לאחר שיתוף פעולה פורה בין אוניברסיטאות של טשקנט וסמרקנד לבין המכון הטכנולוגי בחולון, עוד 2 מוסדות אקדמיים גדולים באוזבקיסטאן .HITבדרך לשיתוף פעולה עתידי עם

מאת: אליעזר גליבוב

לפני מספר שבועות התקיים מפגש מקוון עם ראשי האקדמיה קוזרם-מאמון ואוניברסיטת אורגנץ’ לבין ראשי המכון הטכנולוגי בחולון בהובלתו של נשיא המכון פרופ ‘אדוארד יעקובוב.

את המפגש פתחה שגרירת אוזבקיסטן בישראל גב’ פרוזה מחמודובה הנמצאת בימים אלה בטשקנט ואמרה: “לאזור הזה יש חשיבות מיוחדת מבחינה אנושית ומבחינה כלכלית עבור עמיתיי מישראל. ברצוני לעודד שיתופי פעולה בין המכון הטכנולוגי חולון לבין שני המוסדות האקדמיים האלה באוזבקיסטן בדומה לשיתוף הפעולה הקיים בין HIT לבין האוניברסיטאות בטשקנט וסמרקנד. למכון הטכנולוגי שיתופי פעולה קיימים ומוצלחים עימם ואשמח לראות את המדענים של האקדמיה קוזרם-מאמון ואוניברסיטת אורגנץ’ מצטרפים אליהם”.

 
פרופ ‘אדוארד יעקובוב נשיא ,HIT הציג את עמיתיו למפגש וסקר בפני המשתתפים את הפעילות האקדמית והמחקרית המתבצעת במכון הטכנולוגי וכיצד הוא רואה את שיתוף הפעולה החדש: “מחוז קוזרם בצפון מערב אוזבקיסטן, הוא ערש הולדתן של תרבויות עתיקות. המדען היווני הרודוטוס קרא לחבל הארץ הזה “ארץ אלף המצודות”.

יעקובוב שיתף כי כבר במאה העשירית הפך המחוז הזה למרכז כלכלי, תרבותי ומדעי: “המלומדים הדגולים אל-ח’ווארזמי (אשר מושג האלגוריתם קרוי על שמו) אל-בירוני ואבן סינא- כולם התגוררו ופעלו באזור הזה. אישית, נולדתי, גדלתי והפכתי להיות מדען באוזבקיסטן והיום אני מתרגש במיוחד לראות סטודנטים שלי לשעבר נוכחים איתנו כאן בפגישה זו” אמר פרופ’ יעקובוב.


פרופ’ איקרם עבדולאייב, ראש אקדמיית קוזרם-מאמון, סקר את תולדות המוסד האקדמי אשר היה הראשון באסיה ונוסד לפני למעלה מ-1000 שנה. “לפני כ-20 שנה, בהחלטה ממשלת אוזבקיסטן, האקדמיה הזו חידשה את פעילותה וכיום המדענים בוגרי האקדמיה עוסקים במחקר יישומי החשוב כל כך לאזור הזה” אמר פרופ’ עבדולאייב והוסיף כי “לאקדמיה תפקידים חשובים. אנו נקראים עתה פתוח שוב את דפי ההיסטוריה של האזור אשר נותרו סגורים, בעזרת חפירות ארכיאולוגיות, אולם לא פחות חושב מכך שמדעני האקדמיה יקחו חלק בפתרון בעיות בוערות של האזור כגון נושא מי תהום וקרקעות, טיפול בטרמיטים ופיתוח החקלאות במדבר. אני סמוך ובטוח ששיתוף הפעולה עם מדענים ישראליים מ HIT-יהיה מאוד פורה בנושאים האלה.


רקטור אוניברסיטת אורגנץ’ ,פרופ’ בקרום עבדולאייב, הציג אף הוא, את עמיתיו וסקר את תולדות האוניברסיטה שלו אשר נוסדה בשנת 1992. לדבריו, מדובר באחד המוסדות הגדולים והמפורסמים ביותר, עם 14,000 סטודנטים ו-700 אנשי סגל, ועם 43 תוכניות לימוד לתואר ראשון ו-13 תוכניות לתואר שני בפקולטות השונות: מדעי החיים, פיזיקה ומתימטיקה, בלשנות, פדגוגיה, היסטוריה, תיירות, כלכלה ועוד.


“יש לנו ניסיון רב בעבודה עם ארגונים בינלאומיים מרחבי תבל כולל משרד החוץ הישראלי, באמצעות הסוכנות הישראלית לפיתוח ושת”פ בינלאומי. אני משוכנע שיש כאן הזדמנויות רבות לשיתוף פעולה פורה בינינו לבין “HIT סיכם פרופ’ עבדולאייב.


לסיכום המפגש אמר פרופ ‘אדוארד יעקובו, כי זוהי תחילתה של תוכנית שיתופי פעולה רצינית וכי בקרוב יתקיימו מפגשים נוספים על מנת לדון בפרטים של המיזמים המשותפים.

Leave a Reply

Your email address will not be published.