מאת: אליעזר גליבוב

שרת העלייה והקליטה חה”כ פנינה טמנו שטה התארחה בעיר רמלה וביקרה אצל בני הקהילה הבוכרית בעיר.

השרה קיימה פגישת עבודה ראשונה יחד עם ראש העיר מר מיכאל וידל בלשכתו. במהלך הפגישה נעשתה סקירה מקצועית על פעילות מחלקת העליה והקליטה יחד עם סגן ראש העיר אברהם דז’ורייב שהוא גם מחזיק תיק הקליטה בעיר, מנהל המחלקה מר אמיר וידר ומנכ”ל העירייה רונן עזריה.

ראש העיר העלה בפגישה את חשיבות רמלה כעיר קולטת עליה וכעיר רב תרבותית מגוונת. סגן העיר דז’ורייב הדגיש בפני השרה שהמיקום של הקהילה הבוכרית בתוכנית העבודה ובהתייחסות של משרד הקליטה הוא לא מספיק טוב. “כיום ישנן קהילות אחרות שזוכות לתקנות בתוכניות הייעודיות ולבני הקהילה הבוכרית זה לא תמיד מגיע ממשרד הקליטה” ציין דז’ורייב.

“הכל מתחיל ונגמר בדומיננטיות של נבחרי ציבור ברשות מקומית” הסביר דזו’רייב “מאוד חשוב לי שהקהילה הבוכרית תקבל את הביטוי והכרה בכלים מעשיים עוד ברמת המשרד, לפני שזה יורד לשטח . בשנים האחרונות עשיתי את האיזונים האלה יחד עם ראש העיר. כיום אנחנו רואים את השינויים בשטח, אבל חשוב מאוד שזה יקרה גם ברמת המשרד, תוך עבודת מטה וחקר הקהילה בנפרד מכלל עולי חבר העמים וביסוס תקנה על בסיס הצרכים שיעלו בתהליכים מקצועיים אלה. בשנתיים האחרונות עשינו פעילות יפה, הוספנו דברים חדשים. אני אישית כמחזיק תיק הקליטה מעורב בכל הקהילות ונותן מענה לכולם בגיבוי ושיתוף פעולה מלא של ראש העיר מיכאל וידל והמגמה בע”ה תמשך וזה  הרבה גם בזכות התמיכה שתבוא ממשרד העלייה והקליטה”, השרה שטה התעניינה מאוד בדבריו של דז’ורייב וביקשה לקבוע פגישה נוספת בנושא במשרדה.

בחלקו השני של הביקור, השרה הגיעה לאירוח מכובד ומרשים בביתו של אחד מראשי הקהילה הבוכרית בעיר – איליאס יגודייב ורעייתו רוזה. הקשר של השרה עם משפחה יגודייב החל עוד לפני שנים רבות, כשבנו של אליאס, אלכס, היה חבר ילדות של השרה טמנו שטה.

כמיטב המסורת הבוכרית, המארחים הלבישו את השרה בג’ומה, הבגד המסורתי של העדה ולאחר מכאן התיישבו לארוחת צהרים כיד המלך, במהלכה הועלו בפניה מספר בעיות של העולים החדשים בעיר.

יוזם המפגש עם השרה הוא רמ”ט מפלגת כחול לבן בעיר מיקי ישראלוב “אני פועל במלוא המרץ לשים את רמלה על המפה. רכבת שרי כחול לבן תגיע לרמלה במטרה לשפר ולקדם כל נושא אפשרי בשיתוף פעולה של ראש העיר וחברי המועצה” ציין ישראלוב.

זו לא הפעם הראשונה ששרים וחברי הכנסת מבקרים בעיר ונפגשים עם בני העדה הבוכרית וזאת בזכות שיתוף פעולה יוצא דופן של צעירי העדה מתנועת “עולמ”י החדשה” בעיר, ששמו לעצמם מטרה לשתף לחזק את הקהילה מול הכנסת ממפלגות שונות הן מימין והן משמאל.

במפגש לקחו חלק גם חברי מועצת העיר משה שטה ושלמה פנטה.

Leave a Reply

Your email address will not be published.