” בנימה אישית, נכנסתי תחת החופה בגיל 19 וחצי, ואשתי רק שנה מתחתיי. התחתנתי מתוך רצון לחיות ולפרוח ביחד. במבט לאחור, אחרי 13 שנות נשואים ההחלטה שלי להתחתן בגיל צעיר, היא חכמה ונבונה. לדעתי, נשואי בגיל צעיר עיצבה אותי בחיים, ביררה את הכיוון שבחרתי לעצמי להמשך הדרך”.

נמצאים אנו בעיצומו של חודש אב, עברנו את ימי האבל על חורבן בית המקדש, ימים של התנתקות וחריגה משגרת החיים. והנה, מיד לאחר הימים העצובים של ט’ באב פתאום באו חכמינו וזרקו לנו “סוכריה” מתוקה, ונתנו לנו איזה יום אחד שמח, שיוציא אותנו קצת מן הדיכאון של הגלות. ויום זה נקבע כיום טוב, והוא נופל בתאריך של ט”ו לחודש- ט”ו באב.

הנה, שורש השמחה הגדולה שהייתה בט”ו באב, מגלים לנו חכמינו שהייתה זו שמחתם של הרווקים והרווקות, שביום זה הצליחו למצוא את זיווגם. כי תאריך של ט”ו באב מסוגל לנישואים, כיוון שכבר פעמיים במשך ההיסטוריה נעשו בו נישואים היסטוריים בעם ישראל.

1. שהותרו השבטים לבוא זה בזה. כלומר, שעד עכשיו הייתה הלכה, שהבנות היו מוגבלות מדין תורה- שלא להינשא אלא רק לבני השבט שלה. ואולם כעת, מיום טו” באב, יכלו הבנות לבחור להן בן זוג מכל שבט שרצו. 

2. שהותרו שבט בנימין לבוא בקהל, כלומר, שעם ישראל החרימו את שבט בנימין שלא יתנו את בתם להינשא לשבט בנימין. בגלל מעשה חמור  שעשו. אולם אחר כך, בתאריך ט”ו באב חכמינו החליטו להתיר את החרם על שבט בנימין, ובחורים משבט בנימין נפגשו עם בנות משבטים אחרים. ועל מאורעות אלו אנחנו חוגגים את כל השמחה הגדולה. על שכל רווק ורווקה השלימו ביום זה את ‘התא המשפחתי’ שלהם.

 מנתונים שהתפרסמו לאחרונה ניתן לראות כי בעשורים האחרונים, עלה גיל הנישואים הממוצע לגברים ונשים, ועומד כיום על ממוצע של גיל 25 ומעלה.  בזמננו שזוגות מתחתנים בגיל צעיר, זו נראית תופעה נדירה, בעיקר לגבות מורמות. יש יותר ויותר זוגות מבקשים קודם כל לפתח את עצמם מבחינה אישית וכלכלית, “להתבשל”, להנות ורק אחר כך להתחתן. חשוב לדעת את היתרונות שיש לנשואים בגיל צעיר יחסית, ולעניות דעתי – יש לא מעט כאלו.

 בטור הזה אנסה למנות את הסיבות המהותיות .

1. כשאתם צעירים, עם פחות ניסיון, דווקא אז אתם הכי הרבה צומחים ביחד כזוג, יותר מאנשים שנישאים בגיל מאוחר וכל אחד מבני הזוג כבר אדם עצמאי.

 2. דעו לכם, להיות הורים בגיל צעיר – זה אומר ליהנות מנכדים בגיל מוקדם וגם להיות הורים עצמאיים כבר בגיל צעיר, כי הילדים גדלים – ומה שנשאר לכם זה את עצמכם.

3. נישואים בגיל צעיר מצילים מנפילות רוחניות. ולשמירת הקדושה והטהרה .

4.  ביטחון כלכלי – חתונה הופכת את בני הזוג ליחידה כלכלית אחת. במציאות של זמננו, בני זוג נשואים חיים באיכות חיים מבחינת כלכלית הרבה יותר גבוהה מכל אחד בנפרד.

נכון שיש גם חסרונות לחתונה בגיל צעיר וניתן למצוא גם קוצים. אבל אישית, אני מאמין שאם התגשמה בדרככם אפשרות לנשואים בגיל צעיר, אין שום סיבה לחכות ל”הבשלה” שלכם או של מערכת היחסים. את כל מה שחבריכם יעברו לבד בחייהם עד לחתונתם, אתם תעשו בעזרתו ובחברתו של אדם אהוב.

בנימה אישית, נכנסתי תחת החופה בגיל 19 וחצי, ואשתי רק שנה מתחתיי. התחתנתי מתוך רצון לחיות ולפרוח ביחד. במבט לאחור, אחרי 13 שנות נשואים ההחלטה שלי להתחתן בגיל צעיר, היא חכמה ונבונה. לדעתי, נשואי בגיל צעיר עיצבה אותי בחיים, ביררה את הכיוון שבחרתי לעצמי להמשך הדרך.

אין ספק כי למזל תפקיד לא קטן בהצלחת הנשואים של כולנו, נזכור את סגולת פרשתנו “ואתחנן”, פרשה שכולה תפילה ותחנון. לכן כל רווק ורווקה יתפללו מכל הלב לבורא עולם למצוא את זיווגם האמיתי. כשהאדם מוסר את עצמו לבורא עולם, ומכיר היטב שאינו יודע כלל, ורק השם יתברך יודע מה שטוב בשבילו, אז בקלות ימצא  את זיווגו הראוי.

לסיום, הורים לילדים מתבגרים– אליכם אני פונה ומבקש. הנמיכו את הלחצים. אל תדחפו את ילדיכם לחופה רק כי הייתם בכמה חתונות של חברים ובא לכם גם. אל תדחקו אותם לשם רק כי אתם חולמים על נכדים וסנדק. אל תפעלו מתוך טראומת של חשש רווקות מאוחרת. האמינו שלחץ אינו הדרך הנכונה. זה רק יגרום לטעויות. או שהילד יחליט לשמור מכם מרחק או שהוא יתחתן עם האדם הלא נכון רק כדי לרצות אתכם. אלא הטוב ביותר שתמשיכו להתפלל שילדיכם יזכו לזיווג הכי טוב בשבילם בשעה ובזמן המתאים להם.

שלמה זלמן סיונוב

הכותב הוא מ”מ וסגן ראש עיריית אור יהודה

Leave a Reply

Your email address will not be published.