הרמטכ”ל כוכבי העלה בדרגה את סא”ל ישי רוזיליו שנמצא אחראי למותו הטראגי של החייל אביתר יוספי ז”ל והודח מתפקידו לאחר תחקיר האירוע

הרמטכ”ל אביב כוכבי אישר לקדם ולהעלות בדרגה את סגן-אלוף ישי רוזיליו, שהורשע והודח מתפקידו בשל אחריותו למות החייל אביתר יוספי בניווט בנחל חילזון לפני כשלוש שנים. חודשיים אחרי התקרית הדיח כוכבי את רוזיליו מתפקידו כמפקד גדוד הסיור בחטיבת הצנחנים, אולם כעת החליט לקדמו למפקד החטיבה המרחבית “יהודה” ולהעלותו לדרגת אלוף-משנה. 

אביתר יוספי ז”ל, בן העדה הבוכרית, טבע למוות בנחל חילזון ב-7 בינואר 2019 בניווט לילי בתנאי שטח בעייתיים. בתחילה הוגש נגד רוזיליו כתב אישום על גרימת מוות ברשלנות, אולם לאחר מכן הוא חתם על עסקת טיעון מקלה שבמסגרתה הודה והורשע בעבירה של “אי-קיום הוראות המחייבות בצבא”. הוא נידון למאסר על תנאי למשך שנה “לבל יעבור עבירה שיש בה יסוד של התרשלות, אשר הובילה לפגיעה בגוף”. כחלק מהסדר הטיעון הודה רוזיליו כי הוא נושא באחריות מלאה, אך יחד עם זאת הוכנס סעיף לכתב האישום שלפיו נמצא כי “בין מעשיו או מחדליו של הנאשם לבין התוצאה הטרגית אין קשר סיבתי”. על אף שרוזיליו הודח מתפקידו בחטיבת הצנחנים, הוא שב למסלול הקידום ושימש קצין אג”ם באוגדת איו”ש.

כוכבי הדיח את רוזיליו מתפקידו כחודשיים לאחר מותו של יוספי, מינויו לסגן מפקד החטיבה בוטל, והוא לא היה יכול להתמודד על תפקיד פיקודי במשך שנה. כוכבי קבע כי התקרית נבעה מ”התנהגות לא מקצועית של כל שרשרת הפיקוד, והתנהגות לא ערכית של חלק משרשרת הפיקוד”. צוות התחקיר שהקים צה”ל מצא יותר מ-30 תקלות בהכנת האימון ובהוצאתו לפועל. עוד החליט כוכבי לרשום נזיפה פיקודית למפקד חטיבת הצנחנים, אלוף-משנה יקי דולף. כן הודחו מפקד המגמה, מפקד הפלוגה ושני קצינים בדרגת סגן, מפקד צוות וסגן מפקד הפלוגה.

מדובר צה”ל נמסר בתגובה כי “ההחלטה על קידומו של סגן-אלוף ישי רוזיליו התקבלה אתמול, לאחר שנמצא מתאים לתפקיד במסגרת דיון שיבוצים סדור בראשות הרמטכ״ל. בעקבות אירוע מותו המצער של סמל יוספי ז”ל במהלך אימון ניווט בנחל חילזון בחודש ינואר 2019, הוחלט על שורה של צעדים פיקודיים, שכללו את הדחתו של סא״ל רוזיליו מתפקידו, ביטול מינויו לתפקיד סגן מפקד חטיבת הצנחנים והוחלט כי לא יתמודד על תפקידי פיקוד בשנת 2020 נוסף על כך, קיבל הקצין עונש מאסר על תנאי. בהליך קבלת ההחלטות נשקל גם חלקו באירוע המצער והצעדים שננקטו בעניינו בעקבותיו”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.