מגיפת הקורונה הכיתה בעוצמה את קהילת יוצאי בוכרה ברובע קווינס בניו יורק. מאות מבני הקהילה חלו בנגיף ועשרות רבות נפטרו. החיים שינו את מסלולם והקהילה כולה התגייסה לשמירה על כללי המיגון והבטיחות. רפי נקטלוב, עורך עיתון ‘בוכריאן טיימס’ לקהילת יוצאי בוכרה בקווינס בראיון מיוחד למנורה על המגיפה שהכתה בקווינס.

רפי נקטלוב עורך ה’בוכריאן טיימס’

העיר ניו יורק היא ללא ספק האזור המוכה ביותר של מגיפת הקורונה בעולם כולו. התמהיל האנושי המגוון שלה כמו גם תפקידה כמוקד בינלאומי גדול, הביאו את המגיפה להתפשט בעיר בקצב מוגבר ולגבות קורבנות רבים. נכון להיום, מספר הנדבקים בניו יורק נושק למספר הלא ייאמן של מאתיים אלף איש, ומספר הקורבנות שגבתה המגיפה בעיר הוא למעלה מ-15,000.

מבין כלל הקהילות השונות המרכיבות את העיר ניו יורק, הקהילה היהודית בעיר ספגה ככל הנראה את המכה הקשה ביותר. אלפים מבני הקהילה נדבקו בנגיף ועוד מאות אחרים נפטרו לאחר מאבק ממושך בנזקי ההדבקה. במרבית השכונות היהודיות בעיר ניו יורק, מספר הנדבקים עומד על למעלה מחמישים אחוז, מספר מבהיל ומטלטל. גם על רובע קווינס השקט בעיר, לא פסחה המגיפה. הרובע הפסטורלי בעיר הגדולה, המשמש גם כמרכזה של הקהילה הבוכרית בעיר ניו יורק, נכנס גם הוא לסטטיסטיקה העצובה. ההערכה היא שבכל השכונות ברובע קווינס נדבקו למעלה מעשרת אלפים בני אדם.

הקהילה הבוכרית המפוארת בקווינס ספגה מכה קשה בשבועות האחרונים, עשרות רבות מבני הקהילה נפטרו לאחר שנדבקו בנגיף קורונה (ראו מסגרת). אחד מהאנשים המרכזיים בקהילה הבוכרית בניו יורק הוא מר רפי נקטלוב, עורך העיתון המקומי ‘בוכריאן טיימס’. שוחחנו איתנו בשבוע החולף, כדי להבין ממנו טוב יותר על שגרת החיים בצל הקורונה ועל עוצמת הפגיעה של המגיפה בקהילה המקומית.

רפי בוחר להתחיל דווקא עם הרגעים האופטימיים של קיום חיי השגרה לצד הנגיף. “העיתון שלנו המשיך לצאת לאור לאורך כל תקופת ימי הסגר והבידוד. המשימה הייתה קשה מאוד ועבדנו כולם מתוך הבתים במאמץ רב כדי להמשיך ולהוציא את העיתון מידי שבוע. למרות המגבלות, העיתון שלנו הודפס וחולק במוקדי חלוקה שהיו פתוחים בימי הסגר החמור כגון בתי מרקחת, סופרמרקטים באחד מהשני ולקחת את העיתון רק כאשר הם עוטים כפפות גומי לידיהם”.

