בתחילת השבוע החליטה ממשלת ישראל לאפשר למכון לרפואה משפטית לפעול גם בשבתות וחגי ישראל* התגובות הנזעמות לא איחרו להגיע והרב שמעון משה חי רחמים המתנדב רבות במכון אומר “יש פתרונות אלנטרנטיביים שלא פוגעים בקדושת השבת”

המכון לרפואה משפטית ב’אבו כביר’ הוא המקום בו מתבצעים ניתוחי גופות פורנזיות. ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה ביום ראשון השבוע, לקדם את הצעת החוק של חברי הכנסת מרע”ם, לפיה, המכון המשפטי באבו כביר יפעל בסופי שבוע, רק בקריאה טרומית. בהצבעה, השר לשירותי דת מתן כהנא הצביע נגד בטענה כי אישור ההצעה תגרום לחילול שבת, ואף אחד מהגורמים הרלוונטיים לא קיים עמו דיון מראש על כך. השרה פנינה תמנו-שטה מכחול לבן נמנעה בהצבעה בטענה כי היבטים מקצועיים לא נבחנו מראש.

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו”ד רז נזרי, תהה במהלך הדיון אם מדובר בהחלטה המצריכה חקיקה או החלטה מנהלית, ואף ציין כי עובדי המכון הם עובדי מדינה שחלים עליהם כללים לגבי עבודה בשבתות, ולשם כך קיים מנגון משפטי שמתיר עבודה בתנאים מסוימים, ולפני קידום הצעת החוק, היבטים אלה חייבים להיבדק.

לדברי גורמים בסיעת רע”ם, הצעת החוק של חברי הסיעה “באה להבטיח את הפעלתו של כל גוף שעוסק בנתיחה לאחר המוות, במשך 24 שעות, שבעה ימים בשבוע, דבר שיאפשר לקיים לאחר הנתיחה קבורה המכבדת את המת וגם ייתר סבל מקרובי המשפחה”. בדברי ההסבר להצעת החוק, חברי הכנסת של רע”ם, טענו כי המצב כיום בו המכון לרפואה משפטית באבו כביר אינו פעיל בסופי שבוע גורם לכך שגופות לעתים מעוברות ליקיריהם לקבורה כמה ימים לאחר פטירתו של אדם, “דבר המהווה הפרה של ערכי דת האסלאם”.

#יש פתרון אלנטרנטיבי

הרב שמעון משה חי רחמים, בן העדה הבוכרית המתנדב בארגון זק”א תל אביב, ועובד מול המכון לרפואה משפטית בצורה שוטפת על מנת לכבד את המת, אומר ל’מנורה’: “מתנדבי זק”א הם שותפי אמת של אנשי המכון, אנחנו נותנים סיוע על מנת ששחרור הגופות יתקדם כמה שיותר מהר. אני חושב שכאשר עושים צעד כזה היו צריכים לעשות זאת תוך כדי הידברות עם כלל הגורמים שיש להם את האינטרס המשותף להביא את הגופות לקבורה בצורה המהירה והמכובדת ביותר שניתן. אם היו מחפשים פתרון אלטרנטיבי, היה ניתן היה לפתוח את המכון גם בשעות הלילה ובכך למנוע את הצורה שבפתיחת המקום בשבת”

יישום המהלך צפוי לחול עד סוף השנה וימומן במסגרת תקציב משרד הבריאות. הפניות הגיעו במטרה לאפשר קיום נתיחות בסופי השבוע כדי להקל על משפחות מוסלמיות ולאחר שקרובי קורבנות התלוננו על המתנה של שעות ארוכות. יצוין כי המרכז הלאומי לרפואה משפטית הוא המוסד היחיד בישראל שמבצע נתיחות פורנזיות. הוא עובד בהתאם להנחיות המשטרה והפרקליטות, ואין לו שום חלופה אחרת.

#גינויים מקיר לקיר

חבר הכנסת אורי מקלב מסר: “המכון לרפואה משפטית הינו חלק מהמערך הממשלתי של מדינת ישראל ודינו כמו כל שלוחה של הממשלה או לשכה ממשלתית הסגורה בשבת קודש. המשמעות היא כי העובדים יאלצו לעבוד בשבת קודש”.

לדברי מקלב: “אל הפניה לפתיחת המכון בלילות – השר לא נענה, אך לפתוח את המכון בשבת – כן נענה. לא מדובר כאן ברפואה דחופה אלא ברפואה משפטית לאחר המוות. לפני ששר הבריאות מטפל בנפטרים, שידאג ויפעל להמעיט את הנפטרים ל”ע בטיפול ראוי בבתי החולים הקורסים וכשלי משבר הקורונה”.

יו”ר יהדות התורה ח”כ משה גפני מסר: “אני מאוד מקווה שהשרים והח”כים הדתיים בקואליציה לא יתנו לדבר הזה לקרות, ולא יאפשרו לניצן הורביץ לשנות את אופי המדינה היהודית ולגרום לחילולי שבת קודש מבלי שיש פיקוח נפש בדבר”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.