העולם עוצר את נשימתו לקראת פלישה אפשרית ומוחשית של רוסיה לשטחי אוקראינה בעקבות ההסלמה בשבועות האחרונים וכשלון השיחות הדיפלומטיות * מאות אלפי יהודים הגרים באוקראינה פגיעים להשלכות השינויים הגיאופוליטיים ומגיבים אליהם בצורה מעוררת השתאות * ראיון מיוחד עם דניאל אברמוב שלומד באוקראינה //

נאט”ו, נזכיר, היא הברית הצבאית המערבית שניצבה מול מוסקבה בימי המלחמה הקרה, ובשנים האחרונות מביעים ברוסיה זעם על כך שהיא הולכת ומתפשטת מזרחה, תוך שהיא מצרפת אליה עוד ועוד מדינות במזרח היבשת שבעבר היו חלק מברית המועצות או תחת השפעה סובייטית עמוקה, בהן המדינות הבלטיות, רומניה ופולין. במערב מעריכים כי רוסיה משתמשת כעת באוקראינה כקלף מיקוח, וכי האיתותים שלה שהיא נערכת לפלוש אל המדינה נועדו לאלץ את ארה”ב להציג לה ערבויות שנאט”ו תחדל לצרף אליה מדינות ממזרח היבשת ותסיג כוחות ממדינות שם שבה הם הוצבו בשנים האחרונות. אוקראינה עצמה נמצאת במסלול הצטרפות לנאט”ו מאז 2008, אולם המועמדות שלה לא קודמה באופן משמעותי בשנים שחלפו בתווך. רוסיה רואה באוקראינה אזור חיץ אסטרטגי בינה לבין המערב, והזהירה שצירוף של הממשלה בקייב לנאט”ו יהיה מבחינתה עילה למלחמה. אף שבצל האיומים האלה לא נראה כי במערב יש כוונה אמיתית לצרף את אוקראינה אל הברית בשנים הקרובות, בארה”ב ובאירופה מסרבים להצהיר מפורשות כפי שדורש פוטין שאוקראינה לא תצורף. בנאט”ו מדגישים כי אמנת הברית קובעת שכל מדינה המעוניינת להצטרף אליה ועונה על התנאים לכך – מוזמנת לעשות זאת.

הרב יוסף יצחק וולף, שליח חב”ד בחרסון שבאוקראינה, סיפר כי למרות המתיחות – אין בכוונתו לעזוב. בראיון לרדיו ‘קול חי’ אמר  הרב וולף: “אנחנו לא לחוצים, אנחנו דרוכים אבל שומרים על שגרת חיים. מצד שני מי שרוצה לנסוע אני לא אגיד לו לא”. אשר למשפחתו, אמר השליח: “כשלוחים נאמנים של הרבי מילובאוויטש, אין לנו אפילו את הפריבילגיה לחשוב על עזיבה. אנחנו לא באיזו אפיזודה חולפת. אנחנו עמוד האש של המקומיים ואנחנו איתם”. עם זאת, הוא הוסיף: “מצד שאני אנחנו כן מתארגנים עם מזון ודברים כאלה שאם חלילה יקרה משהו נוכל להפעיל את מערך השינוע של תרופות וכל מה שצריך, בתקווה שהכל ישאר במחסנים. “הגבול במרחק של כמה עשרות קילומטרים מהבית שלנו”, סיפר, “אבל אנחנו נמצאים פה די על הגבול. בכל מקרה, אנחנו משתדלים לשמור על שגרה ורוגע”.

בקהילה היהודית באוקראינה עוקבים אחרי ההסלמה בהתבטאויות של מנהגי המעצמות נוכח החשש הבינלאומי מפלישה רוסית לאוקראינה כבר בימים הקרובים. הרב הראשי של קייב ושליח חב”ד, הרב יונתן בנימין מרקוביץ’, משתף ממה שעובר עליו ועל משפחתו בימים האחרונים: “אנחנו בסדר ברוך ה’. ברחוב אומנם הלחץ לא מורגש, אבל בימים האחרונים מפלס הלחץ עלה אצל הישראלים – ולפחות חלקם מתחיל לחזור לארץ. אנחנו כאן – ומנסים לעזור בכל מה שאפשר. יש לנו במחסנים כמה טונות של אוכל, מזרוני שינה ועוד דברים למקרה הצורך. פתחנו קו חירום ויצאנו בקמפיין ענק של ‘תחשוב טוב יהיה טוב’ ו’מתפללים למען אוקראינה והשלום’.

אני נשאר

אריאל מרקוביץ’, בנו של הרב הראשי, מספר: “בימים האחרונים נתלו 120 מסכי ענק ברחובות קייב במטרה להרגיע את הרוחות. על השלטים מתנוססים שני ציטוטים, האחד ‘תחשוב טוב יהיה טוב’ של הרבי והשני ‘מתפללים למען אוקראינה והשלום’ כמסר מהרב מרקוביץ’. אנשים, גם לא יהודים, מתקשרים לקהילה לומר תודה ואומרים שזה מוריד להם מהפאניקה”. לדבריו, “מסכי הוידאו ממוקמים ממש במרכז העיר קייב, אחד מהם נמצא על הרחוב הראשי בצומת הכי מרכזית בעיר. הוא מוסיף: “120 המסכים זה לכבוד 120 שנה להולדת הרבי מליובאוויטש, שיהיה בי”א בניסן”.

