האם התרופה לחולי הקורונה תגיע מישראל? ישראל בן מרדכי, בן העדה הבוכרית בן 47, היה הראשון שקיבל את התרופה הניסיוניות כנגד נגיף הקורונה שפותחה ע”י בית החולים איכילוב, שבזכותה ניצלו חייו. פרופ’ ארבר שפיתח את התרופה: “מרגע שנקבל את האישורים – יהיה אפשר תוך חודשיים לייצר את התצרוכת של כל העולם”.

מאת: אליעזר גליבוב

בבית החולים איכילוב נמצאים בימים אלו בשלבים מתקדמים מאוד של פיתוח התרופה שעשויה להציל את חייהם של חולים רבים. מדובר על תרופה ניסיונית שפותחה על ידי פרופ’ נדיר ארבר שריפאה מעל 96% מחולי הקורונה שקיבלו אותה.

ישראל בן מרדכי, היה הראשון לקבל אותה מבין 30 מטופלים במצב בינוני עד קשה, כש-29 מהם מהמטופלים השתחררו מאשפוז בתוך 3-5 ימים בלבד. גם החולה ה-30 החלימה אך במשך זמן ארוך יותר. הטכנולוגיה נוסתה לראשונה בבני אדם, בפאזה קלינית ראשונה.

בן מרדכי, שידוע לבני העדה כאחיה של הזמרת אסתר יששכרוב, נדבק בקורונה והגיע למצב שלא יכול לנשום או לדבר “אושפזתי במחלקת קורונה במצב בינוני והמצב שלי התחיל להחמיר. באותו הזמן הגיע אלי פרופ’ ארבר והציע לי לקבל את התרופה הניסיונית הזו. לא חששתי והסכמתי”.

כאמור, הסכמתו של בן מרדכי הצילה את חייו וכבר אחרי כמה ימים הוא הרגיש הרבה יותר טוב עד שהחלים והשתחרר מהמחלקה “אני מודה לפרופסור שהציל אותנו” אמר ישראל.

פרופ’ נדיר ארבל, מנהל מערך רפואה מונעת באיכילוב, סיפר על פיתוח התרופה שלו לחולי קורונה EXO-CD24 והסביר “התכשיר מיועד לחולים בינוניים עד קשים, על מנת למנוע את ההתדרדרות למצב קשה. מרגע שנקבל את האישורים – יהיה אפשר תוך חודשיים לייצר את התצרוכת של כל העולם. היתרון של התרופה הזו שאפשר לייצר אותה באופן מהיר, יעיל וזול. אנחנו משתמשים במולקולות שהגוף שלנו מפריש ולכן אפשר להגיע לכמויות גדולות ובמהירות”.

לדברי ד”ר שירן שפירא, מנהלת המעבדה של פרופ’ ארבר, “התכשיר ניתן בהשאפה פעם ביממה, במשך דקות ספורות בלבד ולמשך חמישה ימים. בניגוד לתכשירים רבים אחרים בעולם, הוא ניתן באופן מקומי ומוכוון ישר אל לב הסערה בריאות, פועל בצורה נרחבת וחסר תופעות לוואי”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.