סמנכ”ל הקונגרס הרב יוסי ניאזוב מסכם שנת פעילות מאתגרת ומוצלחת ביותר  בקונגרס

בסוף השבוע נציין את סופה של השנה הקלנדרית האזרחית 2021 ותחילתה של שנת 2022. כסמנכ”ל הקונגרס שנכנס השנה לפעילות, זוהי הזדמנות חשובה בעבורי לעצור לרגע ולהביט על הצעדים המשמעותיים שפעל הקונגרס בשנה הקלנדרית החולפת, ולהעביר לכם את התחושות והרגשות שעלו בי בשנה זו סביב הפעולות והמיזמים אליהם נחשפתי ולקחתי בהם חלק במסגרת עבודתי.

השנה החולפת היתה ‘שנת קורונה’. כשאני אומר את זה, אני מתכוון לבעייתיות הרבה של פעילות שוטפת תחת חוסר ודאות. מעל רבים מהאירועים והמיזמים שעליהם עמלנו בשנה האחרונה, ריחפה סכנת ביטול תמידית. בדרך כלל סדר הדברים הוא, להכין פעילות שוטפת ולעבוד לפי לוח זמנים מסודר. בשנה החולפת, על כל תכנון של אירוע או פעילות, היה צורך להכין תכנית מגירה אחת או יותר, שתיתן מענה להגבלות חדשות אם תבאנה. הוודאות לגבי קיום אירוע או פעילות היתה קיימת רק בימים הסמוכים מאוד לתאריך שנקבע. אך עם כל זאת, הצלחנו להעביר את השנה שחלפה בעומס רב של פעילויות, יוזמות ואירועים שונים. כאשר כל אירוע מתוכנן בקפידה ומהווה עוד נדבך בפעילות הקונגרס בקרב בני העדה הבוכרית בישראל ובעולם.

ברוך השם, אני יכול להביט אחורה בסיפוק רב. ולהביט קדימה בציפייה רבה. תחת נשיאותו ורוחו הפועמת של נשיא הקונגרס מר לב לבייב, אנחנו מסכמים שנה עמוסה מצמיד ומביטים אל עבר שנה נוספת שתקווה רבה תעלה על השנה החולפת בכל המובנים. למרות שלא ניתן לעבור על כל אירועי הקונגרס בשנה החולפת במסגרת הזו, תרשו לי להצביע על מספר פעילויות שבעיניי מהוות את המהות של הקונגרס והעדה.

קמחא דפסחא: תחת הכותרת ‘עדה אחת משפחה אחת’ יצא לאור לקראת חג הפסח, קמפיין קמחא דפסחא של הקונגרס למען כל המשפחות בעדה הבוכרית שהיו זקוקים לסיוע כלכלי לחג בשיאה של מגפת הקורונה. בזכות תרומתו הנדיבה של נשיא הקונגרס ובזכותם של עוד אלפים רבים מבני העדה, הצלחנו להשלים את המשימה ולא להשאיר משפחה אחת שלא תחגוג את הפסח כראוי ובהרחבה. ימי הקמפיין היו ימי התעלות בשבילי. נחשפתי במו עיניי לערבות ההדדית העצומה שבה בורכנו כולנו, בני העדה הבוכרית. העוצמות שהורגשו בחמ”ל הקמפיין הרקיעו שחקים ולא השאירו עין אחת יבשה כאשר יעד הקמפיין הושג במלואו ואף מעבר לכך.

