פרופ’ בכור צבי אמינוב, נינו של רבה הראשי של סמרקנד, הרב דוד אמינוב זצ”ל משרטט את העץ המשפחתי של משפחת אמינוב המפוארת לרגל 150 שנים להיוולדו של אבי המשפחה

האם בעוד 75 שנים, כשגם אני יהיה בן 150 הנינים שלי יזכרו עלי, יכתבו עלי, האם יגידו קדיש? בורא עולם יודע. אני פרופ’ בכור צבי אמינוף, נינו הבכור של הרב דוד אמינוב זצ”ל. בכל שנה, בתאריך כ”ד באלול יום פטירתו של סבא דוד, אני אומר קדיש והשכבה, מדליק נר נשמה ומספר לילדי ונכדי על הסבא רבא הגדול שלי.

כאן, מעל דפים אלו, אני רוצה לשתף אתכם בשורשים שלי, משפחת הרבנים החשובים לבית אמינוב.

דור ראשון: רבי אמיני זרד

בזיכרונות של זקני משפחת אמינוף, נשארה דמותו של סבא אמין. היה לו זקן, כנראה ג’ינג’י, וכינויו היה אמיני זרד (זרד – צהוב בבוכרית). נראה שעל שמו הפרטי, אמין, אנחנו נקראים משפחת אמינוף. סבא אמין הגיע לסמרקנד מטורקמניסטן, והיה כנראה אביו של הרב יעקב אמינוף השוחט. מי היו אבותינו לפניו, בדורות קדומים יותר, לא ידוע לנו וכעת כבר לא ניתן לברר.

דור שני: הרב השוחט יעקב אמינוף

כשעליתי ארצה, בשנת 1982, קיבלתי במתנה מגבריאל אמינוף, אחיו של סבי, כמה סידורים קטנים. על הכריכה הפנימית של כל סידור היה כתוב משהו בכתב יד. כשבגרו ילדיי הם הצליחו לקרוא את הכתוב. מסתבר שמדובר בדברים שכתב רבי אמינוף גבריאל בכתב רש”י בשפה הבוכרית. היה כתוב שם גם על יום פטירתו של סבא שלו, הרב השוחט יעקב אמינוף.

סיפרו לנו שהרב יעקב אמינוף הותקף בעת שחיטה על-ידי פרה או שור, וכתוצאה מכך נחבל. הוראותיו לדור ההמשך היו להיות רבנים אבל לא להיות שוחטים. וכך אכן היה. במשפחת אמינוף יש רבנים ואין שוחט.

רבי דוד אמינוב

הרב יעקב אמינוף נפטר בתאריך כ”א בניסן, תר”ל (1870). הוא קבור בעיר סמרקנד.

דור שלישי: סבא רבא יצחק אמינוף סמרקנדי, בן הרב השוחט יעקב אמינוף, בן הרבי אמיני זרד

סבא רבא שלי, הרב דוד אמינוף, היה הרב הראשי של העיר סמרקנד, ובמהלך השנים גם אב בית הדין בירושלים. הוא היה בנם הבכור של רבי יצחק אמינוף ושל הרבנית קלמאק. רבי יצחק אמינוף היה בנם של הרב השוחט יעקב אמינוף ושל הרבנית אוזבק, והרב השוחט יעקב אמינוף היה כאמור בנו של אמין או בכינויו אמיני זרד. אני, אמינוף בכור צבי, דור שביעי אחריו. מדובר סך הכול על תשעה דורות שמוכרים לנו, כולל ילדיי ונכדיי.

לפי מה שהיה כתוב על כריכת הסידור שקיבלתי, הרב השוחט יעקב אמינוף, נפטר בתאריך כ”א בניסן, תר”ל (1870). אחיו של הרב השוחט יעקב אמינוף היה רבי יהודה “קצב” אמינוף. צאצאיו של רבי יהודה “קצב” אמינוף נקראים היום יצחקוב, ורובם מתגוררים כעת באור יהודה.

