חג הפסח אחד מחגי שלושת הרגלים, בחג זה חייב כל אדם בעם היהודי לזכור את יציאת מצרים, ככתוב: “בכל דור ודור חייב אדם לראות עצמו, כאילו הוא יצא ממצרים”. ויפסח על בתי היהודים, ויכה במכת הבכורות בכל בית מצרי, ובכך גרם לפרעו לשלוח את עם ישראל ממצרים, לחרות ולחופש.
כולנו זוכים בכל שנה ושנה מאז, בניסים גדולים בחיי היום יום, וזוכים בברכת האל בכל יום ויום.
העם הנבחר הוכיח את עצמו כאשר נשאל, אם אתן לכם את התורה תקיימו אותה עד סופה?
ענו בני ישראל “נעשה ונשמע” קודם נקיים ואז נשמע מה עלינו לקיים.
היכן אנו חשים זאת בכל יום בחיינו?
רוב בני האדם החוזרים בתשובה, מתחילים דרכי חזרה בתשובה בהנחת תפילין, רק לאחר תקופה של הנחת התפילין, לומדים את מצוות ההנחה. נשים מדליקות נרות שבת, כי כך הנחילו הסבתות כל אחת מהן, ורק לאחר בגרותן לפתע מתחילות ללמוד את רזי מצוות הדלקת הנר. כך אנו בכל יום ויום רואים עוד ועוד דוגמאות “נעשה ונשמע”.
אספר לכם על הפסח של משפחתי כאשר עלינו לארץ ישראל, ארץ הקודש. סבא יצחק וסבתא בחמל שמעונוב ז”ל הוריו של אבי המנוח אליהו הכהן ז”ל, מארחים את כל המשפחה בביתם שבחב”ד בקרית מלאכי.
יושבים כולנו על הרצפה כמנהג העדה הבוכרית, אנו הילדים שרים את האגדה בקול ובשמחה, לכל אחד מהילדים יש את הקטע שלו, וההורים, הסבים והסבתות, הדודים והשכנים שמצטרפים נהנים מקריאת האגדה שלנו הילדים. שהרי כעולים חדשים לא ידעו הם את השפה העברית היטב, אנו הילדים היינו המתרגמים עבורם בכל מקום.
היו הם שרים את “הָא לַחְמָא עַנְיָא דִּי אֲכָלוּ אַבְהָתָנָא בְּאַרְעָא דְמִצְרָיִם כָּל דִּכְפִין יֵיתֵי וְיֵיכוֹל כָּל דִּצְרִיךְ יֵיתֵי וְיִפְסַח
הָשַׁתָּא הָכָא – לְשָׁנָה הַבָּאָה בְּאַרְעָא דְיִשְׂרָאֵל הָשַׁתָּא עַבְדֵּי – לְשָׁנָה הַבָּאָה בְּנֵי חוֹרִין”.
היום המבוגרים חשים בזה הרגע, כאילו קראו את כל ההגדה בעל פה. ההרגשה כיום שבשנות השבעים כאשר עלינו ארצה, הפסח היה מאוד אמיתי, מיוחד ומלא בעומק והתרגשות, צמרמורת בכל הגוף, כאילו היינו ברגעים אלו ממש בצאת מצרים, במדבר ומקיימים את אכילת המצה שאפו מקמח בשמש. כיום השפע, הרשתות אינטרנט והחברתיות, קלקלו את ההרגשה הזו האמתית של פעם, ההרגשה של “ירושלים ארץ הקודש” שהרי על זה נלחמו להגיע לארץ ופסענו ברגלינו עד הגיענו ארצה. לצערי התחושה של חוסר היה מקנה לכל אחד ערך עצום לתורה ולארץ הקודש, התחושה של שפע ושובע גורם, לתחושת מובן מאליו כל הניתן לנו בכל יום ויום.


אהוביי קוראי הטור, לא כל חיינו מובנים מאליהם, לא כל הניתן בשפע כאילו היה זה חובה על בורא עולם לתת.
עלינו לזכור את הסבים והסבתות שערכם של תפילות ישראל והחגים היו הם ערך היקר מכל.
מאחל לכל בית ישראל בכלל ולקוראי הטור האישי ובני העדה הבוכרית בפרט.
חג פסח כשר ושמח, חג בעל ערך עצום לכל אחד ואחד מאתנו, חג שכולו תודה לבורא עולם על כל שנתן ונותן בכל יום ויום, ועלינו לזכור את יציאת מצרים בכל יום מחדש.
כל הקורה בעולם בתקופה האחרונה, אלו סימנים עבורנו בניו, העם הנבחר.
עלינו להתחזק ולקיים מצוות ככל האפשר בכל יום, לקבל את ברכתו ולגרום לבורא עולם, אבא בשמים להתגאות ולשמוח שאנו בניו הנבחרים, ושלא טעה בבחירת עמו ישראל.
מאחל לכולנו שהשבת וחג הפסח יעברו עלינו בהמון שמחה, כוונה אמתית בתפילה וקריאת האגדה, זכרו לשים בכיס חתיכה מברכת המצה של האפיקומן כסגולה לשנת, פרנסה בשפע, שמחות ושאושר, שלווה והמון אהבת חינם, ושישמור על כל עמנו ישראל אבינו שבמרום אמן.
חג כשר ושמח מעבדכם הנאמן מני חן, מייסד ומנהל רדיו הבוכרי ב.ב. ווסטוק, ב.ב. אולפני הקלטה והפקה וב.ב. עיצובים ואמנות.
חג פסח שמח אהוביי.

Leave a Reply

Your email address will not be published.