\” האם ראוי ששיר, שמילותיו הן אלו, לא רק ריקות מתוכן אלא גם מביישות ומורידות ויכולות לשמש קרקע פורייה לירידה על ילדים ובני נוער מצד בני השווים שלהם, האם ראוי ששיר כזה יתנגן במוסד חינוכי כלשהו”?

שירים מקפיצים שעושים טוב על הלב זה כיף.  מוזיקה היא השפה המחברת בין העמים והאנשים, ולמוזיקה חלקת כבוד בחיינו. מתוקף היותה כזו, יש לה השפעה רבה על הווייתנו. אנו שרים את השירים שאנו אוהבים ומזמזמים אותם בכל מקום שאפשר כאשר נתקע לנו שיר אחד ועוד אחד בראש. (“מאין השיר שלי? מהאמבטיה”) שבוע שעבר הלכתי להופעה של זמרת ייחודית, שלמען האמת בחיי, לא תכננתי ללכת אבל זכיתי והלכתי ומאד נהינתי. הייתה זו הזמרת קרן פלס (איננו מכירות ואינני מקבלת תגמול), שריגשה בסיפוריה והפתיעה עם הזמרים שהגיחו להופעה בהפתעה. הנאתי מהמופע ומהחברה בה שהיתי הייתה מעל ומעבר ועד היום בליבי החוויה הטובה נצורה. לפלס שירים עמוקים ומרגשים לרוב. אך לעומת שיריה, השירים של ימינו של שאר הזמרים אינם עמוקים לרוב והזמרים ששרים אותם וכן, כותבי השירים, מחפשים להתמקד במסרים קצרים וקליטים. כי שיר קליט וויראלי הוא זה שמצליח. מה לעשות ש”מת אב ומת אלול ומת חומם וגם תשרי נאסף עימם” שמלמדים בשיעור ספרות בתיכון לא בדיוק השיר שישירו ביום יום בני העשרה, כי זה לא קליט ולא קליל. אלא שירים כמו “טודו בום”, “החברות שלך אוהבות אותי יותר ממך”, יש לה הכל אבל אין לה וי כחול”, “קחי כדור את לא נרגעת”, יותר קליטים. 

אם בעומר אדם עסקינן, אך השבוע עמד הזמר אדם בראש סערה חדשה שעסקה בשירו החדש “קקדזילה”, כאשר שרת התחבורה מיכאלי יצאה נגד שירו: “הלוואי ויכולתי להיות קלילה ומגניבה כמו עומר אדם, הלוואי”, כתבה. 

“הלוואי ויכולתי להגיד מה הבעיה, זה מרים ומקפיץ חבר’ה במסיבות וחתונות, מה אתם כובד. הלוואי. הלוואי שגם אני הייתי יכולה, כמו עומר אדם, להתעלם ולהתכחש לתוצאות של המילים הגזעניות, המחפיצות והמשפילות בשיר שלו. הלוואי. אבל לצערי אני כובד. כי אני פשוט מתמודדת כבר שנים עם התוצאות ההרסניות של שירים כאלה ושל התרבות שהם מייצגים ומייצרים”, הוסיפה.

עוד כתבה: “אני רוצה להאמין שעומר אדם הוא לא אדם מרושע. אני רוצה להאמין שאם עומר אדם היה רואה את הבנות שהחיים שלהן נגמרו כי מישהו ששמע שיר כזה חשב שזה מגניב ומה היא עושה עניין ומה היא כובד, הוא היה מעלים את השיר הזה מהעולם. אבל הוא לא פוגש אותן. כי הוא בוחר לא לפגוש ולא לראות ולא להתמודד עם המציאות”.

אגב עוד בנושא הזמר עומר אדם, שמתי לב לתופעה משונה המתרחשת לאחרונה בבי”ס חילוני תל אביבי – צלצול בית הספר שנבחר להתנגן בו בהפסקות ובכניסה וביציאה אל ומבית הספר הינו השיר של עומר אדם שהזכרתי קודם, ואלה מילותיו – ” קחי כדור את לא נרגעת, אני חצי דפוק ואת קצת משוגעת”.

השיר מאד קליט וקצבי ואין ספק שהמנגינה שלו משגעת אך האם ראוי ששיר, שמילותיו הן אלו, לא רק ריקות מתוכן אלא גם מביישות ומורידות ויכולות לשמש קרקע פורייה לירידה על ילדים ובני נוער מצד בני השווים שלהם, האם ראוי ששיר כזה יתנגן במוסד חינוכי כלשהו? אם נקליל את האוירה נאמר כי לא צריך לקחת קשה כל מילה וכל שיר, כי אין כוונה רעה מאחוריהם. אך כאשר שיר הינו שיר ויראלי, ובזאת אתייחס לשני השירים של אדם – וכאשר עומד זמר מוערץ שכל מילה וכל לבוש שלו מקבלים חיקוי והוא בעצמו מושא להערצה ע”י הציבור הרחב ובעיקר ע”י הדור הצעיר, כדאי לעיתים לשקול מילים כי עם תפקיד גדול באה אחריות רבה.

אם כן, לעולם לא אבין מדוע אם כן בחר אותו בית ספר להשתמש דווקא בשיר זה.

אז על מה כל המהומה? עם מעמד גדול, באה אחריות רבה.

אילנה ישרלאוב

Leave a Reply

Your email address will not be published.