 הרב יצחק אמינוף ביקר בארץ הקודש בשנת 1908 ורצה להישאר פה, אבל מסמרקנד הגיעו שמועות שרכושו לא חולק בין בניו, ולכן היה עליו לחזור לסמרקנד. הרבנית קלמאק היתה אחותו של רבי אברהם עולמו ארנבייב, השופט הראשי של אסיה התיכונה דאז. כן, השורשים של משפחתנו מגיעים גם עד למשפחת ארנבייב הגדולה.

רבי יצחק אמינוף בן יעקב היה סוחר ידוע ועשיר, שעבד עם סוחרים מרוסיה, מפולין, מסין ומהודו. אלה הפרטים שנשארו בזיכרוני משיחות שניהלתי עם סבתי איסתם. לסבא רבא יצחק אמינוף היה כנראה אח בשם רבי יוסף חוג’י אמינוף. לא ידוע לי מי הם צאצאיו.

הרב יצחק אמינוף הלך לעולמו בסמרקנד בתאריך ל’ בחשוון תרע”א (1911), ואשתו מרת קלמאק בת מרגית נפטרה בתאריך י’ בניסן.

דור רביעי: סבא רבא הרב דוד אמינוף, בן יצחק סמרקנדי הרב הראשי של עיר סמרקנד ואב בית דין בירושלים

קברו של רבי דוד אמינוף

הרב דוד אמינוף נחשב לרב הראשי של העיר סמרקנד במשך כ- 40 שנה. הוא היה בעל קול יפה, חזן ודרשן מעולה. האגדה אומרת שבימי שבת, כשהרב דוד אמינוף התפלל ודרש בבית הכנסת “גומז”, בית הכנסת הראשי של שכונת מחלה, לא רק בית הכנסת היה מלא. גם ברחובות הסמוכים לבית הכנסת עמדו אנשים ושמעו תפילות ודרשות. אפילו מוסלמים הקשיבו לדבריו.

בחצרו של הרב דוד אמינוף היה “כולל”. הוא לימד שם ילדים, והיה מספק לתלמידיו אוכל ולבוש מכספו. בבעלותו של הרב דוד אמינוף היתה גם חנות. תלמידיו, רבנים דגולים כרב אברהם חיים לודייב (אבא של ד”ר לודייב) שעל שמו קרוי אחד הרחובות הראשיים של פתח-תקווה, וכרב זבולון לבייב (סבא של לב לבייב), נשלחו על-ידי סטלין לבית הסוהר משום שלימדו תורה.

מפגש עם אליהו הנביא

בתחילת שנות השלושים של המאה העשרים ברח הרב דוד אמינוף עם בני משפחתו לארץ ישראל. שלוש הבנות המבוגרות, איסתם, חפציה ובת-שבע, כבר היו נשואות ונשארו בסמרקנד. הרב יצא לדרך באופן פתאומי עם אשתו בתיה, עם חמותו מלכה ועם שלושה מילדיו. הם יצאו לדרך והשאירו הכול בביתם, וגם את הבית לא מכרו. הרב מסר לזקן הזה את מפתחות הבית, וביקש ממנו שלא ישכח לחלוב את הפרות כדי שלא יסבלו מגודש של חלב. זו היתה יציאה פתאומית ממש כמו יציאת מצרים.

כותב השורות פרופ’ צבי בכור אמינוב

הם שכרו מלווה פרסי מוסלמי. לפי סיפוריו של בן-ציון, כשהם הגיעו להרי פרס אמר להם המלווה שהוא התכוון לרצוח אותם בדרך, אבל משום שאכל לחם ומלח בביתו של הרב הוא לא יכול לעשות זאת. הוא נטל את כל שהיה בידיהם והשאיר רק שק שהיה על גבו של בן-ציון.

