#הממשלה החדשה כבר מתמודדת עם מה שנראה כמו התפרצות מחודשת של הקורונה שמאיימת להעלים את הישגי התחסנות האוכלוסייה בישראל*  נתונים מדאיגים של מאות נדבקים מידי יום קבינט הקורונה נדרש לקבל החלטות על המשך ההתמודדות עם המגפה*  המחוקקים מבהירים בשלב הזה כי אין להם כוונה להטיל מגבלות חמורות על הציבור לאור מצב מספר המאושפזים במצב קשה בבתי החולים שנשאר יציב* ד”ר מיכאל קקורייב בראיון מיוחד עם הסבר על זן הדלתא וקריאה נרגשת לעדה הבוכרית

ביום שלישי השבוע, כונס קבינט הקורונה לכינוס חירום בעקבות העלייה המואצת של התחלואה בישראל. הקבינט ישמע את נציגי משרד הבריאות ויחליט האם זהו הזמן להגבלות חדשות על מנת לצמצם את התפשטות המגפה. בין היתר נשקלת חזרה של מגבלת ההתקהלות, אבל סדר הגודל עדיין לא ברור, ויוכרע כנראה מחר. בנוסף, וכפי שאמר הבוקר ראש הממשלה בנט, קיימת גם אפשרות שהתו הירוק יוחזר במתכונת כזו או אחרת. פרט לכך נשקלת גם הגבלת התקהלות לילדים, כך שלא יוכלו להיות יותר עשרות ילדים באירוע בודד בחלל סגור.

פיקוד העורף המליץ לבכירי משרד הבריאות כי יש להטיל מגבלות על חתונות, קייטנות והופעות גדולות. בהתאם לכך, במשרד הבריאות צפויים לקיים בקרוב דיון על מנת להחליט האם להצטרף להמלצות המדוברות ולהציגן בקבינט.

לפני ישיבת הקבינט התייחס שר הבריאות ניצן הורוביץ לנושא ואמר: “נצטרך ללמוד לחיות עם הקורונה תוך מאמץ לצמצם את התחלואה. בסוף אנחנו חייבים לפתח סוג של שגרת קורונה. המדיניות שאני מבקש להוביל היא כזו שמסתכלת קדימה – נמליץ בקבינט על צעדים ברוח הזו”. בנוסף, בקבינט צפויה לעלות האפשרות לקיום מבצע ארצי לאכיפת חובת עטיית המסיכות במקומות סגורים באמצעות אלפי פקחים עירוניים, זאת לצד מאות שוטרים. בעקבות הדבקה נרחבת של מחוסנים, במשרד הבריאות שוקלים גם לחייב בידוד מחוסנים שהיו במגע עם חולים מאומתים, כדוגמת הורים לילדים שנדבקו בקורונה. כמו כן, נבחנת האפשרות לתת מנת חיסון שלישית לבעלי מערכת חיסונית חלשה. במערכת הבריאות גילו כי שתי המנות שניתנו למי שסובלים ממערכת חיסונית חלשה לא מקנות להם מספיק נוגדנים.

לקראת פקיעת תוקף מאות אלפי החיסונים של חברת פייזר הנמצאים במקפיאים של מרכז ההפצה של טבע, חתמו ביום שלישי בישראל עם דרום קוריאה על הסכם להחלפת חיסונים נגד נגיף הקורונה. ההסכם צפוי לפתור את משבר החיסונים שנוצר, מאחר שתוקפם של החיסונים שנותרו בישראל צפוי לפוג בסוף החודש. לפי תנאי ההסכם, שנחתם בידיעת חברת פייזר, ישראל תעביר כ-700 אלף מנות חיסון של ענקית התרופו.ת לדרום קוריאה עד סוף יולי, ובתמורה תקבל כמות חיסונים זהה במהלך חודשי ספטמבר ואוקטובר

ראש הממשלה נפתלי בנט התייחס להסכם ואמר:  “מדינת ישראל מברכת על ההסכם ורואה בו יתרונות הדדיים, הן לישראל והן לקוריאה”. חתימת ההסכם הובלה בידי משרד הבריאות בשיתוף עם משרד החוץ, המטה לביטחון לאומי ומשרד ראש הממשלה, והוא ייכנס לתוקף “לאחר השלמת כלל התהליכים, לרבות בדיקת החיסונים לאחר הגעתם לדרום קוריאה”.

מנה שלישית?

במשרד הבריאות ובוועדת החיסונים דנים באפשרות לאשר מתן מנת חיסון שלישית לכלל האוכלוסייה. בשלב הראשון, אושרה תוספת מנת חיסון עבור סובלים ממחלות שגורמות לדיכוי חיסוני. באשר לחיסון עבור כלל האוכלוסייה באופן מידי, המומחים חלוקים בדעותיהם, משום שיש מחסור במחקרים ובמידע על יעילות מתן מנה נוספת. “כל עוד אין הוכחה מחקרית – לא הייתי מקבל החלטה כזו”, הסביר פרופ’ יונתן הלוי, נשיא המרכז הרפואי “שערי צדק”.

