לאחר קמפיין של שנה, דוד ארונוב בן 24 מניו יורק ינסה לעשות היסטוריה ובעוד כחודש להפוך לחבר מועצת העיר הבוכרי הראשון בניו יורק ובתפקיד נבחר ציבור כלשהו מאז העלייה הגדולה של בני הקהילה בשנות ה-90. עם תמיכתם של 60 אלף מבני הקהילה, דוד ארונוב מצהיר: “הוריי היגרו לכאן בתקווה להבטיח עתיד טוב יותר למשפחתם. וזה מה שמניע אותי להילחם על הערכים שלנו בכל יום ויום”  

מאז העלייה הגדולה של יהודי בוכרה בשנות ה- 90 לישראל, לא מעט מבני העדה נבחרו למשרות בחירות בישראל כנבחרי ציבור ופוליטיקאים הן ברמה המוניציפלית והן בארצית. מה שמתקבל בארץ כמובן מאליו, לא נוכל הצלחה בקהילה הבוכרית בארצות הברית שבמשך שנים רבות לא הצליחה לקדם ולו נציג ציבור אחד למוסדות המדינה שידאג לאינטרסים של הקהילה ולכלל.

כעת אחרי שנים רבות, פעיל ציבור צעיר בשם דוד ארונוב השיק קמפיין בחירות בו הוא מתמודד למועצת העיר קווינס בניו יורק במחוז 29, בה מתגוררת רוב הקהילה הבוכרית, ובכך רוצה להפוך לבוכרי הראשון במועצת העיר.

ארונוב בעל תואר שני במנהל ציבורי ובעל תואר כנשיא אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת ‘ווגנר’, עבד בחודשים האחרונים על מצע שכולל בתוכו שלל נושאים הבוערים ביותר לקהילה הבוכרית ולכלל האזרחים המתגוררים בקווינס ובניהם: דיור בר השגה, תמיכה בעסקים קטנים ובינוניים, התמודדות עם נגיף הקורונה, שינוי מערך התחבורה, חינוך, עזרה לקשישים ובעלי מוגבלויות ועוד.

“הקהילה הבוכרית מתגוררת כאן כבר למעלה מ-30 שנה. הגענו לכאן בשנת 1991 ומאז מעולם לא היה לנו נבחר ציבור” מציין ארונוב בן ה-24 ומוסיף כי “אנשים ניסו בשנת 2009/10, אבל לבסוף הם לא הצליחו”. אהרונוב מתייחס גם למועמדות שלו תחת המפלגה הדמוקרטית “זה נכון שרוב האנשים בקהילה שאני מייצג הם מצביעים רפובליקנים, אבל אני חושב שהם שמחים לראות שיש מישהו שמתמודד שמדבר בשפה שלהם ומכיר מקרוב את התרבות והמסורת”.

#ערכים ומורשת משותפת

ג’ושוע נקטאלוב, מנהל חשבונאות בקווינס קולג המתגורר ביער הילס, אומר שלמרות שהוא מצביע רפובליקני רשום, הוא שמח שארונוב מתמודד ומסכים עם כמה מרעיונותיו. “זה די מגניב שבוכרי רץ לתפקיד כזה”, אמר. “למרות שהוא דמוקרט, הרבה אנשים ירצו לדבר איתו בידיעה שיש להם כמה אמונות משותפות והם חולקים איתו את אותה המורשת.” נקטאלוב אומר שהנושא שהוא דואג לו ביותר, הוא חיזוק הקהילה, והוא מרוצה מכך שארונוב תומך בבנייה ושיפור שטחים קהילתיים שאינם בהכרח בתי כנסת, כמו טרקלין העשרה הבוכרי, תוכנית לימודים אחר הצהריים שהושבתה בשנת 2016.  עם מועדון התרבות הבוכרי של קווינס קולג ‘, שנקטאלוב הוא חלק ממנו.

איתן ישראלוב, בן 23, שמשפחתו מנהלת מסעדה באזור פורסט הילס, אומר שהוא תמיד עוקב ומתייחס ברצינות לפוליטיקה המקומית. ישראלוב, שמזדהה כעצמאי, אומר שהוא חש מודאג מעלייה ברמת הפשיעה שהלכה והתגברה באזור במהלך מגפת הקורונה. .

