#אחד מהשווקים הוותיקים בארץ, שנבנה על ידי עולי בוכרה עוד בשנת 1897, עבר מתיחת פנים בעלות של כ-8 מיליון שקלים וזאת במטרה להחיות את השוק שאיבד מכוחו עד כדי הזנחה של ממש. במסגרת השיפוץ הותקן קירוי חדש, הוחלף הריצוף ושוחזרו הקשתות המקומרות בכל פתחי בתי העסק.

מאת: אליעזר גליבוב

שנים לאחר עזיבתם של בני העדה את שכונת הבוכרים וכניסתם של אוכלוסיות ברמה סוציו-אקונומי נמוכה, הוזנח שוק הבוכרים במשך שנים ואיבד מאופיו ההיסטורי והאיכותי לטובת שוק מחנה יהודה עם היצע הגדול והמחירים הנמוכים.

לאחר שנים של הזנחה ובמטרה להחיות את השוק, ב-2017 התקבלה החלטה על ידי עיריית ירושלים לשפץ ולשדרג את שוק הבוכרים בעלות של 8 מיליון שקלים במימון משותף של העירייה יחד עם משרד הפריפריה, הנגב וגליל. כאמור, לפני מספר שבועות, עיריית ירושלים, באמצעות החברה העירונית “עדן”, סיימה את פרויקט השיפוץ ברחוב אדוניהו הכהן בשוק הבוכרים.

במסגרת הפרויקט בוצעו, בין השאר, החלפת והטמנת תשתיות ושדרוג מערכות המיזוג והתאורה לאורך הרחוב, ריצוף השוק באלמנטים חדשניים שישמרו על ניקיון השוק, עבודות קירוי עם אלמנטים בסגנון הבניה ההיסטורי שזכור מהימים היפים של השכונה ושיקום הקשתות המקומרות הנמצאות בכל פתחי בתי העסק.

כאמור, השוק הוקם בשנת 1897, כשש שנים אחרי הקמת שכונת הבוכרים, ובעברו היה לשוק שוקק חיים וחלק נכבד מהווי השכונה. בשנת 1938 נחנך השוק הבוכרי המחודש בשכונה. שטחו אינו גדול ומתפרס על כ-200 מטרים עם כ-80 דוכנים וחנויות אליו מדי יום מאות מבקרים שבאים לקנות: בשרים, דגים, תבלינים, מוצרי מזון, ביגוד, כלי בית, חנויות פלאפל ועוד..

כעת מקווים בשכונה, כי שיקום הרחוב ושימור אופיו ההיסטורי יביא לעלייה בפופולריות שלו ובריבוי מבקרים. בעירייה מציינים כי “הפרויקט בוצע בתיאום ובשיתוף פעולה מלא עם המנהל הקהילתי, נציגי ההקדש הבוכרי, והסוחרים וארך כשנה”.

ישראל אייזקס, יו”ר מנהל הקהילתי בוכרים, מוסר כי “המנהל הקהילתי משקיע רבות בפיתוח סיורים והיכרות של הדור הצעיר עם המורשת הנפלאה של השכונה כולה, שיפוץ השוק הוא אבן דרך בנושא, אנחנו מודים לראש העיר על הירתמותו למהפך הניקיון ושיפוץ האיזור כולו על מנת שיהווה אבן שואבת להמוני המבקרים  מהארץ והעולם ובפרט בתקופות החגים לטייל בשכונה ולחוות את ההיסטוריה בבתי הכנסת, במבנים, בריחות ובטעמים שהאזור כולו יכול לספק”.

ראש העיר משה ליאון מסר כי: “שדרוג שוק הבוכרים בוצע תוך שימור אווירת השוק הייחודית ושדרוג התשתיות הוא בשיתוף תושבי השכונה. עיריית ירושלים תמשיך לפעול לשיפור נראות המרחב הציבורי לטובת רווחת התושבים והמבקרים בשעריה”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.