ב”ה

לכבוד:

מר יצחק הרצוג

נשיא מדינת ישראל

שלום וברכה!

בראשית דברי ברצוני לברך אותך מכל הלב לרגל כניסתך לתפקיד הרם והמכובד כנשיא מדינת ישראל.

זכית להיות חלק משושלת משפחתית מפוארת שפעלה למען העם היושב בציון. סבך, שאתה קרוי על שמו, הרב יצחק אייזיק הרצוג זצ”ל, היה הרב הראשי לישראל. הוא זכה לכבוד והערכה מכל גווני האוכלוסיה. אפילו אלו שהתנגדו למוסד הרבנות, לא יכלו שלא להעריכו באופן אישי ואת מסירותו למען עם ישראל.

גם אביך, נשיא המדינה חיים הרצוג, לא יישכח מתולדות עמנו. כולם זוכרים את נאומו הבלתי נשכח בו הוא קרע את ההחלטה נגד ישראל מעל בימת האו”ם. כמובן שנאום זה היה רק מאפיין אחד מפעילותו רבת השנים והזכויות למען ישראל בצבא, בדיפלומטיה, בפרלמנט ולאחר מכן במשכן הנשיא.

זכית גם אתה לכהן בתפקידים שונים שהציבו אותך בעמדת השפעה רבה לטובת העם היהודי. אני רוצה להתמקד דווקא בתפקידך האחרון כיו”ר הסוכנות היהודית.

*

אני זוכר לפני שנים, אחרי המשבר הכלכלי של 2008, ראש הממשלה אריאל שרון ז”ל הזמין לחוות השקמים שורה של כלכלנים ואנשי עסקים ישראלים, כדי להתייעץ איתם בשאלה כיצד להצמיח את המשק הישראלי ולהוציא אותו מהמשבר.

כל אחד דיבר בתורו. זה ייעץ להעלות את הריבית, האחר ביקש דווקא להוריד את הריבית. אחרים דיברו על הורדת והעלאת מיסים כאלו ואחרים.

כשהגיע תורי אמרתי שלדעתי הפתרון לכלכלה הישראלית נעוץ בהשקעה בחינוך יהודי בעולם. כולם פתחו עלי זוג עיניים תמהות, כאילו אמרתי את הדבר הכי מופרך וחסר היגיון. מיד לאחר מכן המשכתי והסברתי:

ראו, כאשר אנחנו משקיעים בחינוך יהודי, בונים בית ספר, תיכון או אוניברסיטה לקהילה היהודית אי שם, מה אנחנו מרוויחים? מרוויחים שאותו נער ממוסקבה יערוך בר מצווה, הוא יבוא עם המשפחה שלו לביקור בישראל. המשפחה תביא איתה אורחים מהקהילה. הם יבקרו בישראל, יתרמו לישראל, ישקיעו בה כסף. תארו לכם משפחה מאריזונה שעוד רגע היינו מאבדים אותה בהתבוללות הנוראה. והנה ילדיה משתתפים בחינוך יהודי, הבחור יגדל כאדם עם זהות יהודית מגובשת, יתחתן עם נערה יהודיה, וכך אנו משמרים את המשפחה בתוך העם היהודי. בעוד שנים כשהוא יתחיל את ה’ביזנס’ שלו, כשישראל תפנה אליו להשקיע במחקר או במוסד פה בארץ, הוא יעשה זאת בשמחה וברוחב לב. וכן הלאה דוגמאות לרוב.

לאורך ההסבר שלי ראש הממשלה שרון הנהן בראשו, ולאחר מכן אמר לי שהוא התרשם מהדברים, שהם דברי אמת ושבכוונתו ליישם זאת ולהשקיע בחינוך. תקופה לא ארוכה לאחר מכן שינתה “מחלקת הנוער” בסוכנות היהודית את שמה ל”מחלקת החינוך”…

*

מי כמוך, אדוני הנשיא, מכיר ומבין את הקהילות היהודיות בתפוצות. מכיר בחשיבות החינוך היהודי, מכיר בחשיבות הקשר עם יהודי התפוצות.

שנינו, אתה ואני, לוויים. אנו נצר לשבט לוי. אתה וודאי יודע ששבט לוי התייחד בכך שהוא לא חשש לעמוד גם מול שבטים אחרים כאשר עם ישראל חטא בחטא העגל. שבט לוי התייחד לעבוד את עבודת ה’, בתחילה במשכן ולאחר מכן במקדש. שבט לוי נושא מאז ולעולם את הדגל של אהבת ה’, אהבת ישראל ואהבת הארץ.

אני נושא תפילה ומאמין שתפעל לאור ערכים אלו ותזכה להצלחה גדולה בתפקידך החשוב.

בהערכה ובברכה,

לב לבייב.

Leave a Reply

Your email address will not be published.