דיאנה רז ז”ל (לבית משפחת יוספוב) מנטורית לזוגיות ויחסים, נרצחה בערב שבת על ידי בעלה השוטר. המשפחה, החברים והשכנים המומים וכואבים מהמעשה המחריד ולא מצליחים לעכל את גודל האסון. על הפוסט הקומי שכתה על ההיכרות עם בעלה, הפוסט שכתבה על אלימות בין בני זוג וידיד המשפחה שמסרב לעכל את הבשורה הקשה.

דקות לפני כניסת השבת, קול יריות פילחו את השקט בישוב נעלה הממוקם צפונית לעיר מודיעין. הירי הגיע מכיוון הבית של אמיר ודיאנה רז ז”ל. לפי החשד, ככל הנראה לרצח קדם מאבק בין בני הזוג. במהלכו הבעל החשוד, אמיר רז, דקר את אשתו כנראה בסכין בפלג גופה התחתון ולאחר מכן ירה לעברה בזמן שילדיהם בבית. גורמים המעורים בחקירת הרצח סיפרו כי הבעל החשוד התקשר תחילה לאימו וביקש שתיקח את ארבעת הילדים. לאחר מכן התקשר החשוד, שהחזיק מתוקף תפקידו כשוטר נשק ברישיון, למפקדו במשטרה כדי לדווח על הירי. בחקירתו במחלקה לחקירות שוטרים הודה הבעל ברצח, ובמהלך הלילה בוצע שחזור של המעשה בבית. הבעל, שרצח את אשתו ואם ילדיו, מודה במיוחס לו וטוען ל’אי שפיות זמנית’ .

עו”ד משה אלון, המייצג את החשוד ברצח, אמר הערב: “החקירה נמצאת בראשיתה. אתן למח”ש לעשות את עבודתה ואני משתתף כמובן בצער המשפחות. החשוד נמצא ברגשות קשים מאוד. עוד מוקדם לדעת אם היה באי-שפיות. כל האופציות מונחות על השולחן”.

הרצח המחריד זעזע את העדה הבוכרית ואת מדינת ישראל כולה. אנשים רבים שהכירו את דיאנה ז”ל וכאלו שלא, לא הצליחו להבין איך בעל שמצהיר קבל עם ועולם שהוא אוהב ומעריך את אשתו, לוקח אקדח ויורה בה למוות לעיני הילדים. ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ וגדעון סער, כמו פוליטיקאים ומנהיגים נוספים גינו את הרצח ופרסמו פוסטים לזכרה של דיאנה.

עו”ד מיכאל יוספוב, בן דודה של דיאנה, התראיין בתחילת השבוע לערוץ 12 וסיפר על הטרגדיה. ” אף אחד מאיתנו לא מצליח להבין מה קרה, לא אנחנו ולא הצד השני, ההורים שלה וההורים שלו לא מבינים מה היה שם שגרם לזה. הזוי שדווקא דיאנה שנתנה לכולנו עצות וטיפים לזוגיות טובה, דווקא היא נקלעה למצב מזעזע שכזה”. יוספוב אף התייחס לארבעת היתומים של בני הזוג ואמר: “הגדולה בת שבע והקטן רק בן שנה. הם היו בבית בזמן הרצח, ושהו בקומה למעלה. כרגע השאיפה היא שאמא של דיאנה, סבתא של הילדים, תטפל בהם”.

ידעה מה היא רוצה

משה קשמקוב, ידיד המשפחה, הכיר את דיאנה מגיל צעיר. בראיון ל’מנורה’ הוא מספר עליה כעל אישה מוכשרת עם ברק בעיניים “דיאנה היתה בת בית אצלינו, היא היתה חברה טובה של אחותי והיתה מרבה לבוא להיות בבית שלנו ביפו. היא היתה בחורה חריפה מאוד כבר מגיל צעיר. היא ידעה טוב מאוד מה היא רוצה מעצמה ולאן היא הולכת, שזה דבר נדיר לילדות בגיל צעיר כל כך”.

משה מספר על התקופה בה הכירה דיאנה את בעלה: “אני ודיאנה הינו חברים קרובים. אני זוכר שהיא נסעה לניו יורק לצרכי עבודה ואז היא הכירה את בעלה לעתיד, שבסופו של דבר הפך להיות התליין שלה. היא דיברה איתי תוך כדי ההיכרות שלהם וסיפרה לי עליו. הם הכירו כשני אנשים אבודים בעיר הגדולה ויחד הם התגברו על הבדידות”. בפוסט שפרסמה לפני מספר שנים בקבוצת ‘סימן שאתה בוכרי’, שיתפה דיאנה את חברי הקבוצה בסיפור מעניין מההיכרות שלה עם אמיר. את הפוסט היא סיימה במילים המצמררות ‘ומאז דרכנו לא נפרדו’.

