הקהילות

מיד לאחר נחיתת המשלחת באוזבקיסטן, חברי המשלחת נפגשו עם כלל גבאי בתי הכנסת, על מנת להתכונן ולתאם עמדות לקראת הימים הנוראים. לקראת השתלבותם בקהילות השונות, קיבלו חברי המשלחת סקירה נרחבת ומרחיבת דעת על יסודות ומנהגי קהילת יהודי בוכרה מאת מנהל המוזיאון הבוכרי בארה”ב שהגיע למקום להכשיר את הצוות לקראת התפילות והחגים. לאחר מכן נפגשו חברי המשלחת עם רב הקהילה הרב בבייב שליט”א, שהוסיף להכין אותם ולהדריך אותם לקראת תקופת החגים.

בימים שלפני ראש השנה, עסקו חברי המשלחת בביקורי בית בבתיהם של חברי הקהילה היהודית כדי להזמינם באופן אישי לתפילות וארוחות החג, ולוודא שאין יהודי אחד שלא מכיר את הפרטים והשעות וחלילה יימנע מלבוא לבית הכנסת בימים קדושים אלו. בערב החג, הוזמנו חברי המשלחת להרמת כוסית בבית שגרירת ישראל באוזבקיסטן הגב’ זהבית בן הלל. שם תקעו חברי המשלחת בשופר והסבירו על מהות החג בפני כל עובדי השגרירות.

#מתקבלים בחום

בראש השנה, התפצלו חברי המשלחת בין קהילת יהודי בוכרה ליהודי העיר טשקנט. בכל מקום אליו באו להעביר את החג, הם התקבלו בחום ובאהבה רבה והודיה לקונגרס שלעולם לא שוכח את קהילות יהודי אוזבקיסטן ודואג להם בכל חג לכל צרכיהם. בכל מהלך ימי החג בתי הכנסת היו מלאים מפה לפה, והציבור הרחב התרגש מאוד מהתפילות והתקיעות. בבית הכנסת צ’קלוב בעיר טשקנט פגשו חברי המשלחת את חברי הקהילה שהמתינו בציפייה לחג ולחברי המשלחת. התפילות בבית הכנסת עברו בהתלהבות ושירה. לאחר התפילות התיישבו כל הנוכחים לסעודת חג חגיגית וכשרה למהדרין שם הם זכו לשמוע דברי תורה ופרפראות על מהות היום הגדול של ראש השנה. גם בית הכנסת האשכנזי לא קופח וגם אליו הגיעו חברי המשלחת לערוך את תפילות החג וסעודות. בבתי הכנסת, פגשו חברי המשלחת בין היתר יהודים שנמלטו מאימת המלחמה המתרחשת בימים אלו באזור וחיפשו מקום בטוח בחיק הקהילה היהודית המקומית. ממש כמו בימים עברו בהם קהילת יהודי בוכרה פרסה את חסותה על הפליטים שהגיעו ממזרח.

סיור בבוכרה

לאחר ראש השנה, יצאו חברי המשלחת לסייר ולבקר בכל אתרי המורשת היהודית בעיר בוכרה. שם הם הגיעו לבית הספר היהודי המקומי שם המתינו להם התלמידים והתלמידות בציפייה ודריכות. בבית הספר, העבירו הבחורים בדנה מיוחדת להיכרות עם מצוות החגים והציגו בפני התלמידים והתלמידות את ארבעת המינים, מצוות שופר, והלכות יום הכיפורים וחג הסוכות.

חברי המשלחת המשיכו לעיר סמרקנד, שם פגשו את הרב ניסן מלייב הנשלח לעיר מידי שנה על ידי הקונגרס לשמש כבעל תפילה בבית הכנסת המקומי בנוסח בית אבא. שם העניקו להם חברי המשלחת סטים מהודרים של 4 מינים שהביאו מבעוד מועד מארץ ישראל לשימוש בני הקהילה. נראה שידיהם של חברי המשחת עמוסות מפעילות קדושה ומהפצת המסורת באהבת ישראל עוד בטרם הגענו לשיא של חודש החגים. יישר כוח גדול לכל העוסקים במלאכת הקודש, ובראשם מנכ”ל הקונגרס הרב יהודה בלוי.

Leave a Reply

Your email address will not be published.