עשרות רבני ומנהיגי הקהילה הבוכרית בישראל התכנסו ביום רביעי בשבוע שבעבר לוועידה השנתית של איגוד הרבנים שכללה בתוכה יום עיון מרתק, תורה והלכה מאת בכירי הרבנים, וחשיפתה של תכנית הכשרה חדשה לרבני הקהילות הבוכריות בישראל*  בכירי רבני העדה לצד הרבנים הראשיים ומכובדים נוספים, ישבו כתף אל כתף והעבירו מסר של כבוד למורשת העדה ואחדות מקסימלית* את יום העיון שהתקיים במלון המפואר ביותר בירושלים, אירח ‘קונגרס יהודי בוכרה’ המטפח את המנהיגות התורנית בעדה הבוכרית* בשיא האירוע, הוכרז רבה הראשי של העדה הבוכרית הרב בנציון הכהן רבין שליט”א שימונה בטקס מכובד בקרוב מאוד וימשיך את מסורת אבותיו בהנהגת הקהילה* דיווח מצולם

בליבה של העיר ירושלים, במלון היוקרתי ‘וולדורף אסטוריה’ התכנסו עשרות רבות של רבני העדה הבוכרית בישראל ליום וועידה ועיון בסימן ‘המזרח של הקהילה’. האירוע המיוחד שהיה אמור להתקיים כבר לפני שבועיים, נדחה בשל המצב הבטחוני, אך היום התכנסו כל רבני העדה הבוכרית תחת קורת גג אחת, להיפגש, ללמוד וללמד.

אין זה מקרה שרבני העדה הבוכרית כולם מתכנסים בעיר ירושלים כדי לשאת ולתת בתורה והלכה. מזה מאות שנים, עוד בהיותה של העדה הבוכרית בגלות בוכרה וטשקנט ושאר ערי השדה במדינת אוזבקיסטן, ירושלים לא שנכחה מליבם ולו לרגע. הכיסופים והערגה לירושלים עיר הקודש לא חדלו לפעום מעולם בכל לב יהודי בוכרי. סיור חטוף ב’שכונת הבוכרים’ המפוארת שהקימו עולי בוכרה לפני יותר ממאה שנה, כדי להבין עד כמה הקשר העמוק והחזק שבין העיר ירושלים לעדה הבוכרית הוא בל יינתק. “במשך מאות שנים אבותינו חלמו להגיע לירושלים, העובדה שעשרות רבנים מהעדה הבוכרית מתכנסים בקרבת המקום הקדוש ביותר לעם היהודי, היא לא פחות מאירוע היסטורי” אומר הרב מנחם ניאזוב, שעשה את כל הדרך מנתניה.

כל מכובדי העדה

יום הוועידה שנהגה והוכן במשך חודשים ארוכים, דחס בתוכו נאומים מרתקים מאת גדולי ישראל הרבנים הראשיים לישראל הרב דוד לאו שליט”א והראשון לציון הרב יצחק יוסף שליט”א, שאביו, מרן הרב עובדיה יוסף שצ”ל הקים יחד עם נשיא הקונגרס, מר לב לבייב את איגוד הרבנים. בוועידה השתתפו בכירי רבני העדה הבוכרית בישראל, בראשם הגאון הרב זבדיה כהן שליט”א אב בית הדין לעדה הבוכרית וראש אבות בתי הדין תל אביב -יפו, הרב בן ציון רבין שליט”א אב”ד פתח תקווה, הרב אייל יוסף דיין שליט”א בה”ד בתל אביב, הרב שלמה רבין שליט”א אב”ד העדה הבוכרית בארה”ב וקנדה וראש תכנית להכשרת רבני קהילות מכון בית הלוי, הרב בנימין אמינוב שליט”א הרב בראשי לעדה הבוכרית בתל אביב, הרב רפאל יעקובוב כהן שליט”א ראש כולל לרבנות ודיינות בית דוד ורפאל חי, הרב לוי פנחסי שליט”א ראש ישיבת אור אברהם בבני ברק, הרב פייזקוב שליט”א, הרב לוי חיימוב שליט”א מבאר שבע שליט”א.

