הארכיון האוזבקי ינגיש מידע על יהודים שהגיעו לאוזבקיסטן במהלך מלחמת העולם השניה


סוכנות ‘אוזארכיב’ קיימה פגישה עם שגרירת ישראל באוזבקיסטן, הגב’ זהבית בן הלל.
באירוע, שאורגן לרגל יום הזיכרון הבינלאומי לשואה, השתתפו נציגי הוועדה ליחסים בין-אתניים ויחסי ידידות עם מדינות זרות תחת ממשלת השרים וחברת הידידות אוזבקיסטן-ישראל.
בפגישה, דנו בנושאים של פיתוח סובלנות בין-אתנית, הרמוניה ויחסים ידידותיים, תוך הקניית איכות חדשה לשיתוף פעולה דו-צדדי בתחומים חברתיים, כלכליים, מדעיים וטכניים, סביבתיים, מידעיים, תרבותיים, חינוכיים ואחרים. תוך הקפדה על ערכים כמו שוויון, צדק והבנה הדדית, כמו גם חיזוק המסגרת המשפטית בכיוון זה.


כמו כן, דנו הצדדים בדרכים לזיהוי מסמכים ארכיוניים אודות גורלם של יהודים שפונו לאוזבקיסטן במהלך מלחמת העולם השנייה, יצירת עותקים דיגיטליים שלהם, הרחבת שיתוף הפעולה ביצירת מערכת חיפוש אלקטרונית.
הגברת זהבית בן הלל הדגישה, כי לאחר מלחמת העולם השנייה, על הקהילה העולמית לתמוך בכל יוזמות שמטרתן למנוע פשעים עתידיים נגד האנושות, וכמו כן שיש צורך ליצור שיתוף פעולה הדוק בין ארכיוני ישראל לאוזבקיסטן. עוד אמרה כי הצד הישראלי יספק את התמיכה הנדרשת בפרויקט “השואה” שהשיקה סוכנות ‘אוזארכיב’, וכן יזהה מסמכים ארכיוניים אודות גורלם של יהודים מפונים, הכנת עותקים דיגיטליים ופיתוח מערכת חיפוש אלקטרונית.


במהלך הפגישה האורחים התוודעו לעותקים של מסמכי ארכיון שהוצגו באולם התצוגה בארכיון הלאומי של אוזבקיסטן.

Leave a Reply

Your email address will not be published.