סיפור עצוב ומטלטל על בת העדה הבוכרית, הביא את הגב’ חנה חנימוב מוינה להקים מיזם שידוכים יוצא דופן לבני ובנות העדה הבוכרית. בראיון מיוחד למנורה היא מתארת את הרגע שקדם להחלטה על הקמת המיזם, את ההורים שלמרות הכל מקשים על ילדיהם להינשא בתוך עם ישראל ועל העבודה הקשה בהתנדבות מלאה

הכתבה והראיון נערכו על ידי מר שלמה אוסטניאזוב, וינה, אוסטריה.

פתאום קם אדם בבוקר ומרגיש כי עתיד הדמוגרפיה היהודית בכלל והעדה הבוכרית בפרט נתון בסכנה. הקידמה והטכנולוגיה שחודרים לחיינו בקצב מהיר, תהליכי הגלובליזציה שהופכים אט אט את הקבוצות השונות בעולם לדבק אחד בעל זהות משותפת, מאיימים על עתידו של עם ישראל בעולם כולו. אם נביט על נתוני נישואי התערובת בקהילות היהודיות בעולם, נבין עד כמה המצב מבהיל ומעורר חרדה לעצם קיומו של העם הנבחר.

מנתונים של “המזרחי העולמי” שהתפרסמו בשנת 2018, עולה שברוסיה 75 אחוזים נישאים בנישואי תערובת, בגרמניה 60 אחוזים נישאים עם לא יהודיים, בצרפת ישנם 40 אחוזי התבוללות ובאנגליה 30 אחוזים מתוך 250 אלף יהודים מתחתנים עם לא יהודיים. הנתונים המטלטלים הללו, אמורים להדליק נורת אזהרה חמורה אצל כל יהודי אשר עתיד עמו חשוב לו. כך בדיוק חשבה הגב’ אסתר חנימוב, שהקימה מיזם שידוכים לצעירים וצעירות בני העדה הבוכרית בווינה בשם ‘מלב אל לב’.

איך הגעת לרעיון שפעילות כזו בקהילה שלנו היא פשוט הכרחית וכיצד הגשמת את החלום שלך?

לפני כארבע שנים, החלטנו אני ובעלי משה לציין את יום הנישואין שלנו בדרך מיוחדת. יצאנו לטיול סובב עולם בדגש על קהילות יהודיות במקומות שונים על הגלובוס. כידוע, בעולם של ימינו ישנם קרובי משפחה וחברים הפזורים בכל קצוות תבל. במסע זה שמתי לב  להיבט חשוב בחיי כל הקהילה הבוכרית ,כמעט בכל הקהילות הללו פגשתי הורים שחששו מאוד לעתיד ילדיהם מבחינה זוגית  – לחתן את הבן או לחתן את הבת, והצעירים רוצים להקים משפחה אבל רובם אדישים בנושא ולא רציניים בעניין החתונה כי הפיתויים של העולם החופשי גדולים ומסוכנים מאוד, וגם איום האסימילציה (התבוללות) הולך ומחמיר.

סיפור אחד ששמעתי, שהתרחש בארצות הברית, טלטל אותי במיוחד. אחות מהמרכז הגניקולוגי בניו יורק, סיפרה לי שילדה צעירה מבוכרה, עשתה הפלה ובשיחה חסויה עמה נפתחה בפניה ושיתפה את המתרחש היא מספרת שהוריה מאוד עסוקים בחייהם הפרטיים לא ממש שמו לב אליה. בבית היא לא קיבלה מספיק אהבה ותשומת לב, והיא חיפשה אותם מחוץ לקירות הבית.  והנה הוא הופיע בחייה ולא משנה שהוא מוסלמי אבל הוא עדין, טוב לב וקשוב. היא הלכה אליו בלילה לאחר שהוריה נרדמו, וכך זה נמשך זמן רב. הוריה מעולם לא ידעו מהמתרחש, והמשיכו להיות עסוקים בעצמם. האחות האצילה נאלצה לעבוד קשה כדי להחזיר את הילדה לדרך האמיתית, להסביר לה את השורשים שלה והשייכות לעם היהודי  ואת גודל האחריות בהמשכת השושלת של העם היהודי. הסיפור הזה זעזע אותי ולא  עזב את המחשבות שלי. מיד כשחסרתי לוינה החלטתי להקים את מיזם השידוכים ‘מלב ללב’.

