ערב שהקהל חיכה לו מאז פרצה מגפת הקורונה, קונגרס יהודי בוכרה הפיק אירוע תרבות מורשת ופולקלור בוכרי ליוצאי העיר “קוקנד” ולכל בני העדה. הערב התקיים

באודיטוריום נווה עופר בתל – אביב. בשעות הערב המוקדמות הקהל התחיל לזרום לכיוון האולם לצפייה לערב מרתק ומיוחד לאחר 2 שנות קורונה וריחוק חברתי. ואכן הערב היה רווי בתרבות, מורשת ופולקלור, הקהל הצמא, החזיר בתשואות רמות לאמנים שהופיעו על הבמה. היה מרגש לראות את הניצוצות בעיני האנשים.

את הערב הנחה בחן המנחה הנודע סלבה שלמה מתתוב, שסיקר את חשיבות פעילות הקונגרס בנשיאותו של מר לב לבייב ורעיתו אולגה, למען הקהילה. קידם בברכה את המכובדים שהגיעו לערב זה: חכ”ל אמנון כהן, יו”ר אגודת ידידות קונגרס יהודי בוכרה. הרב יוסי ניאזוב סמנכ”ל קונגרס יהודי בוכרה, הגב’ תמרה ילזרוב, הגב’ עליזה אריה, חברי הנשיאות מר יעקב מושיחוב, ניסים ודוד בורוכוב, הגב’ שושנה שמחיוף מפיקת האירוע ומנהלת מח’ אירועים בקונגרס.

הערב נפתח בקטע מוזיקלי מיוחד על ידה של משפחת אקילוב בקרניי ודורייה, דברי פתיחה נשא חכ”ל אמנון כהן יו”ר אגודת ידידי הקונגרס שבירך את הבאים וסקר את פעילות הקונגרס. מר כהן הזכיר כי הקונגרס עובד על ערבים דומים בכל רחבי הארץ. בהמשך הופיעו יעקב דוידוב ולהקתו שסחפו את הקהל בשירים בוכרים, הזמר ולרי דוידוב שהדהים בקולו הערב וריתק את הקהל. ההיסטוריון מרק פזילוב ציטט עובדות מרשימות מתולדות יהודי קוקנד בתקופה  שלפני המהפכה (1918), על תעשיינים גדולים מראשית המאה ה-20 על הבתים המפוארים על המשפחות העשירות בקהילת יהודי קוקנד. כמו כן, סיפר על הסוחר אלישו יאגודייב שבנה בירושלים את “ארמון המשיח”. לאחריו הופיע הזמר דוד קוסיוף מלווה בגיטרה. משפחת אקילוב עלתה לבמה מספר פעמים ריקוד בוכרי אותנטי, נציג קהילת קוקנד בארץ מר יעקב אהרונוב סיפר על ילדותו בקוקנד.

המופע כולו נמשך כ – 3 שעות מבלי שהקהל רצה לפנות את האולם. את המופע הפיקה הגב’ שושנה שמחיוף שמוסרת ל’מנורה’: “ברצוני להודות לכל אלה שלקחו חלק בערב מרתק זה החל מחברת מור מסכים תאורה והגברה, הצלמים ניסים ודוד בורוכוב, המנחה סלבה שלמה מתתוב, האומנים:משפחת אקילוב, יעקב דוידוב ולהקתו, ולרי דוידוב,דוד קוסיוף. אנו נמשיך להגיע עם תוכנית מגוונת בשאר ריכוזי הבוכרים בערים שונות בארץ”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.