אברהם דז’ורייב מנהל את מרכז שיקום תעסוקתי המהווה אבן דרך בשילוב אנשים עם מוגבלויות בקהילה. לרגל יום הסולידריות עם אנשים עם מוגבלויות שאלנו אותו על העשייה ועל הסיפוק הרב

ספר קצת על המרכז לשיקום תעסוקתי ?

המרכז הוא אחד מ 13 מרכזים הפרוסים ברחבי הארץ ופועלים במסגרת “גשר שירותי השיקום התעסוקתי של ישראל” . המרכז מספק שירותים בעיקר לביטוח הלאומי ולמחלקות הרווחה ברשויות המקומיות , פעילות המרכז מתחלקת ל 3 תחומים ,מפעלים מקדמי תעסוקה לאנשים עם מוגבלויות , אבחונים ותוכניות טרום שיקום לזכאי שיקום תעסוקתי בביטוח הלאומי ואבחוני מוגבלות שכלית התפתחותית.

שתף אותנו בעשייה היומיומית שלך במרכז ?

אני מנהל את המרכז  הכולל 3 מפעלים מקדמי תעסוקה ברחובות, ראשון לציון ומזכרת בתיה ,המפעלים נותנים מענה תעסוקתי למעל 180 מקבלי שירות. כל מפעל כולל מנהל וצוות מדריכים ובנוסף אליהם המפעלים מקבלים ליווי שוטף של עובדת סוציאלית ומרפא בעיסוק. עובד באופן שוטף עם מנהלי המפעלים והצוות המקצועי לקידום רווחת מקבלי השירות וסביבתם , תכניות שיקום תעסוקתי אישיות, מגוון עבודות ועמדות עבודה לכל מקבל שירות , גיוס ספקים למגוון עבודות הרכבה, אריזה והדבקה , קשר מול רשויות ומוסדות ושיפור מתמיד של תכניות ומענים לאוכלוסייה זו. בנוסף לכך אנחנו נותנים שירותי אבחון מגוונים , סדנאות העצמה והכנה לעולם העובדה, הנגשות לסטודנטים עם מוגבלות ותוכנית להקניית מיומנויות תעסוקתיות לזכאי שירותי שיקום של הביטוח הלאומי.

איך עובד המפגש עם האוכלוסיות הללו?

מדובר במגוון רחב של אוכלוסיות. אנשים עם מגבלות וחסמים תעסוקתיים קלים שמשתלבים לאחר אבחונים והכשרות שלנו בשוק העבודה הפתוח וכאלה היותר מאותגרים שמועסקים במפעלים מקדמי תעסוקה ,רובם מתקשים להשתלב בשוק העבודה הפתוח . תפקידנו לאפשר למקבלי השירות הזדמנויות להתפתחות , להאמין בהם ולהעצים אותם. אני מלווה מקרוב את כל התהליכים במרכז ופוגש עשרות מקבלי שירות ביום , מדובר באנשים עם לב גדול המחייבים רגישות, מחויבות אכפתיות ואוזן קשבת , הסיפוק שלי במפגש איתם הוא אדיר מעצם הזכות להיות האדם בו הם רואים כתובת למענים האלה , אני עושה את כל המאמצים להיות שם עבורם הן בפגישות המקריות והיזומות והן בקידום המענים , התוכניות והתהליכים לרווחתם.  

אתה חושב שהמדינה עושה מספיק עבור אנשים עם מוגבלויות?

אני פעיל ומעורב רבות במרחב הציבורי , שנים שמנהל במגזר הציבורי ומשמש גם כנבחר ציבור  , מכיר מוסדות ושירותים ציבוריים רבים שניתנים לאזרחים אך עד שלא נחשפתי לתחום השירותים לאנשים עם מוגבלויות והשיקום התעסוקתי לא הבנתי באמת עד כמה המדינה שלנו משקיעה באוכלוסיות האלה , מאז שהכרתי, אני גאה במדינה שלנו יותר, המדינה משקיעה מיליארדי שקלים בשירותים לאוכלוסיות האלה ופועלת באופן מתמיד לייעל ולשפר את המענים עבורם.

תוכל לשתף אותנו בתוכנית או שירות חדש כלשהו אצלך במרכז?

בשמחה, אחת מתכנית הדגל שלנו שמקודמת מאוד בימים אלה  היא תכנית מפעלי מח”ר ( מפעל חברתי רווחי) , במסגרת התכנית אנחנו פותחים מפעלים שמאפשרים למקבלי שירות להנות מתנאי עבודה של השוק הפתוח ,לעבוד ביחסי עובד מעביד ולזכות לכל התנאים הסוציאליים .  עד כה, מזה שנים רבות, האנשים האלה קיבלו גמול בעד עבודתם ולא במסגרת יחסי עובד מעביד. כיום פועל במרכז ברחובות מפעל לייצור לולים ומזרונים “בייביטק” ובימים אלה מקודמת פתיחתו של מפעל נוסף המשווק פירות קפואים “פרימיקס”. 

מה מסמל היום הזה בעינך? היום הבינלאומי לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות מסמל עבורי את הרוח האנושית והחברתית במדינות השונות ברחבי העולם , הרוח של מתן הזדמנויות לכלל האוכלוסיות ואני חושב שמדינת ישראל היא בין המדינות המובילות בגישה זו.

איזה מסר חשוב היית רוצה להעביר לקוראים? חשוב מאוד שהקוראים יהיו מודעים למגוון השירותים והמענים הניתנים לאנשים עם מוגבלויות , יהיו רגישים לאנשים אלה בסביבתם הקרובה ובמקרה הצורך ידעו להדריך ,לכוון ולמצות את מגוון הזכויות והשירותים הניתנים על ידי מוסדות ועמותות הפועלים לרווחת אנשים עם מוגבלויות . 

Leave a Reply

Your email address will not be published.