כולנו יודעים שבכל חברה תמיד יש אנשים עם לב טוב שפועלים באופן עצמאי לטובת המטרה והייתי רוצה לדעת איך הצלחת ליצור ארגון  כזה מסודר ומקצועי בהתנדבות מלאה?

– כמו כל התחלה מאפס, למרבה הצער זה לא היה קל בכלל. לא היה מקום, לא היה ניסיון, לא היה כסף. אך כאשר אדם חש צורך עז, רצון אמיתי, הבנת החשיבות, הצורך לשמור על המצווה ואחריות הגדולה כלפי בורא עולם והקהילה, אז הקב”ה עוזר, נותן כוח וכל מה שצריך כדי להצליח. ככה זה היה במקרה שלנו. אני אסירת תודה לבן זוגי, הוא נתן לנו משרד שכל הפעילות שלנו  בעצם מתנהלת משם ומהיום הראשון הוא תמיד תומך בי בכל דבר. אנשים אצילים וטובי לב נענו לקריאה שלי. מאיה אברמוב, אישה חכמה ונמרצת שעומדת לצידי, רינה קייקוב, יו”ר תנועת הנשים “בנות השם”, שמסייעת עם כל הקשרים שלה, הרבנית תמר ניאזוב, שתמיד מוכנה לעזור בכל צורך שעולה. אלסיה בן-גל היא נערה צעירה שתרומתה ועזרתה יקרים מפז, היא הפכה למזכירה מצוינת יחד עם האחראי גולן יונתנוב הם אספו מידע על הצעירים והצעירות בני העדה לפרטי פרטים, ועשו מאגר מידע יעיל ומצוין ופועלים באופן משותף. הרב משה ישראלוב שמהיום הראשון התגלה כחבר אמיתי ויועץ למועדון שלנו. ועוד אנשים רבים וטובים שהצטרפו למאמץ הגדול לפעול לטובת הקהילה שלנו.

בבקשה ספרי לנו על הניסיון שרכשת במהלך הפעילות שלכם והאם צריך הכשרה מקצועית לשם כך ?

באשר להכשרה מקצועית, לדעתי זה הכרחי. זה יכול להיות בצורה של מפגשי חילופי חוויות או שיעורים עם  הרב, המלמדים אותנו את החוקים הנחוצים לתחום הפעילות שלנו מהמקורות של התורה. זה יכול להיות גם סמינרים או שבתונים, בדומה לאלו שאורגנו על ידי “תולדות ישורון” מספר פעמים בשנה בישראל, בהם משתתפים  נציגים מערים שונות מישראל ומחו”ל. במהלך הסמינרים הללו, אנשים חולקים את חוויותיהם, דנים בהזדמנויות לשיתוף פעולה ופותרים סוגיות דחופות רבות בנושא הבוער הזה. כמו כן, אנו נמצאים בקשר הדוק עם השדכניות מישראל ויש לנו קשרים מאוד מועילים בערים רבות בישראל. במיוחד אציין שיתוף פעולה עם מחלקת השידוכים של ‘קונגרס יהודי בוכרה העולמי’, שהמשרד הראשי שלו נמצא בתל אביב. עבודתם נקבעה במקצועיות רבה, ואנחנו שמחים לאמץ מהם הרבה חוויות טובות ושימושיות. בנוסף: אנו קשורים לארגונים דומים ברחבי אירופה ומשתפים פעולה באופן פורה אחד עם השני, אני מחשיבה את כל זה כניסיון יקר ערך .