כמו כן, את הוועידה כיבדו בנוכחותם שר הפנים ויו”ר ש”ס הרב אריה דרעי, שהגיע לוועידה מיד לאחר ההצבעה הדרמטית במליאת הכנסת על בחירת נשיא המדינה.  שר הדתות הרב יעקב אביטן, שהבטיח מעל הבמה שרבני העדה יקבלו הכרה רשמית כרבני שכונות וערים. סגן שר הפנים הרב יואב בן צור, וראש עיריית ירושלים מר משה ליאון שהזכיר את האדיקות של העדה הבוכרית והעקשנות על קיום התורה והמצוות. נשיא הקונגרס, מר לב לבייב, הצטרף גם הוא לוועידה ונאם דרך הוידאו נאום מרגש ועוצמתי.

רבני העדה נראו מרוגשים ושמחים לאורך כל שעות הוועידה, בכל זאת, לא בכל יום מזמן להם לשבת כך אחד לצד השני ולשמוע את ההתמודדויות, הקשיים וההצלחות של איש איש במקומו. היטיב לתאר זאת הרב משה אבייב, המכהן כרב ודמות תורנית בקהילת ‘השחר’ באור יהודה. קהילה חדשה שקמה לפני כשנתיים בשכונת נווה רבין בעיר. ‘דיבוק החברים שיש כאן נותן לי המון כוח להמשיך את העבודה ולדעת שגם אם בחוויה היומיומית אני מרגיש שאני די לבד במערכה, יש עוד עשרות רבנים מהעדה הבוכרית כמוני, המתמודדים יום יום עם אותן דילמות פחות או יותר’. קהילת השחר היא קהילה צעירה יחסית, והרב אבאייב בהיותו רב צעיר, לומד הרבה בשנים האחרונות על עולמם של צעירי העדה. ‘הצעירים מאוד מסוקרנים ומאוד רוצים לדעת על המסורת שלנו העתיקה והמפוארת. יש הרבה צעירים שניגשים אלי ושואלים שאלות על מקורות הלכתיים למנהגים מסוימים. משתדלים לתת להם מענה שיתאים להם’. הרב אבאייב ממשיך לדבר על הועידה :’סוף סוף יש לנו הזדמנות להידבק אחד לשני, מה גם שיש כאן הזדמנות נדירה לבנות את החזון שלנו כקהילה אחד מאוחדת ומיוחדת. כשאני יושב כאן ופוגש עוד רבנים שעושים את מה שאני עושה אני מרגיש מעודד ויודע שהעתיד של העשייה הזו עוד לפנינו. תכנית ההכשרה שהציגו כאן היום בוועידה, נראית מאוד איכותית ומאוד מקצועית שתעזור לנו להשתדרג ולתת שירות טוב יותר כרבנים ומנהיגי קהילות. בעצם היותי רב צעיר, אני נתקל בלא מעט דילמות וכאן אני מקל הרבה תשובות לשאלות שלי ויוצר קשרים על מנת שבעתיד אוכל להשתמש בהם’. מסיים הרב אבאייב.

רב ראשי לעדה הבוכרית

במהלך הכנס, הוכרז על תפקיד חדש, נשיא איגוד הרבנים של יוצאי בוכרה.  אב”ד העדה הבוכרית בארה”ב וקנדה וראש מכון הרבנים של העדה הבוכרית, הרב שלמה ישי הכהן רבין שליט”א  מונה לנשיא איגוד הרבנים. הוא יישא בתפקיד למשך קדנציה של שלוש שנים ויפעל לחיזוק וביצור התורה וההלכה בקרב קהילות העדה הבוכרית.