מלגות הסטודנטים: בשיאה של תקופה עם חוסר וודאות כלכלית גדולה מאוד, דאג הקונגרס גם השנה למלגות לסטודנטים הבוכריים הלומדים באקדמיה בישראל. באמצעות ‘קרן דוד’ על שמו של מר דוד ארבוב ז”ל, חילק הקונגרס מלגות מכובדות למאות סטודנטים וסטודנטיות מהעדה. זהו ביטוי עמוק למחויבות שיש לקונגרס לתמוך בסטודנטים הבוכרים, מתוך מטרה לסייע להם לתפוס עמדות בכירות בכלכלה ובחברה הישראלית. ומתוך ציפייה שבעתיד הם יחזרו לחלוק את הטוב שאליו הגיעו עם הדור הצעיר יותר. חלוקת המלגות התקיימה באירוע פיזי למרות סכנת הביטול. האמירה של קיום האירוע הפיזי היתה חשובה לסטודנטים שזכו להיפגש אחד עם השני ברמה האנושית ביותר, מעבר לחלונות הזום.

אסון מירון: בשנה זו חווינו כולנו יחד את האסון הנורא שהתרחש בהר מירון בל”ג בעומר. עשרות אברכים ובני ישיבות נספו באסון מחריד כשבאו לשאת תתפילה על קברו של רבי שמעון בר יוחאי ביום ההילולא. אחד מן הנספים היה פרח בולט בערוגת העדה הבוכרית. הבחור יוסף מסטורוב ז”ל, שהקדיש את חייו ללימוד תורה ולהפצתה. מהרגע שנודע דבר גודל האסון, הקונגרס התייצב לצד המשפחה לאורך כל הדרך. מיזם ההנצחה  ‘ועתה כתבו לכם’ שהוא יוצא דופן בגודלו, הצליח לאגוד מאות רבות של חידושי תורה מבני הישיבות ואברכי העדה ולזכות את הכותבים המוכשרים בפרסים ומלגות.

איגוד הרבנים:  בשנה זו לקחנו את איגוד רבני העדה הבוכרית צעד אחד קדימה. בסיועו של מזכ”ל האיגוד, הרב יצחק שמלוב, הצלחנו להפוך את האיגוד לגוף חי, פועם ופעיל מאוד. בשנה זו התמקדה פעילותו של האיגוד ברבני העדה הפזורים ברחבי הארץ ובכלים האפשריים שניתן לתת להם על מנת שיעשו את מלאכתם בצורה מכובדת ומתוך הרחבה. בכנס רבני העדה שהתקיים במלון היוקרתי וולדורף אסטוריה בירושלים, השתתפו עשרות רבות של רבני העדה מכל רחבי הארץ, שבאו לשמוע הרצאות מרתקות, לפגוש אחד בשני ובעיקר להצהיר שהם כוח אחד, יחיד ומיוחד הפועל יחד למען כלל הקהילה הבוכרית. בשנה זו גם הכתרנו בטקס רב רושם את רבה הראשי של העדה, הרב בנציון הכהן רבין שליט”א, שהוכתר על ידי מכובדי העדה להנהיג אותה ולהמשיך את מסורת אבותיו הקדושים זצ”ל. כמו כן, מתוך הבנה והזדהות עם תפקיד המפתח של הגבאי בקהילה. בזמני שגרה וגם בזמנים קשים של הנחיות משתנות, שפתחו וסגרו את שערי בית הכנסת באופן תדיר, השקיע הקונגרס מחשבה והון רב בקהילת גבאי בתי הכנסת של העדה. שיא ההשקעה היה באירוע הצדעה לגבאי העדה שהוסיף להם ולעדה כולה גאווה רבה.

כמובן שהפעילות הרבה של הקונגרס בשנה החולפת כללה עוד עשרות רבות של אירועים ויוזמות שונות. אך קצרה היריעה מלדבר על הכל ואלו הן ארבעת הנקודות המשעותיות המסמלות בעיני את השנה ה’מורכבת אך מוצלחת’ שחווינו כולנו.

אני מקווה שבשנה הקלנדרית הקרובה, נוכל לבשר עוד הרבה בשורות טובות לעדה שלנו, ולקדם בהצלחה עוד נושאים נוספים העומדים על הפרק.

Leave a Reply

Your email address will not be published.