הם נותרו לבדם, ללא מלווה, והתברר שהם אינם יודעים איפה הם נמצאים. הרב דוד אמינוף החליט לעצור ולהתפלל. פתאום ניגש אליהם קשיש עם זקן ארוך. הקשיש שאל מי הם ולאן הם הולכים. הם ענו לו שהם בדרך לארץ ישראל, והקשיש הדריך אותם. הרב דוד אמינוף ובנו בן-ציון היו משוכנעים שהקשיש היה אליהו הנביא.

אחרי כשנתיים של נדודים הגיעו הרב דוד אמינוף ובני משפחתו לישראל ונכנסו בשירה לעיר ירושלים. הם התקבלו בכבוד רב, כי כבוד הרב דוד אמינוף כבר ביקר בירושלים פעמיים. בארץ שימש הרב דוד אמינוף אב בית דין.

הרב דוד אמינוף בן יצחק וקלמאק הלך לעולמו בתאריך כ”ד באלול ת”ש (1940) בגיל 70. הבת שלו שרה מספרת שכבוד הרב התפלל בהתלהבות כמה ימים לפני מותו כמו שהתפלל בדרך כלל, שתה מים עם קרח, חלה בדלקת ריאות ונפטר בביתו, בשקט מוחלט.

הרב דוד אמינוף נקבר בהר הזיתים. משנת 1948 ועד שנת 1967 היה הר הזיתים בידיהם של הירדנים. אחרי מלחמת ששת הימים חיפשו את קברו בניו בן-ציון ואבא-חי  אך לא מצאו אותו. הם חשבו שהירדנים סללו מעל הקבר כביש שחוצה את הר הזיתים.

סבתא שלי איסתם חלמה כל החיים להגיע ארצה, ולא פעם היתה אומרת לנו: “אני רוצה לראות פעם אחת את הקבר של אבי הרב דוד אמינוף, ואז אני מסכימה להחזיר את נשמתי לבורא עולם”. כשעלתה ארצה, בשנת 1979, נפגשה סבתא איסתם עם אחיה בן-ציון ואבא-חי ועם אחותה שרה אחרי כחמישים שנים שבהן לא נפגשו. היא שאלה אותם איפה נמצא הקבר של אביהם והם ענו שקבר נעלם.

בשנת 2009 החלו עבודות שיקום של הקברים בחלקה הבוכרית בהר הזיתים.  תחילה התגלה קברו של רב העדה הבוכרית בשכונת הבוכרים בירושלים דאז, הרב אברהם אמינוף התלמודי. לאחר מכן התגלו גם קבריהם של הרב דוד אמינוף ושל החם שלו, רבי אמיני פוזייל. הקברים האלה נמצאים ממש מול יד-אבשלום, מצבה  שנמצאת מול הכותל המערבי. על מצבתו של סבא רבא כתוב ‘המר”ן דוד אמינוף בן הרב יצחק סמרקנדי’. מעניין שגם על קיר הקבר כתוב ‘דוד אמינוף’. סביב קברו של סבא רבא יש אלפי קברים בעלי מצבות שבורות, זה היה חכם במיוחד לכתוב את השם גם על קירות הקבר.

הרבנית בתיה, אשתו של הרב דוד אמינוף, נקברה כאמור בהר המנוחות בגבעת שאול, ליד קברו של רבי שלמה אמינוף, אחיו של הרב דוד אמינוף. גם מלכה, אמה של הרבנית, קבורה בסמוך.

היום יתכן יותר מאלף משפחות אמינוף של דור שביעי, שמיני, תשעי ועשירי נמצאים בארץ ישראל ומדינות אחרות. לרובם ברוך השם יש יראת שמיים, עבודת הבורא, שמרת שבת ומצוות. לכל אחד מהם ולהרבה בני עדה בוכרית יש חלק מתורתו של הרב דוד אמינוף ז”ל.

Leave a Reply

Your email address will not be published.