הרב בביוב בשיעור און ליין

גם מנהיגי הקהילה עשו ככל שביכולתם לשמור על שגרה מסוימת בצל הנגיף. “רבה הראשי של קהילת יהודי בוכרה בארצות הברית וקנדה, הרב ברוך בביוב שליט”א, קיים שיעורי תורה קבועים מידי יום לעשרות רבות של משתתפים ברשתות החברתיות. בשיעורים אלו, הרב בביוב חיזק את המשתתפים במסרים חיוביים ובהלכות הקשורות לימים אלו. הרב גם היה זה שהשתתף בהלוויות הרבות של אנשי הקהילה שנפטרו ודיבר לליבל של בני המשפחה והמשתתפים שחיפשו נחמה בשעות הקשות. כמו כן, מתוך חברי הקהילה קמו קבוצת מתנדבים ומתנדבות שעשו עבודה רצינית ויסודית ומיפו את האנשים הזקוקים לעזרה מיוחדת בימי הסגר. מתנדבים אלו סיפקו לזקוקים לכך אוכל, תרופות, ציוד מיגון ובעצם, כל דבר שהיה ניתן לחשוב עליו שיקל מעליהם את השהייה הממושכת בבתים בימים אלו.”

נקטלוב מתאר את השינוי בחיי היום יום בעקבות המגיפה. “חיינו השתנו מהקצה אל הקצה בחודשים האחרונים. מחיי קהילה פעילים, חברתיים ועליזים, הפכנו לאנשים כבויים שלא קמים מהספה ולא יוצאים מהבית. ברקע כל הזמן דיבורים על הקורונה. מי חלה, מי נפטר לא עלינו, מי החלים ומי היה במקום מסוים שנחשד כמקור להדבקה. השיחות הללו ליוו אותנו מידי יום ומידי שעה. הרשימה הארוכה של הנפטרים, מדכאת ביותר. זה לא משנה שלא כולם מכירים באופן אישי את אלו שנפטרו, או כאלו שהיו בניהם כעסים ומריבות, כל התחושות הללו נעלמו מהשטח ונשכחו לחלוטין. התחושה החזקה מהכל הייתה סולידריות קהילתית אל מול האויב המרכזי: וירוס הקורנה הרצחני. המשימה העיקרית של בני הקהילה הייתה להגן על עצמם, על בני משפחותיהם ועל היקרים להם. למרות שבתחילת ימי המגיפה, הכל היה נראה רחוק ואנשים לא ממש שמרו על כללי הזהירות וההיגיינה, כאשר המגיפה החלה להכות בעוצמה בעיר, נכנסו בני הקהילה איש איש לביתו והסתגרו שם עד יעבור זעם. כיהודים שעברו הרבה תלאות וצרות בדרך, אנו יודעים ללמוד מטעיות וזה מה שקרה בקהילות כאן מיד כשהבינו שמדובר באירוע רציני שיש צורך להתייחס אליו במרבית כובד הראש”

הלוויתה של הגב מירה אלישייב

בימים אלו, גם העיר ניו יורק חוזרת לשגרה. אמנם בצורה איטית ומדורגת יותר מישראל, אך מספר הנדבקים שממשיך לרדת מאפשר לרשויות לפתוח שוב את העיר.  נקטלוב לא מתרשם מההקלות וקורא בקריאה נרגשת לכל הקוראים לשמור על עצמם. “למרות שיש תחושה של שחרור באוויר אני רוצה להזכיר לכולם שהקורונה לא נעלמה, היא כאן איתנו במלוא העוצמה . אנו עדיין מקבלים כמעט מידי יום נפטרים חדשים מהעדה, כאשר רק לפני מספר ימים נפטרה אישה מהחשובות בקהילה שלנו, הגב’ מרים אלישייב זכורנה לברכה. את ההלוויה שלה ערכו כאן בניו יורק ולאחר מכן הטיסו אותה במטוס פרטי יחד עם בני משפחתה לקבורה בישראל.  . למדו מהטעיות של אחרים וחוסו על נפשכם. מגנו את עצמכן בצורה הכי קפדנית שיכולה להיות, לבשו מסיכת מגן וכפפות, חטאו את הידיים לפני ואחרי כל יציאה מהבית והקפידו על היגיינה. אל תתקרבו לאנשים אחרים מעבר למרחק הבטוח, אל תחבקו ואל תנשקו. אלו כללים מצליל חיים שאני בטוח שהרבה אנשים היו שמחים להקפיד עליהם אילו היו נשארים בחיים”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.