השוטר לשעבר אמיר רז שרצח את דיאנה דדבייב ז”ל אל מולי ילדיהם העיד השבוע לראשונה בפני בית המשפט

אמיר רז, השוטר לשעבר הנאשם ברצח אשתו דיאנה דדבייב, העיד השבוע לראשונה בבית המשפט המחוזי בלוד. בפתח הדיון התעמתו איתו בני משפחתה של דיאנה לאחר שאמר להם “אני רוצה להתנצל” אך נמנע מלהביט בפניהם. בהמשך השמיע דברים קשים נגד האישה שבה ירה למוות וטען כי היה “גבר מוכה פיזית ונפשית”, אך אמר: “אין הצדקה למה שעשיתי”.

רז כבר אמור היה לעלות להעיד לפני כמה שבועות, אך ביום הדיון התחרט. למרות זאת נתנו לו השופטים הזדמנות נוספת להעיד. עם כניסתו לאולם בית המשפט פנה אל בני משפחתה של דדבייב מבלי להסתכל בפניהם ואמר: “אני רוצה להתנצל, מכיוון שאנחנו פה בעקבות מה שאני עשיתי”. מריאנה, אחותה של דיאנה, השיבה לו: “זה לא יחזיר אותה, אז למה להתנצל?”. הוא ענה: “אני יודע שזה מעשה נורא”, ואמה דרשה ממנו להסתכל עליהם. “אני מתבייש”, השיב.

השופטת רות לורך ניסתה להרגיע את האווירה, והאחות מריאנה אמרה לה: “זו פעם ראשונה שאנחנו יכולים לומר לו משהו אחרי שיותר משנה וחצי אנחנו שומעים אותו ואת עורכי הדין שלו אומרים דברים מזעזעים על דיאנה”. השופטת השיבה: “אנחנו מבינים, אבל יש שלב שבו שומעים את המשפחה ועכשיו אי אפשר לקיים את הדו-שיח הזה. המעמד קשה, אבל שום דבר לא יחזיר את דיאנה”.

בעדותו סיפר רז על ההיכרות עם דיאנה ועל מתחים שהתגלעו בקשר, ככל הנראה בניסיון לשכנע את בית המשפט שמדובר ברצח בנסיבות מיוחדות, שהעונש בצידו איננו מאסור עולם. סנגוריו שאלו אותו “איזה מין אבא אתה?”. צחוק וגיחוך נשמע מצד בני משפחתה של דדבייב שישבו באולם. “הייתי אבא חם ואוהב אבא מעורב בגידול עם הילדים”, השיב. מהקהל קראו לו: “השארת ילדים בלי אמא”.

לטענתו, “מערכת היחסים עם דיאנה הייתה מורכבת – או גן עדן או גיהינום. בבית הייתה המון אהבה, וגם המון קשיים. אני רציתי תמיד לרצות אותה. הייתה חוקה שהיא המפקדת ואני אחראי לבצע. אבל כאשר הפקודות לא בוצעו כמו שהיא רצתה, אז היה בלגן בבית”. “אני לא מאשים אותה ולא בא להצדיק את מה שעשיתי”, הוסיף, “אין שום הצדקה למעשה, אבל חודשיים לאחר המעשה עשיתי חשבון נפש. הגעתי להכרה עם עצמי שהיה לי קשה, הייתי באמת גבר מוכה נפשית ופיזית. בדיעבד הייתי כמו אישה מוכה שלא מספרת”, טען רז.

השוטר לשעבר סיפר גם על התקופה שבה עזב את הבית לשלושה שבועות, בחודש יולי שקדם לרצח. “היא חשבה שאני בוגד בה, כי אני מסתכל על נשים אחרות ומה שנקרא ‘לא שומר על העיניים’, שלא ידעתי מה זה המושג הזה עד אז. אז התנהלה שיחה שאני עוזב את הבית, כי אנחנו צריכים הפסקה בינינו. העזיבה הייתה בהסכמה ואז הלכתי לגור אצל ההורים שלי”.

סנגור שאל: “למה היית עם האקדח עליך?”. רז השיב: “אני לא השארתי את האקדח עליי כדי להרוג את דיאנה. האקדח היה עליי כי רציתי לצאת מהבית לאחר ששפכה עליי כוס קפה. לקחתי איתי עוד מספר חפצים”.

האם לנה התפרצה לעברו: “לא זכרת איך צעקת ‘יש’?”. הסנגור התייחס לכך ושאל: “עולה טענה שצעקת אחרי הרצח ‘יש עכשיו אין אמא'”. רז הכחיש: “לא זוכר שצעקתי משהו אחרי שהבנתי מה קרה”.

נציגת הפרקליטות עו”ד נטלי חגי פנתה אל רז: “אני מנסה להבין מה אתה זוכר מה אתה לא זוכר. את העובדות של האירוע אתה לא זוכר, אבל את התחושות שלך כן?”. הוא אמר לה: “משחזור עם עצמי אחרי הרצח הבנתי את התחושות שלי בזמן האירוע, אבל אני לא זוכר מה קרה איתי בזמן האירוע”. תמיהה דומה הביעו גם השופטים.

Leave a Reply

Your email address will not be published.