החלקה שהוזנחה למשך עשרות שנים וזכתה לעדנה בזכות פעילות הקונגרס זכתה לטקס מרגש של גילוי מצבות לראשי שושלת משפחת דוידוף המפוארת

בשבוע שעבר נערך טקס מרגש ומשמעותי מאוד בחלקת הבוכרים המשוקמת בהר הזיתים בירושלים. כזכור, חלקה זו, בה נטמנו למנוחת עולמים היהודים שעלו ארצה במאה הקודמת והיו לבוניה של ישראל בכלל וירושלים בפרט, כאשר בנו את ‘שכונת הבוכרים’ המפוארת. חלקה זו הוזנחה ונהרסה כאשר שלטו הירדנים באזור, ולאחר המלחמה לא שוקמה מעולם והקברים בה לא היו מתועדים בצורה מסודרת. עד אשר נכנס קונגרס יהודי בוכרה לתמונה ויחד עם עוד גורמים בקהילה ומחוצה לה, שיקמו את החלקה ותיעדו מחדש את כל המכובדים הטמונים בה. כך, בשנים האחרונות, אנו עדים לטקסי חידוש מצבה מרגשים המתקיימים בחלקה זו לאחר שהמשפחות, צאצאי הנטמנים ביררו עד תום את מקום הקבורה. רק לפני מספר חודשים התקיים טקס גילוי מצבה לסביו של שר המשפטים מר גדעון סער שהתרגש מאוד מהמעמד ומסגירת המעגל המרגשת.

בשבוע שעבר, נערך טקס גילוי מצבה לאבות משפחת דוידוף העולמית. בני המשפחה מהארץ ומהעולם, התכנסו בחלקה בהר הזיתים, ויחד נגעו בפיסות היסטוריה מרתקות ומרגשות כאחד. במהלך הטקס, נשא דברים דר’ אמנון דוידוף, נצר לשושלת דוידוף המפוארת. דבריו מסכמים בצורה נפלאה את  השתלשלות הדברים.

“לפני 16 שנה נערך כנס עולמי של משפחת דוידוף לדורותיה , הגיעו 750 איש מכל העולם להמשיך את המסורת של המשפחה המפוארת הזו. הכנס החל בהר הזיתים שמקום קבורתם ראשי המשפחה לא ידוע. הסברה הייתה שאחרי ששת הימים הירדנים הרסו את הקברים ולא נותר מהם זכר.

מסתבר שהקברים לא נהרסו אלא רק כוסו בעפר רב. בהשתדלות מאומצת של קונגרס יהודי בוכרה בראשותו של הנשיא מר לבייב והרב יהודה בלוי, כמו גם הרב הראשי זצ”ל הרב אמינוב שפרוקיט שיקום הקברים בהר הזיתים היה בנפשו ממש,  אייל דוידוף, הרב אקרמן מהר הזיתים, יואליש קרויס ממאה שערים ועבדכם הנאמן נחשפו הקברים ונמצאו תחת תל עפר בעומק של 10-15 מטר מתחת לפני האדמה. לאחר חשיפתם , שוב בהשתדלות של הרבה אנשים יקרים הגיע הרגע הנכסף של השלמת המצבות וסידור החלקה המשפחתית.

הקברים שנחשפו כוללים את יהודה הנשיא דוידוף ( davidoff no 1), אשתו, בניו וכלותיו. בינהם : יששכר, בנימין, יוסף, חיים, פנחס דוידוף ונשותיהם. בן דודי היקר, יוסי דוידוף מטקסס תרם והקים את מצבותיהם של הסבא רבא שלנו , יוסף דוידוף ואשתו אוגול. על כך תבוא עליו הברכה.

עצם חשיפת הקברים ותיעודם משאיר חותם לדורי דורות של שושלת מפוארת שהאירה באור נגוהות את המורשת היפה שהתחילו. משפחה שהגיעה לפני 120 שנה לירושלים ועשתה ציונות לשמה. היה לה אומץ לבנות שכונה מפוארת מחוץ לחומות והקימה דורות של יהודים אמיתיים אוהבי הארץ והמדינה.. בפזורה העולמית יש למעלה מ2500 צאצאים של השבט הזה שיש להם גל – עד להתגאות בו. הצלחנו לתת לראשי המשפחה שלנו את הכבוד האחרון  שמגיע להם אחרי מפעלי חייהם ביאורים. סיום פרויקט זה הוא העדות הניצחת להשתדלות של אנשים אוהבי אדם ללא הבדל עדתי / חילוני / ודתי. דבר שריגש אותי באופן מיוחד.

שמחתי להיות חלק בפרויקט החשוב הזה. וזו היתה לי זכות גדולה להיות שותף”.

דר’ אמנון דוידוף. שוהם.

Leave a Reply

Your email address will not be published.