ליובוב, אם לילדה אוטיסטית, נסעה לטיפול רפואי קצר באוזבקיסטן, וכעת אין לה דרך לחזור הביתה לטפל בבתה בעקבות החלטת הממשלה לסגור את נתב”ג. האב מספר בכאב: “אנחנו לא נעמוד בטיסה פרטית. אין לנו כסף”

מאת: אליעזר גליבוב

ליובוב טסה לאוזבקיסטן בתחילת ינואר, אך היא לא תיארה לעצמה שהיא תאלץ להיפרד מביתה הקטנה לתקופה כה ארוכה. בתה, עמליה בת ה-3, מתמודדת עם אוטיזם ומטופלת במעון שיקומי של עמותת צ’יימס באשקלון.  החלטת הממשלה לסגור את השמיים, השאירה את האם חסרת אונים כשהיא תקועה בטשקנט בלי אפשרות לחזור לארץ.  בעלה שנשאר בארץ לטפל בילדה מספר כי היא הפסיקה לאכול, היא לא מפסיקה לבכות כל היום והפכה לתוקפנית.

הכל החל כשליובוב החליטה לטפל בשיניה אחרי שנים של התמודדות כלכלית לא קלה, במהלכה הם בדקו היכן ניתן לעשות את הטיפול בעלות הנמוכה ביותר, ומצאו כי לעבור את הטיפול באוזבקיסטן יהיה זול יותר מאשר בישראל – גם במחיר של כרטיס טיסה.

האם הייתה אמורה לחזור לישראל ב-28 בינואר, אך כרטיס הטיסה שלה בוטל בעקבות סגירת נתב”ג. ליובוב מספרת כי הכסף שלה הוזל להמשך שהות במדינה ובקרוב גם לא יהיה לה איפה ללון. גם הכסף של כרטיס הטיסה שבוטל לא יוחזר בקרוב, ולאב דניס שעובד בעבודות ניקיון, אין את האפשרות לרכוש לה כרטיס חדש.

הגננת של הילדה סיפרה על הקשיים שחווה הבת שרחוקה מהאם: “היא קוראת בקול ‘מאמא מאמא’, אנחנו שמנו לב שהילדה ממש במצוקה. בניגוד ליומיום שלה כמו שאנחנו מכירות אותה, ההתנהגות שלה יותר תוקפנית. עכשיו היא לא נוגעת באוכל ולא שותה מים”

הגננת תיארה את הרגעים בהם היא הצליחה לקשר בין הלידה לאם בשיחת וידיאו: “במשך היום בגן אנחנו רואים את העצב שלה, העיניים שלה מדברות אלינו, היא משדרת מצוקה. היא לא יכולה לדבר ולהביע את עצמה אבל היא ניגשת אלינו לחיבוק, לנשיקה, אבל אנחנו לא יכולות להחליף את אמא. חיברנו אותן בשיחת וידיאו, פתאום העיניים שלה האירו, היא חייכה, צחקה בקול רם. זה היה כל כך מרגש”.

בשבוע שעבר פורסמו קריטריונים שגיבשה ועדה מיוחדת למקרים חריגים, שלהם יאושר לשוב לישראל דרך טיסות חילוץ שיוצאות מגרמניה, אך למשפחה אין כסף לטיסה של האם לגרמניה. כאמור, היא לא קיבלה את הכסף בחזרה לאחר שבוטל לה כרטיס הטיסה.

“היא הייתה אמורה לטוס לטורקיה ומשם לעלות על טיסת חילוץ לישראל, אך כרטיס הטיסה שלה בוטל על ידי טורקיש אירליינס”, מסביר בעלה דניס. “אין לנו כסף לשלם לכרטיס טיסה מאוזבקיסטן לגרמניה, שמשם יוצאת עוד טיסת חילוץ. אז היא תקועה שם”.

“אנחנו לא נעמוד בטיסה פרטית. אין לנו כסף”, הוא מוסיף. “אני לא יכול לכלכל את הילדה, אני לא עומד בזה, אנחנו לא מקבלים שום עזרה מאף אחד. מחזיקים את הראש, זה לא נורמלי. איך מקבלים החלטות כאלה ברגע? איפה הקול שלי? מה אני יכול לעשות?”

Leave a Reply

Your email address will not be published.