” בחיי, עברתי לא מעט סביב אחיי ואחיותיי, סביב משפחתי ומכריי, בחלקם שמחות ואהבת חינם, בחלקם כעסים והמון התנגחויות. אך, הגעתי לשלב בחיי, ערכו של המשפחה הגרעינית שווה יותר מערך העושר הגדול ביותר הניתן לאדם בחייו.”

לרוב בחיינו, במשפחות רבות נפרדות דרכי האחים, מעטים מסיבות מריבה ילדותית, ישנם אף בסכסוך כספי, אך גם על ההורים האחריות בחינוך, חינוך לקוי גורם להיפרדות בין האחים. אם נביט לשביל חיינו המלא בדרכי נפילה וכאב, דרכי הצלחות ועושר, חולי ועצב, בסופו של חיי האדם, כולם נכנסים לתוך מלבן אחד שהוא מטר על 60 במקרה הטוב.

בחיי, עברתי לא מעט סביב אחיי ואחיותיי, סביב משפחתי ומכריי, בחלקם שמחות ואהבת חינם, בחלקם כעסים והמון התנגחויות. אך, הגעתי לשלב בחיי, ערכו של המשפחה הגרעינית שווה יותר מערך העושר הגדול ביותר הניתן לאדם בחייו.

מבין אני יקיריי, שהצד השני של משפחה כזו לא תמיד תבין את תובנת חיי. אך, משתדל לכתוב כאן את הטור הזה בכדי להחדיר מעט תובנה לאחיי ואחיותיי, לכם אהוביי קוראי הטור ולכל הממעיט להשכיל לטפח את סביבת משפחתו.

בורא עולם מעניק לכל אחד מאתנו, כמובן, הזוכים בכך ילדים, בנים ובנות, האם נדע לשמור עליהם כאור לעינינו ולכוונם לדרכי מעשים טובים ומצוות? האם נשמור על יחסיי הורים לילדים כגודל אוצר היקר מכל? את ילדיי מרגיש בכל רגע בחיי מאז נולדו לאוויר העולם, מרגיש בעצבותם ובכאבם, בשמחתם שמח כמו שלא שמחתי מעודי, הם הנסיך ונסיכה דור ההמשך לחיי.

“שמע בני מוסר אביך ואל תיטוש תורת אמך” נכתב בתורה. מוסר הילדים ניתן מהאב לילדיו, תורת החיים ניתנים מאם לילדיה. בכיבוד אב ואם אמיתי המקיים האב להוריו, למדים ממנו ילדיו את כיבוד ההורים. אם נדע לכוון את ילדינו לדרכי כבוד ושלום, כך יהלכו הם בדרכים אלו ללא נפילות.

אך, אם נהלך למול עיני הילדים בדרכי הפשע והגזל, ילמדו ילדנו את זו הדרך.

חינוך עיקרי מגיע מהבית, חינוך סביבתי מגיע מהרחוב, חינוך תלמוד מגיע מבית הספר, החוסן מגיע מכוחו של אב המשמש דוגמא לחוסן וחוכמה במעשיו.

אם הילדים נמצאת בדרכי הטבע בבית סביב ילדיה, תורת החיים להתנהגות בבית ובין האחים נותנת האימא, תורת ההישרדות והכוח לעשייה והפועל מקבלים מאבא, כאן המקום לכתוב לכם יקיריי “סוף מעשה במחשבה תחילה”.

מעשה האב מעתיק הבן, מעשה האם מעתיקה הבת, כגודל מעשיו הטובים של האב לזולת, כך יהיה חיקוי בנו גדול ויעשה כן לזולתו. מעשיה של האם בביתה יעשו בסדר מדויק ובדיוק המעשים, כך יהיה חיקויה של הבת לאימה יותר מדויקת בעתידה.

כגודל המעשה כך גודל התוצאה של ילדך אח יקר, ככל שתיתן את המוסר לבינך או ביתך, כך תזכה לחזות בהצלחתם בחייהם בעתיד הקרב ובא. אל תנבל פיך בפני הילדים, אהוב את רעייתך תמיד לנגד עיני הנולדים, מהיום הראשון שיצאו לאוויר העולם, אם תיתן אהבתך לרעייתך כך יגדלו לאהוב ילדיך ותמיד יהיו הם שמחים.

מריבות קטנות לא ייעלמו מין העולם ולעולם, הם חלק מחיינו שלא יהיו משעממים, אך אם נדע לקחת את הדברים למקום של אהבת חינם, מריבות אלו יהיו כהצגה למשחק בין הילדים.

כאן הגיע הרגע להקדיש את הטור לכל הורה וילד גם, לכל אימא וילדתה, סבים סבתות ונכדים והמשפחה.

מאחל לכולם בית מלא באור ושמחה, חינוך מבית יהיה, חינוך הטוב מכולם.

אל נשכח ללמד את ילדינו את שפת האם, השפה הבוכרית, שלה יזדקקו בבגרותם לשוחח נסתרות בניהם, כאשר גדלתי בין אחיי ואחיותיי, תמיד הייתה השפה הבוכרית מפלט ליציאת חירום מכל מצב.

שבת מבורכת שופעת אור נרות השבת, בברכת בריאות ואושר גם, חיוך המתמיד ייתן העולם לחייך אליכם יקיריי, כל מעשיכם יהיו שופעים ברכה והצלחה גם.

שבת שלום ומבורך לכם אהוביי, שלכם עבדכם הנאמן מני חן.

Leave a Reply

Your email address will not be published.