? מתי השידוך שלך יכול להיחשב כמוצלח

כמובן כאשר בעזרתנו אנשים מוצאים אחד את השני ואנחנו מוזמנים לחגוג בחתונתם, אז אני יודעת שעשינו משהו טוב. נעים עוד יותר לראות שהמשפחה המאושרת התפתחה עם הזמן ואנחנו לקחנו חלק ישיר בזה. אתה מרגיש את החשיבות המיוחדת של עבודתך ומבין שאתה רק מתווך ושליח של הבורא להקים עוד ועוד משפחות בישראל.

אחרי הכול, עבודה עם קהילה מגוונת היא לא קלה, היא דורשת גמישות מיוחדת, סבלנות וזהירות מהם הקשיים שאת נתקלת בהם בעבודה?

 כן, אתה צודק, זה לא קל. קשיים יש, כמו בכל מקום אחר, כשאתה פועל לטובת החברה. לעתים קרובות הורים מסוימים, לא תמיד מתנהגים כראוי ,יש צעירים שאוהבים זה את זה, וההורים מתנגדים בתקיפות, ומאמינים שהמשפחה היא לא מה שהם היו רוצים והם תוקעים מקלות בגלגלים של השידוך. כתוצאה מכך – במקרה הטוב, צעירים לא יכולים לבנות משפחה במשך זמן רב, ובמקרה הגרוע יותר, הם עוזבים את היהדות לגמרי ומורדים בהכל . דוגמא נוספת – כאשר אנו מארגנים אירועי היכרות לצעירים, חלק מההורים לא תמיד מבינים את חשיבותם של מפגשים כאלה ולעיתים מבטאים את חוסר רצונם בצורה בוטה. מצד אחד, הם רוצים לראות את האושר של ילדיהם ומצד שני הם לא מנסים לעזור לעצמם. אבל אני מאמינה שזה כבר התפקיד של הרבנים לבצע עבודת הסבר כלשהי בקרב המבוגרים.

לגבי הצרכים, האירועים שלנו דורשים עלויות, זה נכון, אנחנו לא לוקחים כסף עבור העבודה שלנו, בתקווה שזוגות שהם סיפור הצלחה שלנו, יוכלו בעתיד לתרום להמשך הפעילות. אבל אנשים, למרבה הצער, שוכחים אותנו כאן. אני מנצלת הזדמנות זו ופונה לנותני החסות בכדי לקחת חלק ולתמוך בעבודת המועדון שלנו והייתי רוצה להזכיר שזו מצווה באמת גדולה  מדובר בשמירה על עמנו וכל מי שלוקח חלק יתוגמל על ידי בורא עולם .

לסיום שאלה לרב משה ישראלוב – מבחינה הלכתית, אם הזוגות הצעירים שהצליחו בשידוך וזכו לחופה צריכים לשלם לשדכנים?

מבחינת ההלכה היהודית, יש לשלם את דמי השידוך. אפשר לנהל משא ומתן על שכר השדכנים מראש. ההערכה היא כי עלות השידוך היא הכסף שהוצא לשם מטרה מעולה ביותר. ביהדות, תמיד המשפחה הייתה עיקר ובסיס של כל הדברים. היהדות יכלה לשרוד ללא בית כנסת, אך לא הייתה שורדת ללא משפחה. אני תמיד אומר שחתונה יהודית היא הבסיס למשפחה יהודית, כיוון שהיא נותנת את הטון לחיים העתידיים של זוג נשוי. לכן, אני מתפלל שמועדון ההיכרויות בקהילה שלנו יעבוד כראוי. אנחנו הרבנים צריכים לתת לזוג הטרי הבנה מעמיקה יותר של הכוח הרוחני של משפחה יהודית טהורה וחשיבותה עבור עם ישראל בכללותו.

Leave a Reply

Your email address will not be published.