הרב מרקוביץ’ מספר כי בעיר נערכים למלחמה אפשרית. “העירייה פתחה מרכז גיוס להגנה על העיר, בסגנון של הג”א כפי שהיה בישראל בעבר, ומאמנת אזרחים. זו יוזמה ברוכה מכיוון שזה מספק תחושת רוגע לאנשים”. במקביל, הקהילה היהודית אוגרת מזון לקראת עימות. “יש אגירה של מזון. דרך היהדות היא להתכונן למלחמה אבל לא לרצות בה. אנחנו מתכוננים ומאוד מקווים ובטוחים שהכל יהיה טוב, אבל צריך להתכונן לתרחישים. אנחנו אוגרים וקונים מזון בסיסי, יבש, עם שימורים, קמח, אורז בכמויות מאוד גדולות, שיכולות להספיק לקהילה לכמה ימים. טונות של אוכל.

“אני מאוד מבקש להתפלל. להתפלל עלינו, בשביל שלום בעולם, אבל לדעת שאנחנו צריכים להיות חזקים ולעזור זה לזה, לתמוך. כשהיתה מלחמה בארץ אנחנו התארגנו ויצאנו עם תוכניות לתמיכה בישראל, לעזרה לתושבי ישראל. אנחנו מאוד מבקשים שהציבור בארץ יתארגן ויתפלל ויידע שאנחנו אחים”, אומר הרב מרקוביץ’ ומבהיר כי הוא ומשפחתו יישארו בקייב ולא מתכוונים לעזוב. “אני והמשפחה שלי נשארים. כששאלו אותי מה לעשות אמרתי שההחלטה היא של כל אחד ואחד, אבל אני נשאר”.

‘פדרציית הקהילות היהודיות באוקראינה’ נערכת גם היא לקראת אפשרות של הסלמה ביטחונית. ראשי הפדרציה מקיימים שיחות עדכון שוטף עם הממשלה בקייב, שגרירות ישראל באוקראינה וגורמים נוספים, בהם אנשי ביטחון. נכון לעכשיו ההנחיה היא להימנע מפאניקה – להיות בכוננות אך לא להתפנות. בהנהלת הפדרציה אומרים: “אנחנו ערוכים למגוון תרחישים, תגברנו את כמות המתנדבים בכל הערים, כדי שיספקו מזון, תרופות וסיוע נפשי לקשישים, נכים ואנשים הזקוקים לסיוע. הפדרציה מקיימת שיח עם כלל רבני ומנהיגי הקהילות בכל רחבי המדינה ואנו קוראים בהזדמנות זו ליהודי אוקראינה, רוסיה וכל מדינות העולם להתפלל לשלום ושגשוג בין עמי האזור והעולם כולו”.

דניאל אברמוב הוא סטודנט ישראלי לרפואת שיניים שהחל את לימודיו בעיר דנייפרופוטרובסק באוקראינה בשנת הלימודים הנוכחית. דניאל נמצא בימים אלו באוקראינה וממשיך את סדר לימודיו הרגיל לדבריו, עד אשר המדינה והמוסדות האקדמיים באוקראינה יאשרו לסטודנטים לעבור ללימוד מרחוק.  בשיחה עם ‘מנורה’ הוא מספר על החיים בימים אלו ועל המתח המורגש בעקבות החשש מפלישה רוסית. “בסופו של דבר האנשים ברחוב מתנהגים בצורה רגילה. מה שמלחיץ מאוד את התושבים זה השינויים המהירים בהלך הרוח בחלונות הגבוהים. מיום של רגיעה, אפשר פתאום לעבור בצורה חדה לאיומים כאלו ואחרים”. אומר דניאל. דניאל הוא חלק מקבוצה גדולה של צעירים ישראלים ובני העדה הבוכרית שבחרו ללמוד רפואת שיניים באוקראינה. “אנחנחו כאן כמה מאות סטודנטים ויש לנו קהילה מדהימה בראשות השלוחים כאן של חב”ד שדואגים לכל מחסורנו, גם בשעות שגרה וכמובן בזמנים של חוסר וודאות ומצוקה. העיר שאנחנו גרים בה היא יחסית רחוקה מהגבול ולכן החשש כאן הוא קטן יותר מהמקומות הקרובים יותר לגבול. בינתיים כאן הכל בסדר, אבל ברגע שיהיה צורך קריטי לעזוב כאן את המקום, נעשה את זה בלי כל התלבטות. בינתיים כל המידע המפחיד והמאיים מגיע אלינו מכיוון ישראל. כאן נראה שהעניינים לא מפחידים כמו שהם נראים מבחוץ” אומר דניאל.

Leave a Reply

Your email address will not be published.