“לו היינו יודעים שירידה ברמת הנוגדנים משקפת באמת את גמר החסינות לנגיף, לכאורה מומלץ היה לקחת את מדוכאי החיסון והקשישים, למדוד להם את רמת הנוגדנים ובמידת הצורך לאפשר להם מתן מנת חיסון שלישית”, אמר פרופ’ הלוי. “הבעיה היא שהנוגדנים הם לא חזות הכול והזיכרון החיסוני בגופנו נשמר גם באמצעות תאי ה-T, מנגנון מורכב יותר למדידה”.

נשיא המרכז הרפואי “שערי צדק” הוסיף: “השאלה היא האם יש צורך לעשות בדיקות סרולוגיות המוניות, דבר שגוזל זמן וכסף. הדעה הרווחת היא שמי שאנו יודעים שמראש לא הגיבו בשיעורים גבוהים לשתי מנות החיסון, יש לאפשר לו חיסון. לעומת זאת – כל עוד אין הוכחה מחקרית על יעילות מתן מנת חיסון שלישית לכלל האוכלוסייה – לא הייתי מקבל החלטה שכזו עבור קבוצות נוספות”.

בכתב העת היוקרתי “ניו-אינגלנד” פורסם לאחרונה מאמר מערכת שהתייחס למצב שבו ניתנה מנת חיסון שלישית למדוכאי חיסון. בין 20% ל-40% אחוזים מהמשתתפים פיתחו נוגדנים – וזאת לאחר ששתי מנות החיסון הראשונות לא הצליחו לגרום להם לפתח את הנוגדנים. עוד הראה המחקר כי לא נצפו תופעות לוואי דרמטיות או שונות ממה שהיה ידוע לנו: חולשה, עייפות וכאב במקום ההזרקה.

עצה ממומחה

כדי לקבל חוות דעת מקצועית, פנינו לד”ר מיכאל קקורייב, שעלה לארץ כשהוא מוכשר בתור רופא ובעל ניסיון כרופא נוירולוג בכיר בבית חולים בעיר פרגנה. כיום, עובד ד”ר קקורייב בבית חולים נווה עמית ברחובות. ד”ר קקורייב הפך לפעיל מאוד בהסברה המקצועית סביב מגפת הקורונה. בשנה וחצי האחרונות הוא השתתף בתוכניות ברדיו רק”ע לעדה הבוכרית, על נושא הבריאות. בתוכניות אלו, הוא  נותן דגש ענק למגפת הקורנה ולדרכים המקצועיות והרפואיות המומלצות להתמודד עם המגפה. שידוריו של ד”ר קקורייב הפכו לפופולאריים מאוד בארץ ובעולם.

 ד”ר קקורייב מסביר על זן הדלתא ששוטף כעת את העולם וגורם לתחלואה נרחבת אף בקרב מתחסנים: “משפחות רבות שנסעו לחו”ל וחזרו ארצה, הביאו את המוטציה ההודית קוביד -19 סוג דלתא, כאשר המחלה היא אותה מחלה, אך ההדבקה יותר מהירה וקשה וההשלכות שלה לגיל הצעיר חמורת מאוד. כמו כן, נראה כי היעילות של החיסון יורדת ושיעור לא מבוטל של מחוסנים לנגיף נדבקים בזן הדלתא. אם כי מספר הנדבקים הולך ועולה, מספרם של החולים קשה נשאר יציב ולכן אנחנו ככל הנראה לא עומדים בפני גל קשה שיעמיס על מחלקות בתי החולים ואיים על קריסתה של מערכת הבריאות”. ד”ר קקורייב, שהעדה הבוכרית חשובה ויקרה לו, מבקש להעביר מסר לכלל בני העדה: ” אני יוצא בקריאה קדושה לכל בני העדה הבוכרית, אנא צאו עוד היום לחסן את קרובי משפחתכם בין הגילאים 12-16. למרות זן הדלתא, החיסון עוזר מאוד למניעת הדבקה ובעיקר מונע כמעט לחלוטין את הסיכוי לתחלואה קשה בעקבות ההדבקה. אל לכם להאמין לפייק ניוז שמסתובב ברשתות החברתיות וגורם לנזק עצום. אכן, היו מקרים של נערים שלקו בדלקת אוטם שריר הלב, אבל הם לא לקו בו בצורה קשה וזה חלף להם תוך מספר ימים. יחד עם זאת, עדיף להתייעץ עם רופא המשפחה לפני החיסון”. מסיים ד”ר קקורייב  

Leave a Reply

Your email address will not be published.