המשנה לראש העיר לוד, מר רפי יקותיאל נכח באירוע הנחת אבן הפינה ל’בית יהודה ותמר’ בשכונת גני אביב בלוד וסגר מעגל של למעלה מ-25 שנים של פעילות למען בית הכנסת והקהילה הבוכרית בשכונה

בשבוע שעבר, הונחה אבן הפינה לבית ‘יהודה ותמר’. שישמש בניין הקבע לבית הכנסת ‘אהל אבנר’ בשכונת גני אביב בלוד. את הבניין תרמה משפחת אלעזרוב על שם הוריהם, יהודה ז”ל ותמר שתחיה לאורך ימים. האירוע היה נקודת ציון מרגשת לקהילה הבוכרית בעיר, שבקרוב תזכה לבית כנסת מפואר משלה. באירוע השתתפו צמרת העיר לוד, רבני ופרנסי העדה הבוכרית, משפחות אלעזרוב-לבייב ומכובדים נוספים. אחד מהמכובדים שהגיעו לאירוע, הוא חבר מועצת העיר והמשנה לראש העיר, מר רפי יקותיאל, בן העדה הבוכרית ונציגה במועצת העיר. מר יקותיאל הגיע לאירוע כנציג עירייה, אך מסתבר שהוא קשור בכל מאודו לרגע הגדול של הנחת אבן הפינה לבית הכנסת. בהיותו חבר מועצה, הוא פעל רבות למען התקדמות התהליך של בניית בית הכנסת. למעשה, הקשר החפ שלו עם בית הכנסת החל עוד הרבה לפני שהיה חבר מועצה.

“לפני ארבע שנים, הייתי עוד אזרח מן השורה ולא נציג ציבור. באותה תקופה הייתי פעיל חברתי עם זיקה למפלגת ‘כולנו’ שבראשה עמד שר האוצר לשעבר מר משה כחלון. באותה תקופה,  היו לי קשרים טובים וחמים מאוד עם השר כחלון והיה לי מולו ערוץ פתוח. באותה תקופה, נודע לי שבית הכנסת ‘אהל אבנר’ מבקש סיוע בתקציב כבר תקופה ארוכה, אך הוא לא מקבל את הכסף מהרשויות על מנת להתחיל להניע פעולה. זאת ועוד, נודע לי שתקציב מכובד שהיה אמור להגיע לבית הכנסת הבוכרי, הגיע לבית כנסת של העדה ההודית בלוד. בזכות הקשרים של עם השר כחלון, ויחד עם לחצים כבדים שהפעלתי על הגורמים הרלוונטיים, הצלחתי להביא את התקציב המיוחל לבית הכנסת הבוכרי בשכונת גני אביב בלוד. אני זוכר את עצמי משוחח עם כל חברי הוועדה של חברי המועצה, שיסמנו את הכסף לבית הכנסת שלנו ויעבירו אותו לבניית המקום”.

אבל כאן לא נגמרו המאמצים של מר רפי יקותיאל, להיפך, הם רק הלכו והתגברו. “לפני כשלוש שנים נבחרתי למועצת העיריה, אז הבנתי שהבקשה של ‘קונגרס יהודי בוכרה’ מהרשויות לבניית בית הכנסת כבר התיישנה והיא לא מתאימה. המסמכים שהוגשו לא עמדו בדרישות, והיה צורך לשלוח את הבקשות מחדש. לאחר התערבות שלי כנציג העדה במועצת העיר ויחד עם שיתוף הפעולה של מנכ”ל הקונגרס הרב יהודה בלוי, פעלתי להגשתם מחדש של המסמכים ולאורך כל התהליך, עד לקבלת היתר הבנייה המיוחל לבית הכנסת. בהזדמנות זו אני רוצה להודות למנכ”ל העירייה מר יאיר אטיאס וראש העיר מר יאיר רביבו, שלאורך כל הדרך היו קשובים לצרכים של הקהילה הבוכרית”.

אירוע הנחת אבן הפינה היה מרגש מאוד עבור מר יקותיאל, ולו בשל העובדה שהוא היה שותף פעיל לתפקוד בית הכנסת בשנים הראשונות לאחר שהוקם. “אני זוכר את עצמי לפני כ-25 שנים, כאשר הוקם בית הכנסת והונחו במקום הקרוואנים, הייתי שותף בקייטרינג בוריס, שהיה קייטרינג בוכרי. אנחנו תרמנו את שירותינו לבית הכנסת מהיום הראשון בחינם ובאהבה גדולה. אז הערב הזה היה מאוד מיוחד בשבילי. הרגשתי שאני בונה בית בישראל, אני אפילו לא יודע להסביר או לתאר אותה. סגירת מעגל מרגשת אחרי 25 שנים, לראות את הקהילה הזו מתרחבת ומתפתחת. עמדתי שם והרגשתי שייך בכל מאודי לאירוע הזה. הרגשתי שאני סוגר מעגל בצורה הכי טובה שיכולה להיות. בעיר לוד יש בתי כנסת גדולים ומפוארים המשמשים את מגוון העדות שמאכלסות את העיר. אני שמח שהגיע היום וגם לעדה הבוכרית יעמוד בית כנסת מכובד על תילו לתפארת כולנו ולתפארת העיר”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.