ישראלוב, המתגורר בלונג איילנד, אומר כי ארונוב עשה עליו רושם טוב מאוד כבר מהתקופה בה כאשר השניים למדו בקולג  בהאנטר במנהטן. ‘מההיכרות שלי איתו בתיכון ולאחר מכן במכללה, מה שראיתי עליו זה שבכל פעם שיש הזדמנות לעשות משהו, הוא תמיד היה מעורב ומוכן לעשייה, הוא תמיד היה הראשון להושיט יד ולשפר את התנאים של כולנו. ישראלוב מציין לשבח את הדאגה של ארונוב לא רק לקהילה הבוכרית, אלא גם לקהילות אחרות המתגוררות באזור, דוגמת הקהילה השחורה וההיספנית. “הוא באמת שם עבור כל הקהילות, לא רק עבור הקהילה שלנו. אם הוא ינצח, זה ייתן את האות לעוד ועוד אנשים מהקהילה שלנו להתמודד על תפקידים מעין אלו בעתיד הקרוב” מסיים ישראלוב .

ארונוב עבד בשבעת השנים האחרונות במשרדה של חברת מועצת העיר קארן קוסלוביץ’, שכעת עוזרת לו במפקד הבוחרים לקראת הבחירות הקרובות שיתקיימו בעוד כ-11 חודשים. במחוז 29 גרים כ-60 אלף בוכרים שמתחלקים בין האזורים: רגו פאר, פורסט הילס ובריארווד.

“התוכניות שלי מציאותיות וברות ביצוע, הם לא רטוריקה ריקה מתוכן רק בכדי להיכנס למועצת העיר” אמר ארונוב “יש קשים אמיתיים איתם מתמודדים התושבים מדי יום. אם אתה הולך להיות בתפקיד ולא תנסה לפתור אותם, אז עדיף לך לא להתמודד בכלל.”

#אמא רוצה בן רופא

אם כי, יש אנשים ממקורבי ארונוב, שלא רואים עין בעין את ההתמודדות שלו על התפקיד הציבורי. “הקהילה הבוכרית באזור לא מאוד מחזיקה מהפוליטיקה” אומר ארונוב. “מאז שהגיעו לכאן, הם היו עסוקים בעיקר בהישרדות ובמציאת קורת גג והשגת אוכל. לכן הם לא חשבו בהכרח על לקיחת חלק אקטיבי בפוליטיקה המקומית. גם ההורים שלי שעלו לכאן מטשקנט, אינם מעורבים. עד כדי כך שאמא שלידואגת להזכיר י כל הזמן שעוד לא מאוחר בשבילי ללכת וללמוד רפואה או עריכת דין, למרות שיש לי תואר שני במדיניות ציבורית”. כמו כן, ארונוב חושב כי חלק מהקיהלה הבוכרית, לא מאמינים באמינותן של הבחירות וחושבים שהן נקבעות מראש ” לצערי, חובר האמון במערכת השלטון הוטמעה בקהילה שלי חזק מאז התקופה בה הם גרו תחת השלטון הסובייטי” אומר ארונוב.

ארונוב גדל באזור בריארווד בקווינס, בדומה לבוכרים רבים, הוריו היגרו מאוזבקיסטן בשנת 1991. כבר בבית הספר התיכון למדעי הבריאות בקווינס, ארונוב דחף את הנהלת בית הספר לסטנדרטים גבוהים, מה שגרם להתרבות של מערכת החינוך המקומית. מאוחר יותר, במכללת ‘האנטר’, ארונוב לקח חלק בסנגוריה של הדיקן הסטודנטים למען הקפאת שכר הלימוד.

בשנת 2016, ארונוב יחד עם צעירים נוספים, הקימו את עמותת צעירי העדה הבוכרית בארה”ב (Bju), שמאז משמשת כמרכז לצמיחה חברתית, תרבותית ומקצועית לצעירי הקהילה ממקצועות שונים. “ראיתי את הצורך של הצעירים להתכנס בצורה אחרת מלבד המפגשים שלנו בית כנסת, בכדי לבנות קשרים משמעותיים ולאחד את מנהיגי העתיד של הקהילה שלנו” מספר בגאווה ארונוב.

“הוריי היגרו מאוזבקיסטן בתקווה להבטיח עתיד טוב יותר למשפחתם בעיר ניו יורק. הסיפור שלהם הוא סיפורם של הרבה משפחות בקווינס – וזה מה שמניע אותי להילחם על הערכים שלנו בכל יום ויום” סיכם ארונוב.

Leave a Reply

Your email address will not be published.