טוראי יהודה דגים (ריבקוף), בן מרים ואריה חייל בחיל השריון, נפל ביום ה’ בניסן תש”ח  17.04.1948, בן 20 בנופלו.

יהודה נולד בעיר טשקנט בשנת 1928 , הוריו ובני משפחתו עלו לארץ דרך אפגניסטן והודו וקבעו את משכנם בעיר ירושלים, לאחר מספר שנים הצטרף לשורות ההגנה והיה פעיל בארגון “מכבי -האש”, בגיל 16 ניסה להתגייס לבריגדה היהודית אך בשל גילו הצעיר נבצר ממנו להשתתף בפעולותיה. עם הכרזת האו”ם על תוכנית החלוקה הצטרף יהודה לכוחות המגן בחטיבת “קריתי” בזמן הזה משפחתו התגוררה בתל אביב והוא היה עובד בחברת “ארגז” כצבעי אוטובוסים.

עם הכרזת עצרת האו”ם על החלוקה הצטרף לכוחות המגן בחטיבת “קרייתי”, גבול החטיבה היה המרחב העירוני של העיר תל אביב מנחל הירקון ועד בת ים. בתחומי החטיבה היה קו הגבול העירוני הפתלתל בין תל אביב ליפו והכפרים סלמה ואבו כביר וכן הקו אל שכונת שפירא והקו ההיקפי של שכונת מנשייה. החטיבה אף אבטחה את הדרכים מחולון ומקווה ישראל אל העיר ירושלים במקטע הראשון של הדרך, הכפר יאזור(אזור) ובית דג’ן (בית דגן).

טחנת הקמח של עטאללה

לאחר שסיים קורס חבלה והיה שותף בהתקפה על אבו כביר וסלמה היה מועמד לקורס קצינים. בתאריך ה14.04.47 נשלח לפעולה יזומה שמתכונת הייתה להטמין מטען חבלה בטחנת הקמח שבשכונת פלורנטין, הטחנה שהייתה בבעלות איש העסקים שחאדה עטאללה, שימשה כמתחם בתי מלאכה עד לשנת 1947 שנקבעה כקו האש בין אזור 5 של ההגנה לבין אזור 2 הערבי. בגזרה הזו נלחמו כמאה לוחמים ערבים וכרבע מתוכם היו שכירי חרב עיראקים. מתחמי בתי המלאכה הפכו לעמדות צלפים מבוצרות מהן ניתכה אש על שכונות מכבי הישנה וצריפי פלורנטין. בקו הרקיע נישאה לגובה טחנת הקמח שהייתה למעלה מחמש קומות וקירותיה היו בטון שאפשרו את המגן והמחסה לירי. אור ל-14 באפריל 1948 נכתב בעיתון מעריב הדיווח על הפגיעה בטחנת הקמח ובבניין הערבי הסמוך, לפעולה זו התנדב יהודה דגים (ריבקוף) כחבלן, ובזמן המבצע נפגע אנוש, מילותיו האחרונים אל חבריו היו ” כוחותיי תשו, אך המשיכו אתם בהגנת המולדת”. שלושה ימים לאחר מכן נפטר מפצעיו והובא למנוחה עולמים בבית הקברות הצבאי בנחלת יצחק. יהודה דגים (ריבקוף) גילה בפעולה זו תושייה יוצאת דופן והסיר את האיום שהיווה המבנה על השיירות שחצו את שטח הפתוח “בדרך הביטחון”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.