נשיא המדינה ושר המשפטים הכריזו ביום שלישי על מתווה חנינות ייחודי עבור בעלי חובות בגין קנסות, שנקלעו למצב כלכלי קשה על רקע המאבק בנגיף הקורונה. המתווה אינו נוגע לקנסות שהוטלו בגין הפרת ההוראות למניעת התפשטות הקורונה.
 

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, הכריז ביום שלישי השבוע, יחד עם שר המשפטים אבי ניסנקורן, על מתווה חנינות ייחודי עבור בעלי חובות בגין קנסות, שנקלעו למצב כלכלי קשה על רקע המאבק בנגיף הקורונה.
 
יודגש כי במסגרת המתווה לא יבחנו בקשות להקלה בקנסות שהוטלו בגין הפרת ההוראות למניעת התפשטות הקורונה, אלא רק בקשות להקלה בקנסות אחרים למי שמצבו הכלכלי הורע בשל המאבק בקורונה.
 
המתווה גובש על ידי עו”ד אודית קורינלדי סירקיס, היועצת המשפטית של בית הנשיא, ועו”ד נוחי פוליטיס, מנהלת מחלקת החנינות במשרד המשפטים, על רקע ההשלכות כבדות המשקל במישור הכלכלי שחווים רבים מאז התפרצות הקורונה. ביניהם, בעלי חובות בגין קנסות שהוטלו עליהם בעבר, שנקלעו למצב כלכלי קשה על רקע המאבק בנגיף הקורונה ומתקשים לשלם את חובם בתקופה זו. 


נשיא המדינה  ראובן ריבלין אמר כי ״ישראליות וישראלים רבים מדי מצאו את עצמם בן לילה, במערכה כלכלית על החיים. בשעה הזאת מדינת ישראל צריכה להושיט יד לבניה ובנותיה ולהיחלץ לעזרתם של אלה הזקוקים לכך״
הנשיא ריבלין הוסיף: ״לא נבחן בקשות להקלה בקנסות שהוטלו בגין הפרת ההוראות למניעת התפשטות הקורונה, אלא הקלה בקנסות למי שמצבו הכלכלי הורע בשל המאבק בקורונה. אנו תלויים זה בזה לטוב ולמוטב, וראוי שכולנו נלחם בנגיף יחד תוך מחויבות לערבות ההדדית בינינו״שר המשפטים אבי ניסנקורן אמר בתגובה למתווה שפורסם כי:
“חובתנו לעשות ככל שניתן על מנת לסייע לאותם חייבים להחזיק את הראש מעל המים. המתווה המיוחד שאנו מציגים היום יאפשר הקלה נוספת  לבעלי חובות רבים בגין קנסות, וייתן מענה למצוקה הכלכלית אליה נקלעו באמצעות שימוש בסמכויות החנינה”
 

אירנה דוידוב, יועצת כלכלית מתייחסת למתווה החדש: “ה’אני מאמין’ שלי הוא שתמיד יש לנו אפשרויות בחירה, ובתקופת הקורונה זה בלט עוד יותר: אנשים שבחרו להיות פרואקטיביים הצליחו למצוא את הדרך לשמור על אותה רמה של איכות חיים, ובמקרים מסוימים אפילו לשפר אותה. כדי שזה יקרה צריך היה להכיר את כל הכלים שהמדינה נתנה לנו בתקופה הזו. מתווה החנינה כפי שפורסם על ידי ‘בית הנשיא’ ביום שלישי האחרון, הוא דוגמא מצוינת למינוף אותו ניתן לעשות בעקבות מצב החירום בו אנו נמצאים. אני סבורה שעל כל אחד שרואה במתווה רלוונטי, עליו להתעמק בתנאים ולהגיש בקשה מהר ככל הניתן לסילוק חובותיו.  המדינה מדברת בשפה משלה, ואנחנו, העם מדברים בשפה שלנו. אנחנו אולי לא בחרנו בקורונה, אבל אנחנו כן יכולים לבחור איך יראה העתיד שלנו אחריה. כולנו. גם מי שבקושי סגר את החודש לפניה, גם מי שעכשיו ההוצאות שלו עולות כל ההכנסות שלו וגם מי שחושב שכל העתיד שלו הוא חידה אחת גדולה. זה לא חייב להיות כך”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.