מאות תושבים צעדו עם דגלי ישראל בשכונות המעורבות ברמלה ולוד במטרה להראות נוכחות ולתמוך בתושבים היהודים במקום שספגו קשיים במהלך ‘שומר החומות’ * התושבים הבוכרים הצטרפו גם הם לצעדה ונזכרו בשכנות אחרת

שמונה חודשים אחרי המהומות שהתרחשו ברמלה ולוד במהלך מבצע שומר החומות, צעדו בשבוע שעבר מאות אנשים ברחבי לוד עם דגלי ישראל. היוזמה הייתה של תנועת הנוער “אריאל”, אליה הצטרפו ארגוני ימין במטרה “להראות נוכחות יהודית”, ולפי המארגנים כדי לתמוך בתושבים היהודים של העיר.

גם עו”ד יוסף אקרמן, מנהל המחלקה המשפטית בארגון “עד כאן”, תמך בצעדה: “צעד אשר מחזק את גאוות תושבי האזור כולו. מדינת ישראל היא מדינה ריבונית וככזו מותר לתושביה להניף את דגלי ישראל בכל זמן ועת. ארגון ‘עד כאן’ ימשיך לעמוד כחומה בצורה לימינם של התושבים בכל סוגיה שנדרש לה”.

עוד לפני הצעדה, גם ראש עיריית לוד יאיר רביבו קרא להרגעת הרוחות. “חפשו את המחבר, המאחד והדומה בין השכנים”, אמר רביבו שהפיץ סרטון יחד עם חברי מועצה יהודים וערבים. “תהיו הגשר שמחבר ולא מפלג. כולנו יחד הופכים את לוד יפה יותר”.  בעירייה קראו לציבור “לבחור בשיח מקרב, לחפש את המאחד ולא המפלג ולא לפעול באלימות”. דביר עמיאור, מזכ”ל תנועת “אריאל” שארגנה את האירוע, אמר כי חניכיו הגיעו לעיר כדי “להדליק בה נר ולגרש ממנה את החושך”. לדבריו, “הגענו לכאן לשמוח ולחגוג את נר שמיני של חנוכה בגאון. חג חנוכה זה החג שמסמל את הריבונות של עם ישראל בארצו ואנחנו באנו לכאן כדי לקרוא להחיל את הריבונות בכל רחבי ארץ ישראל, בכל הערים המעורבות, בלוד, ברמלה, אבל גם בעכו וביפו ובכל הערים המעורבות בישראל. אנחנו רואים אירועים של טרור לאומני יומיומי נגד האוכלוסייה היהודית פה, מתוך מטרה של להצר את צעדיה, להתנכל אליה ולהחליש אותה. אנחנו פה כדי לזקוף את הקומה, לחזק את אותם תושבים ולקרוא להחלת הריבונות בכל ארץ ישראל”.

בצעדה ניתן היה גם לראות תושבים רבים מבני העדה הבוכרית שכמו שכיניהם חוו גם הם על בשרם את הקושי של מגורים בשכונה מעורבת במיוחד במבצע ‘שומר החומות האחרון’. אחד מהם ששוחח עם ‘מנורה’ מצביע על השנאה בין המגזרים ואומר “אני כבר לא אדם צעיר, אבל אני זוכר טוב מאוד את יחסי השכנות הטובים שהיו למשפחה שלי עם השכנים המוסלמים באוזבקיסטן. יחסים שהיו מבוססים על כבוד קודם כל לצלם אלוקים שיש בכל אדם. חבל מאוד שבישראל המצב שונה מאוד והיחסים ממש לא חיוביים”.

במהלך הצעדה תושבים יהודים בעיר יצאו למרפסות ומחאו כפיים לצועדים, שהיו תחת אבטחה כבדה. אחד התושבים החדשים בעיר הוא חבר הכנסת שמחה רוטמן (הציונות הדתית), שאמר: “אמנם אני תושב לוד לא מאוד ותיק, אבל הסיעה שלנו עשתה סיור בעיר שבוע לפני הפרעות. אמרו לנו שיש פה יריות. עברו שבועיים, והכול התפרץ. ראינו מה היה פה, תוך רגע הרחובות האלו הפכו להיות אפלים. יש שאומרים שזו פרובוקציה, אנחנו צריכים להגיד שארץ ישראל שלנו ודגל ישראל יונף לא רק בכל הערים המעורבות, אלא בכל מקום בארץ ישראל”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.