“פיצוץ הגז לפני שנתיים הרעיד את כל השכונה, קירות התרסקו וחלונות נופצו, שהגעתי לזירת האירוע נדהמתי מעומת הנזק והפיצוץ. כל הכוננויות קפצו לאירוע,  מכבי אש ואמבולנסים ניידות משטרה וצוותי מתנדבים. רבע שעה לפני הפיצוץ הפקידה מהמשרד התקשרה אליי ואמרה שהתושבים  משכונת בקעה מתלוננים שאין להם גז בבתים. אמרתי לה שלא יכול להיות, מאחר ורק שבוע לפני כן מילאתי את מצבורי הגז בכל האזור של השכונה הירושלמית. באותו היום הייתי בישוב אפרת, לאחר מספר דק’ היא מתקשרת אליי שוב ומתארת בשיחת הטלפון שבמבנה מגורים ברחוב דן בעיר היה פיצוץ גז וכעת כוחות ההצלה בדרך. מיד נסעתי לכיוון האירוע. כאשר הגעתי לאתר, חסמו אותו לחלוטין ומנעו גישה של אנשים למבנה. ממש  לא אפשרו לאף אחד להיכנס, הצגתי תעודה ונכנסתי למתחם כאשר עדיין מפנים את התושבים מהבתים הסמוכים. היו מספר מצומצם של פצועים ונודע גם שיש הרוג שנמצא במרתף המבנה.  בדיעבד אנחנו יודעים שההרוג הוא פועל מטעם הקבלן שעבד במתחם, הוא סייע לטכנאי הנאשם בעבודות שהתקיימו באתר.

שנתיים לאחר המקרה ולאחר שתיחקרו את האירוע ואת כל הגורמים שתרמו לנזק, מבינים היטב את הסיבות וההשלכות שלכולם יש כותרת אחת, רשלנות.  אני חוזר ואומר את הדברים, שמחפשים דרכים זולות יותר משלמים ביוקר . החברה בה אני עובד מבקרת עשרות פעמים באופן בטיחותי כל קו על מנת למנוע אסונות מסוג זה. בטיחות במיוחד בנושאים אלו הם דברים שצריכים לראות אותם בראש סדר העדיפויות.

מדושנבה לירושלים

באירוע ע”פ כתב האישום, היה ריח של גז ולמרות זאת המשיכו בעבודה ולא איתרו את מקור הדליפה. מדובר ברשלנות ולצערי הרב האירוע הסתיים גם בהריגתו של בן-אדם. בכל אירוע, חייבים להפיק לקחים, וכל חברות הגז לומדים ומתחקרים אירועים מסוג זה. בנושאים של בטיחות ותאונות, לא רואים תחרות ולא שיווק וכסף, חיי אדם מעל הכל. למעשה, אנחנו עדים למקרים בהם אנשים מסוימים פועלים בדרך עצמאית ולא פונים לחברות הגדולות של מצבורי הגז. החברה במקרה הנוכחי לא קיבלה שום פנייה, ולא הובא לידעתנו על החלפת הקו. ללא ספק היה יכול להימנע האסון. לאחר האירוע חיברנו מחדש את כל הדיירים לאחר בדיקות תקינות ואישורים מבוקרים.  לפני חודש הייתי במקום האירוע , כחלק מהעבודה השוטפת למילוי הצוברים, לצערי עדיין המבנה מגודר ונותר הרוס ממש כמו ביום הפיצוץ”

שרבטייב עלה לארץ ב-1973, בגיל 10 מדושנבה גר תחילה בשכונת שפירא מספר חודשים ולאחר מכן גדל בראשון לציון, כיום הוא מתגורר בשכונת פסגת זאב בירושלים, ומעל 30 שנה שהוא בתחום הגז. כיום הוא עומד בראש מערך הצוברים. מערך רחב היקף שכולל גם את העיר מודיעין, מעלה אדומים, אפרת, גוש עציון, מטה בנימין וירושלים.

מה החשיבות של צוברי הגז ?

