סרט העוסק בפזמונים דתיים בוכריים-יהודיים מצולם בימים אלו בניו יורק על ידי האמן עזרו מלקוב שכבר הוכיח את חשיבות התיעוד והשימור של המסורת הבוכרית בעבר

לאחרונה אמר ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו באחת ממסיבות העיתונאים שקיים “כל עוד נשמור על זהותנו, נישאר לנצח.” יש אמת גדולה במילים אלה: אסור לנו לאבד את השפה שלנו, את ההיסטוריה שלנו, את אורח החיים שלנו, את התרבות בת מאות השנים, כולל הפזמונים המיוחדים שלנו, אותם הבאנו מארצות הגולה.

קונגרס יהודי בוכרה העולמי הוקם בשנת 2000 על ידי הנשיא מר לב לבייב, בעיקר משום שיהודי בוכרה נשמרו כקבוצה אתנית נבדלת ומוגדרת, ונמנעו לאורך כל שנות הגלות מהתבוללות, ערבוב של תרבויות, שפה ומאפיינים דתיים.

על סיפורם של המנהגים והפזמונים הייחודיים הללו של יהודי בוכרה, מצולם בימים אלו סרט קולנוע בניו יורק. יזם הפרויקט החשוב הזה הוא לא אחר מאשר האמן האוזבקי המפורסם עזרו מלקוב.

שלושה שלבים

אורכו של הסרט הוא שלוש שעות וחצי, והוא מצולם על ידי חברת הסרטים המפורסמת ‘קייקוב-מדיה’, בראשותם של גריגורי ורומן קייקוב. חברת ‘קייקוב מדיה’  מתמחה בצילום ותיעוד כל האירועים החשובים והמשמעותיים שהתרחשו בקהילת יהודי בוכרה בעיר ניו יורק במשך 20-25 השנים האחרונות. למעשה, כיום הם בעלי ארכיון סרטים ותיעודים בהיקף גדול מאוד של חיי המהגרים יהודי בוכרה בניו יורק.

המאמץ של מלקוב להתחקות אחר הפזמונים והמנגינות הייחודיות לעדה הבוכרית, החל כבר לפני הרבה שנים. למעשה, בשנת 2007 הסתיים השלב הראשון בפרוייקט החשוב הזה, עם פרסום היצירה ‘האוצר המוזיקלי של יהודי בוכרה’. יצירה שכללה שבעה דיסקים שבהם מבצעים חזנים וזמרים מהעדה הבוכרית את מיטב הפיוטים והמזמורים סביב מעגל השנה היהודי. ביצירה משתתפים זמרים מכל רחבי העולם, שחלקם כבר אינו בים החיים.

השלב השני של תיעוד היצירות, התרחש בשנת 2013 אז הושלמה הקלטת ספר התהילים של דוד המלך עליו השלום. הפרויקט השתרע על לא פחות משלושה עשר דיסקים.

השלב השלישי הוא הקמת מקהלת הילדים “האקדמיה לחזנות וששמקום עזרו מלקוב”, בה משתתפים כ- 60 ילדים. המקהלה מבצעת את כל הפזמונים הדתיים שלנו בשידור חי בשתי השפות: בוכרית ועברית.

יצירת הסרט היא היום השלב האחרון בעבודתו של האמן עזרו מלקוב להנצחת הפיוטים והמנגינות  של יהודי בוכרה, שנשמרו באדיקות על ידי אבותינו במשך מאות שנים.

לשמר את המסורת

שאלנו את האמן עזרו מלקוב מה מניע אותו לפעולה כל כך יסודית, במיוחד בימים הקשים הללו, שבהם אין יכולת להיפגש פיזית עם ילדי המקהלה שהקים, או עם אנשי תרבות .

” אני אכן לא נפגש איתם, אלא עובד בעיקר דרך הטלפון. תתפלא, אבל זה יכול לעבוד. אשתף איך הגעתי לרעיון לעשות סרט. שהרי המזמורים של יהודי בוכרה ידועים כבר למעלה מאלפיים שנה. עלינו לא רק לשמר אותם, אלא גם להעבירם לדורות הבאים. פרויקט מהסוג הזה לא יכול היה להיעשות בברית המועצות. אלא שכעת כעת, כאשר יהודים בוכרים חיים במדינות חופשיות, נוצרה סכנה חדשה. ישנם בתי כנסת רבים בניו יורק, שם החזנים מתפללים כמסורת אבותיהם.  אבל לאחרונה יש תערובת של מנגינות תפילה ממקומות שונים ועדות שונות. החזנים הבוכרים שלנו, החלו לווים מנגינות ופיוטים לעתים קרובות מהסורים, האשכנזים והמרוקאים. זה לא אמור להיות כך”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.