גולת הכותרת של הוועידה, היא ללא ספק ההכרזה על מינויו של רב ראשי חדש לקהילה הבוכרית, לאחר מספר שנים בהן לא אייש רב את התפקיד הזה. לתפקיד הרב הראשי לקהילה, נבחר הרב הגאון הרב בנציון שליט”א, דיין בבית הדין בפתח תקווה. הרב רבין שליט”א, הוא בנו וממשיך דרכו של הרב פנחס הכהן רבין זצ”ל, רבה הראשי האהוב והבלתי נשכח של העדה הבוכרית, שהלך לעולמו לפני מספר שנים. הרב רבין שליט”א, הוא תלמיד חכם בעל שיעור קומה הלכתי גדול מאוד שידיו רב לו כבר שנים רבות בהנהגת העדה הבוכרית. הרב רבין הינו נצר לשושלת משפחת רבין שהיו רבני העדה הבוכרית למעלה מ300 שנה. עם ההכרזה המרגשת, יצאה ההודעה המשמחת לכלל קהילות יהודי בוכרה שכתר רבנות העדה חזר לקרון על ראשו של הרב רבין שליט”א. כמו כן, במהלך הועידה, נשא דברים הרב ברוך מסטורוב, אביו של הבחור יוסף מסטורוב ז”ל, שנספה באסון מירון.

מלגות לאלף אברכים

עוד כותרת מרכזית מהוועידה, היא הכרזתו המפתיעה של נשיא קונגרס יהודי בוכרה, מר לב לבייב שיחי’ על חלוקת מלגה שנתית לאלף אברכים בני העדה הבוכרית שיושבים לשקוד על התורה והעבודה. נשיא הקונגרס מר לבייב, הדגיש את חשיבות ההמשכיות של לימוד התורה בקרב אברכים מהעדה הבוכרית ועל כן הוחלט לחלק מלגה שנתית למובחרי האברכים מהעדה.

כמו כן, נחשפה בוועידה תכנית הכשרה מיוחדת לרבני העדה הבוכרית, שתעסוק בהכשרת רבני הקהילות לעידן הנוכחי ולאתגרים הניצבים בפני רב קהילה בשנת 2021. תכנית ההכשרה תאפשר לרבני הקהילות לקבל מידע וכלים מקצועיים יותר על מנת לשפר את העמדה שלהם אל מול בני הקהילה הדורשים מענה לסוגיות העולות מתוך המפגש בין ההלכה לעולם המדורני.

עשרות הרבנים ישבו מרותקים לכלל הנאומים וחידושי התורה שנשמעו בוועידה. ניהול הוועידה התקיים ביד רמה ובסדר מופתי. מעבר למזון הרוחני שקיבלו רבני העדה, הם זכו גם למזון גשמי בחסות המטבח המפואר של מלון ‘וולדורף אסטוריה’ היוקרתי. יום הוועידה ייזכר כיום היסטורי וכנקודת תפנית בכל הקשור לעולם הרוחני, תורני הלכתי של קהילת יהודי בוכרה בישראל ובעולם.

מזון גשמי ורוחני

כמו שפורסם בעיתון ‘מנורה’, בחודשים האחרונים הקונגרס העלה הילוך בכל הקשור בהשקעה ברבני ומנהיגי הקהילות. זאת מתוך ההבנה שהגיעה מימי מגפת הקורונה, על תפקידם המשמעותי והקריטי בהובלת הקהילה וניהולה.

עשרות הרבנים נהנו ממזון גשמי כיד המלך, פאר המטבח של המלון היוקרתי בו התקיימה הוועידה. ההשקעה בחלק הקולינרי היתה ניכרת כבר מהרגע הראשון. בבוקר יום הוועידה חיכו לרבנים, כמו כן, עשרות הרבנים קיבלו את ההזדמנות להיפגש ולשוחח אחד עם השני באווירה נינוחה, להחליף חוויות ועצות מאחד לשני. בשעת הצהריים, עלו הרבנים והאורחים החשובים אל טרקלין המלון המפואר, שם ישבו לסעוד את ליבם בארוחת צהריים משותפת כיד המלך.

את הוועידה ניהל ביד רמה, מזכ”ל איגוד הרבנים, הרב יצחק שמאלוב. כמו כן, השתתפו וסייעו רבות בהכנת הוועידה, הרב יוסי ניאזוב, עו”ד אדי מרדכייב והגב’ שושנה שמחיוף.

Leave a Reply

Your email address will not be published.