מאת: קרן קייקוב

 

במסגרת עבודתי כעיתונאית הוזמנתי לבקר במקום חדש שנפתח לא מזמן בירושלים, ‘מוזיאון המוזיקה העברי’ וחשבתי לשתף את מערכת החדשות בוכרים.קום על המקום היפיפה הזה.

ואם תשאלו, מה הקשר בין מוזיאון המוסיקה העברית  לעדה שלנו?
קודם נספר על המקום: מתחם שהושקעו בו מעל 7 מיליון ₪. הרעיון של המוזיאון הוא לאגד ולחבר את עדות ישראל ‘קיבוץ גלויות’ למקום אחד עם נושא משותף בין כולם ‘מוסיקה ותרבות’. המקום לא ענק במיוחד כך שאל תגיעו בציפיות, אבל הוא מכיל המון, ומחולק ל-7 חדרים, כל חדר מוקדש לאזור תרבות אחר –  צפון אפריקה, אירופה, ארצות הבלקן ,תימן ועוד, כשהחדר הראשון מוקדש ל’תרבות מרכז אסיה’ –  איראן, אזרבייג’ן ובוכרה, ובמתחם זה הופתעתי לראות שמעל מ- 75% מכלי הנגינה הם דווקא מבוכרה ואוזבקיסטאן!

ומה היה לנו שם? דוירה, קארניי, דוטרה, סיטאר, רובאב ועוד שאתם יכולים לראות בתמונות שצילמנו שם.

%d7%a7%d7%a8%d7%9f-%d7%90%d7%95 %d7%a7%d7%a8%d7%9f-%d7%90%d7%95%d7%a8-1 %d7%a7%d7%a8%d7%9f-%d7%90%d7%95%d7%a8-2
בשיחה עם אלדד לוי,  אחד ממקימי המקום, מתברר שמעל לשנתיים הוא עשה נסיעות הלוך חזור בקו ישראל אוזבקיסטאן לפגוש מקומיים, ללמוד מהם על המוסיקה והתרבות של יהדות בוכרה, ולהביא כלי נגינה משם. ואכן, כפי שרואים הוא חזר עם שלל רב ומגוון. מכלי פריטה עד כלי תיפוף של עדתנו.

אין מה לדבר, העדה שלנו עשירה בפולקלור, תרבות ואומנות המוסיקה, ומגיע לנו לככב בחדר הראשון של מוזיאון שכזה.

%d7%a7%d7%a8%d7%9f-%d7%90%d7%95%d7%a8ממליצה לבקר גם בחדרים האחרים במוזיאון שמעוצבים בסגנון אופייני בהתאם לתרבות אותה הם מייצגים וללמוד על עדות אחרות, כגון: מרוקו – הכלים והסגנון האנדלוסיים המוקדשים למסורת המרוקאית ולהשפעות הספרדיות. החלל מעוצב בסגנון מרוקאי מרהיב ואוטנטי. חדר עיראק, סוריה, מצרים והודו – חלל המעוצב בשלל סגנונות ובצבעי אדמה, קשתות ארכיטקטוניות מרשימות, על תקרת החלל, תאורה ייחודית שמשרה בחלל אווירה של רוגע ושלווה.

בחדר זה פינת האזנה בה יוכל המבקר להקשיב לשלל סגנונות המוסיקה והפיוט העתיקים המאפיינים את יהדות בבל, חאלב, מצרים וקוצ’ין. בין כלי הנגינה שמוצגים: נבל מקראי, עוד סורי, שהנאי הודי, דרבוקה מצרית, דודוק ארמני ועוד.

בכניסה למוזיאון כל אחד מהמבקרים מקבל טאבלט ואוזניות, אותו מצמידים לסימון על הקיר ושומעים כל כלי כיצד הוא מנגן ומה הקולות הנשמעים ממנו, וקוראים מידע על הכלי, ההיסטוריה שלו, ממה עשוי, צורת נגינה ועוד. בטאבלט יש אפשרות לקרוא גם ברוסית.

נהניתי לראות שהעדה שלנו העדה הבוכרית קבלה חלק יפה במוזיאון, כיף לראות את העושר התרבותי שקיים אצלנו בעדה, תענוג לשמוע את מייסד המקום מדבר בעיניים נוצצות על חוויותיו מהביקורים התכופים באוזבקיסטאן והיכרותו על
עדתנו.

המבוגרים, וגם הצעירים שאינם ילידי ישראל יתרגשו לפגוש ולהיזכר בכלי הנגינה מעיר הולדתם וילדותם שהזכיר להם נשכחות ואעלה להם זיכרונות.

בהמשך המוזיאון ישנו גם דגם של בית המקדש עם משקפי תלת מימד בו צופים בסרט באורך 8 דקות, להתרגש ולחוות את בית המקדש ועבודת הכהנים המורגשים באופן מוחשי, ונותנים תחושה עד כמה בית המקדש חסר בחיינו.

תרבות מרכז אסיה ‘במוזיאון המוזיקה העברי’ – רח’ יואל משה סלומון 10, ירושלים

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.