משה קיבל את הידיעה על מקרה הרצח המזעזע דקות לאחר שהתרחש “ממש אחרי שזה קרה קיבלתי את הידיעה. מה אני אגיד, הייתי בהלם טוטאלי. לקחו לי דקות ארוכות כדי לעכל את מה ששמעתי. לא האמנתי שמדובר בדיאנה. יותר מכך, לא האמנתי שדווקא האדם שבו היא הייתה מאוהבת עד למעל הראש יעולל לה דבר שכזה. ידעתי שהיא ואמיר היו בזוגיות מושלמת לכאורה. קשה לעכל שהילדה שדגלתי איתה, כבר לא כאן. היא הייתה כל כך צעירה, כל חייה היו לפניה והיא היתה מגיעה מאוד רחוק בלי שום ספק”.

מההיכרות שלך עם הזוג, יכול לדמיין מצב שכזה?

ממש לא. פגשתי את אמיר כמה פעמים לפני שהוא התחתן עם דיאנה. הוא היה נראה לי אדם טוב ושקט. אני לא יכול להאמין שהוא עשה מעשה נפשע שכזה. לכל אחד מאיתנו יש אתגרים בזוגיות, יש זוגות שנוהגים להתווכח, אבל להגיע עד למצב שהוא דוקר אותה ואז יורה בה, זה בלתי נתפס”.

משה גם השתתף בלוויה של דיאנה ז”ל. “לא קל לקבור אישה צעירה שכזו, ועוד בנסיבות טראגיות כל כך.” מסיים משה בכאב.

חברתה של דיאנה, מירב אשריאן, ספדה לה בעמוד הפייסבוק שלה: “הכאפה עד עכשיו מצלצלת לי. כואבת לי הבטן, חלמתי עלייך בלילה, חושבת עלייך ביום. לא, זה לא קורה רק בסיטואציות קיצון, זה לא קורה רק לאנשים אחרים שאתם לא תכירו או לסתם זוג, לא. זה קרה לזוג אוהב, לבן זוג מפרגן, לפנים מחייכות ומאושרות, לאישה שמאמנת נשים למצוא זוגיות אוהבת, בטוחה, טובה. יותר פרדוקס מזה? זה קרה לארבעה ילדים רכים שהמחשבה עליהם משאירה המון זוגות עיניים פקוחות בלילה”.

אישה נוספת שעמה עבדה דיאנה כתבה עליה: “נתת דוגמה להמון נשים, ובום – שתי יריות מהבעל שאהבת כל כך. כמה קשה לשמוע את זה, שלוקחים את החיים ברגע מול הילדים”. מתאמנת נוספת שלה ספדה: “אהובה שלי, עכשיו זאת את נרצחת. כל כך עוצמתית, כל כך מאמינה בזוגיות ואהבה, כל כך הרבה תוכניות שנגנזו ברגע אחד. כואבת את הרצח שלך”.

אחת הנשים שאותה אימנה כתבה בפייסבוק: “השליחות שלה הייתה לעזור למאות נשים למצוא זוגיות ואהבה, והיא נרצחה על ידי בעלה? הלב מסרב לקבל, הראש מסרב להאמין”.

הזהירה מאלימות במשפחה

דיאנה ז”ל, העלתה רק לפני כמה חודשים לקבוצת פייסבוק סגורה, סרטון בנושא אלימות כלפי נשים ודרכי ההתמודדות איתה, בעקבות הרצח של מיכל סלה ז”ל . “אני דיאנה רז, אנחנו קבוצת אימון, ואני עוזרת לנשים להגיע לזוגיות נכונה ובריאה, חשוב לי לתת אינדיקציה למי שחלילה נמצאת בקשר שהוא לא בריא או לא נכון. המטרה בלייב הזה היא להעלות נקודות אזהרה. לא כל מה שאני אגיד כאן חלילה עלול להביא לאיזושהי פגיעה או רצח. אבל יש הרבה מערכות יחסים שמגיעות גם “רק” לפגיעה מילולית או כלכלית – וה”רק” זה במירכאות, כי כל פגיעה היא פגיעה, קשר לא בריא הוא קשר לא בריא”.

בהמשך רז פנתה לצופות ואמרה: “אם מישהי שצופה בי עכשיו נמצאת בסיטואציה שבה יש קשר אלים, היא צריכה לפנות לאיש מקצוע”, והבטיחה לתת מספרי טלפון של עמותות ואנשי מקצוע.

לאחר האירוע הטראגי, ומתוך דאגה לעתידם של ארבעת היתומים, בני שנה עד שבע, נפתח ביום ראשון השבוע קמפיין גיוס המונים. יוזמי הפרויקט ציינו כי כל הכסף שייתרם יועבר לרווחת הילדים בלבד ויטופל על ידי חשבון נאמנות שנפתח הלילה על ידי משרד עורכי הדין של עדה ליזרוביץ. המטרה של הקמפיין הושגה ולמעלה ממיליון שקלים נאספו לטובת היתומים.

Leave a Reply

Your email address will not be published.