מיזם ‘קשר לחיים’ של קונגרס יהודי בוכרה כבר חיתן למעלה מ-500 זוגות שזכו להקים בית בישראל. לכבוד יום ט”ו באב, צללנו לעומק מפעל השידוכים הענק הזה וגילינו כמה מהסודות של השדכניות המפורסמות של הקהילה הבוכרית בישראל

‘לא היו ימים טובים לישראל כחמישה עשר באב וכיום הכיפורים’. הציטוט הזה מהמשנה משווה את הגדולה של יום ט”ו באב לקדושתו של יום הכיפורים.

אין כמו יום ט”ו באב כדי לדבר על אהבה וזוגיות. אבל אהבה וזוגיות מגיעה קודם כל מהרגע בו מוצא האיש את אשתו ואישה את בחיר ליבה. אם פעם בנות ישראל היו מחוללות בכרמים בבגדי לבן כדי למצוא שידוך, היום זה פחות עובד. מה שכן עובד בקהילות היהודיות במשך מאות שנים  זהו מוסד השידוכים. מוסד וותיק שבראשו עומדות בדרך כלל שדכניות מהקהילה שמכירות את הנפשות הפועלות ומנסות להתאים את הסיר הנכון למכסה המתאים.

ניתן לחשוב שבימינו כבר אין מקום לעולם השידוכים. העולם המודרני, הטכנולוגי והמתקדם מציע שלל אפשרויות לצורכי היכרות זוגית. ברגע אחד ניתן להיכנס לאפליקציה ולהחליק לשמאל או לימין וכמו במטה קסמים למצוא את המיועדת. אלא שמציאות לחוד ופנטזיה לחוד. אין אפליקציה שתשווה לעבודת שטח רצינית של שדכנית שעורכת בירור מעמיק ויסודי על אפשרויות ההתאמה של בני הזוג. האפליקציות למיניהן נותנות מענה שטחי מאוד ומרוכזות בדרך כלל בתו האיכות של המראה החיצוני ותו לא. ועל בסיס מראה חיצוני לא ניתן לבנות בית בישראל.

אנג’לה קורייב היא שדכנית מוכרת בעדה הבוכרית ואנחנו משוחחים איתה על הרלוונטיות של השידוך לימינו אנו. “יש לנו פניות מכל הגילאים, מכל המגזרים ומכל העדות” אומרת אנג’לה. קורייב היא אחת מהשדכניות של מיזם ‘קשר לחיים’ של קונגרס יהודי בוכרה. המיזם הוקם לפני שנים רבות ביוזמתה של הגב’ אולגה לבייב, רעייתו של נשיא הקונגרס מר לב לבייב. “אולגה היתה זו שהגתה את הרעיון ומאז היא לא מפסיקה להתעניין וללוות את המיזם. היא מעורבת בכל הפרטים הקטנים ומרגישים שהתחום הספיציפי הזה של השידוכים הוא נורא חשוב לה ובדמה”.

הגב’ אנג’לה קורייב

קורייב מתגוררת בחולון והיא עוסקת בתחום השידוכים כמעט 30 שנים. “הכל בעצם החל בחתונה שלי ושל בעלי. היה לנו נהג שהוביל אותנו כחתן וכלה ממקום למקום, הוא היה חבר של בעלי ורווק. באחת הנסיעות הוא אמר לי שהוא מחפש להכיר מישהי ואם יש לי איזו חברה שאני חושבת שתתאים הוא ישמח להכיר אותה. וכך היה. לאחר כמה חודשים פגשתי חברת ילדות שלי ולפתע נזכרתי באותו נהג וחשבתי שזה יכול להתאים. ואכן הם נפגשו אחד עם השנייה והיום הם נשואים באושר. זאת הייתה הפעם הראשונה שלי והתחושה הטובה עשתה לי חשק לעוד ומשם לקחתי את זה הלאה במשך שנים עבדתי כשדכנית בהתנדבות לבני הקהילה הבוכרית, עשיתי את זה מהבית שלי ובאהבה רבה על הזכות הגדולה שנפלה בחלקי לחבר נשמות יחד כדי שיביאו עוד נשמות חדשות לעולם” .

לאחר למעלה מעשור, עברה אנג’לה לשדך דרך מיזם ‘קשר לחיים’ של הקונגרס. “העבודה בקשר לחיים היא שונה ממה שהכרתי, היא הרבה יותר יסודית ויעילה. כיום אנחנו עובדים עם תוכנה שבה אנו ממלאים את הפרטים הראשוניים של המועמדים ולאחר מכן המחשב מוציא רשימה של כל המועמדים הפוטנציאלים לפי הרצונות של הצדדים. לאחר מכן אני ומירה קייקוב שעובדת יחד איתי בוררות את השמות אחד לאחד ומנסות להתאים בין הזוגות”.

באיזה שלב בעצם נגמר התפקיד שלכן כשדכניות?

“זה מאוד תלוי בזוגות, יש כאלו שזקוקים רק להמלצה שלנו ולוקחים את זה משם הלאה לבד. יש זוגות שמתעוררים אצלם קשיים וספקות בקשר להתאמה ושם אנחנו גם נכנסות לתמונה בניסיון לברר את העניין לעומקו. מירה קייקוב גם משמשת כנומרלוגית ומביאה את הניסיון שלה מהעולם הזה”

מה הפרופיל של מי שפונה אליכם לחפש שידוך?

“התחלנו אמנם עם בני העדה הבוכרית, אבל אנחנו היום פתוחים לכל העדות כי למשל ישנה תופעה של בני או בנות העדה הבוכרית שלא רוצים להינשא לבן או בת העדה ולכן צריך לייצר מגוון. עד היום קשר לחיים ייצר יותר מ-500 שידוכים שמחזיקים יפה מאוד, זה מספר מאוד מכובד ואני מרגישה זכות גדולה להיות חלק מהמיזם הזה”.

שתפי אותנו בסיפור מעניין שנתקלת בו במסגרת עבודת השידוכים

“לפני 17 שנים בערך, עבדתי כמזכירה במקום מסוים, שם עבדה איתי בחורה צעירה בת 23 שחיפשה שידוך. עלה לי אז רעיון להכיר לה בחור שהכרתי אותו בתור ילד קטן אבל מאז לא התראינו. ביקשתי מבעלי שיעזור לי לאתר אותו אבל בעלי אמר לי שהוא לא רואה לזה סיכוי כיוון שאותו בחור נורא בררן ועקשן. לקח לי הרבה זמן לשכנע אותו שלמרות זאת ישיג לי את המספר שלו. ברוך השם אותם צעירים נפגשו אחד עם השנייה והם נשואים היום באושר. מה שמחדד יותר את היכולת של השידוך להצליח במקומות שדעות וסגנונות חיים שונים נכשלו”

Leave a Reply

Your email address will not be published.