החל משנות התשעים רוב הערים פעלו על מנת להטמין את הגז. בחלק מהמקומות שבהם לא ניתן להטמין בדומה לשכונות וותיקות או צפופות במרכז העיר, ניתן לראות שכונות הנתמכות באמצעות מכליות.  בעקבות מרחקים שונים אשר נמדדים מכל מבנה, בהתאם לאופי הבנייה הירושלמי,  קיים קושי להטמין בצורה מוחלטת את כל מערך מצבורי הגז. למרות זאת, נעשים ניסיונות לפעול להטמנה מלאה של הגז בקרבת מגורים ושכונות. בנוסף, קיימים גם מקרים שבם קיים מבנה עם מפלס תחתון. המשמעות של מפלס כזה הוא שחלק מהבית יותר נמוך מחלק אחר כמו שאנחנו מכירים בעיקר בבתים פרטיים, הגז יותר כבד מהאוויר, וכאשר יש דליפה זה מאוד מסוכן. הגז מצטבר בחלק התחתון של הבית, כך נוצר מצב בו חלל מסוים בבית מלא בגז שדלף, השהות במבנה כזה הוא מסוכן ביותר וכל דבר יכול לגרום לניצוץ שיוביל לנזק רחב ממדים.

לצובר יש יתרון רב על המכליות בעיקר בעקבות הבטיחות והנוחות המתלווה אליו. בנוסף, צובר הגז מצליח לשמור על הסדר בין הדיירים, צוברי הגז החליפו  את מיכלי הגז  הקטנים שייצרו לעיתים קרובות מצבים לא נעימים בין הדיירים.  בנוסף, חוסר תשומת לב למצב המיכל, גרם לא פעם שאזל הגז דווקא בשעות הכי נחוצות, ביום שישי או בערבי חג .

להחלטה להטמין את מצבורי הגז בעיר יש הבנה ברורה. הצובר הוא בטיחותי ולא רק בגלל המתקינים. יש מערכת פיקוח של מנהל הגז, וכן כל התקנה מחויבת באישור עירייה. מנגנון הפיקוח והבקרה רחב יותר, יעיל יותר ומאפשר מתן שירות טוב יותר.

 אנשים פוגשים אותי ומתעניינים בנושא הגז, לאחרונה מרבים לשאול אותי על הגז הטבעי שמצאו בים. אני מסביר להם שהגז הטבעי , לא יגיע לאף אחד לבית. הגז שמצאו בים מתאים למפעלים ולא לבתים, מי שחושב שהוא עתיד להרוויח, או להוזיל את העלויות של הגז אצלו בבית הוא טועה”.

#תעלה המשואה

באילו אירועים נוספים יצא לך לקחת חלק ?

כבר תשע שנים שאני לוקח חלק בטקס הדלקת המשואות ביום העצמאות וכן בטקסים ממלכתיים אחרים בגבעת התחמושת, יד ושם והר הרצל. אלו אירועים משמעותיים מאוד עבורי, אבל השנה אלו היו גם אירועים חריגים מאוד. מגפת הקורונה גררה מצוקה בחלק מהפקות הענק שנערכו השנה במתכונת יוצאת דופן.  כל הטקסים נערכו מבעוד מועד. כלומר, טקס הדלקת המשואות בערב יום העצמאות  נערך השנה שבועיים לפני מועד שידורו .

מה התפקיד שלך בטקס?

“הרבה חושבים שהמשואה נדלקת באמצעות נפט או סולר שמעתי אפילו על חומר בעירה אחר , אבל האמת היא שאני עומד מאחורי הלהבה ברגע שהנואם מניח את הלפיד אני פותח את צינור הגז, ודואג שהמשואה תבער ברציפות . התיאום בחלק הזה מאוד חשוב למהלך האירוע וממלכתיות הטקס. “

איך מרגיש מאחורי הקלעים במהלך טקס כזה?

“ללא הקהל ומחיאות הכפיים האווירה הייתה מאוד שונה , הכנו את הכל והייתה השתדלות גבוהה לשדר טקס בדומה לשנים קודמות, גם טקס יום ירושלים בגבעת התחמושת וטקס יום הזיכרון בהר הרצל נערך במתכונת דומה, יום צילומים היה מוקדם ומהלך הטקס לא היה רציף. הטקסים מאוד מיוחדים וחשובים למדינה ולעם ישראל , עיני כל המדינה נשואות ללפידים ולמדליקי המשואות עובדי הבמה דואגים שהכל יעבוד כשורה.

בדרך כלל במהלך הטקס אני מאוד דרוך וממוקד להוראות הבמאי על מנת שהכל יעבוד כראוי, השנה יכולתי קצת לראות את הטקס ואת נבחרי המשואות נואמים ולא רק מאחורי הקלעים . במיוחד ריגשה אותי הגברת ציפי שביט , עם האנרגיות והנמרצות שלה , היא הייתה מדהימה מלאת שמחת חיים וחייכנית. אני מרגיש בר מזל שאני זוכה להיות נוכח בטקס כזה שנה אחרי שנה ולראות את עם ישראל בשיא תפארתו” .

Leave a Reply

Your email address will not be published.