על אנשים כמו ניסן נייזוב נאמר שחוכמתו היא איחוד גאוני של לב ונפש. ואכן, רבים מבני העדה מכירים אישית את ניסן ואת אופיו המיוחד ששובה את לב כל הפוגשים בו. השבוע הוא חגג יומולדת 75 וזה הזמן לאחל לו מזל טוב מכל הלב. נייזוב נולד בעיר בוכרה להוריו שגידלו אותו במסירות. כבר מגיל צעיר הוא החל להתעניין בהיסטוריה ובספרות. לאחר שסיים את לימודיו בבית הספר, הוא המשיך ללימודי פיזיקה ומתמטיקה.

בשנת 1974 עלה נייזוב יחד עם משפחתו לישראל. לא הרבה זמן לאחר מכן, הוא פתח בית ספר לחיתוך יהלומים בבורסת היהלומים ברמת גן, לפי שיטה שהוא עצמו פיתח. כך, התגלגל נייזוב לעסקים שונים והצליח במעשה ידיו. אך תמיד נשמתו נמשכה במשיכה עזה ליצירתיות ולאמנות. לכן, נייזוב היה מנצל כל דקה פנויה שיש לו על מנת לכתוב שירים, סיפורים וטקסטים מכוננים.

בשנים האחרונות, עוסק נייזוב בכתיבה ובשירה ביתר שאת. הוא הוציא לאור ספר שמאגד את שיריו יחד עם טקסטים נוספים. הוא מפיק ערבי שירה ויצירה של משוררים וסופרים ידועים ובעלי שם. בתוך כך, הוא גם מפרסם ברבים את איכויותיהם של הסופרים יוצאי בוכרה. נייזוב אף עוסק במחקר ספרותי ורבות מהיצירות שפרסם, תורגמו לשפה העברית והרוסית.

מאז שנת 2016, משמש נייזוב כיו”ר איגוד הסופרים הבוכרי-יהודי בישראל. לפני חמש שנים, לרגל יום הולדתו ה-70, הוציא נייזוב ספר ‘שיעור החיים’.

“ניסן נייזוב  הוא כיום אחד המשוררים המוכשרים ביותר של הקהילה היהודית הבוכרית”, אומר מבקר הספרות, הפרופסור ויקטור בוקמן. – “תמיד תרגמתי את שיריו בהנאה רבה. חוץ מזה הוא פשוט אדם נפלא”.  “אנשים כמו ניאזוב הם עמוד התווך של תרבות יהודי בוכרה”. אומר מנכ”ל קונגרס יהודי בוכרה יהודה בלוי. “אני מברך את מר נייזוב בשם נשיא הקונגרס לב לבייב ורעייתו אולגה, חברי נשיאות הקונגרס והקהילה כולה”.

אמש הפתיע האמן שמעון פולטוב את נייזוב, והקרין בפניו סרט מושקע של בכירי העדה הבוכרית מברכים אותו לרגל יום הולדתו.

Leave a Reply

Your email address will not be published.