שנה חלפה מאז הרב פינחס הכהן רבין זצ”ל נלקח לבית עולמו והשאיר את בני העדה הבוכרית המומים וכואבים

ביום ה’ בחודש מרחשוון, ציינה העדה הבוכרית שנה להסתלקותו של הרב פינחס הכהן רבין ז”ל, רבה ומנהיגה הגדול של העדה הבוכרית. בדיוק לפני שנה ליוו עשרות אלפי בני העדה וגם בני תורה ואברכי כולל שהכירו בגדולתו ומעלתו הגדולה של הרב פינחס רבין זצ”ל,  את מיטתו של רב רבין זצ”ל הנערץ והאהוב בדרכו האחרונה בלוויה שיצאה מבית הכנסת שלו לכיוון הר המנוחות בירושלים, שם נטמן למנוחת עולמים. רק שנה עברה, וכל בני העדה הבוכרית מרגישים את החיסרון בכל תחום בחייהם. המנהיג הדגול שהיה לאיש הלכה ותורה משכמו ומעלה, שהיה יושב והוגה בתורה מבוקר עד ליל. אך מהצד השני היה עניו ופשוט שידע לדבר לכל אדם בגובה העיניים ולתת לו את התחושה כאילו רק הוא קיים בעולם.

מידת הענווה והצניעות של הרב זצ”ל, הייתה ידועה לכל. הפער הבלתי נתפס בין עוצם כבוד גדולתו לבין הפשטות בה נהג בעצמו, עוד ידובר לעוד שנים רבות. גם את משרת הרבנות הראשית לעדה לא קיבל עליו הרב בקלות. כך מספר נשיא קונגרס יהודי בוכרה מר לב לבייב “כאשר הקמנו את הקונגרס, ניגשתי לרב רבין ואמרתי שכעת, משקם ארגון גג ליהודי בוכרה, מן הרואי שהוא ייקח על עצמו את תפקיד ההנהגה הרוחנית של העדה. שהרי הרב פנחס זצ”ל הגיע ממשפחה של דורי דורות של רבנים בעדה. הרב סירב בתחילה בתוקף להצעה, אך לאחר שהוא הבי שאם ייקח על עצמו את התפקיד הוא יוכל להאדיר ולפתח את דור המנהיגות התורני הבא של העדה הבוכרית, הוא נעתר בחצי פה”. גם כאשר השתתף הרב פנחס זצ”ל באירועים שונים, הוא לא שם לב למקום החשוב שהיה שמור לו והיה נכנס בזריזות ובמהירות לבימת הכבוד ומתיישב במקומו כמעט ללא שישימו אליו לב, כאילו היה מתחמק מכל ההמולה מסביבו.

אך יחד עם מידת הצניעות והענווה, ידע הרב לשמש בתפקידו התורני ביד רמה ובכל התוקף שהיה בידו. בכל דבר הקשור להלכה הצרופה, הוא היה נעמד על רגליו ולא מוותר כמלוא הנימה.

בשבוע הבא יביא ‘מנורה’ דברים נרחבים לזכרו של הרב פנחס הכהן רבין זצ”ל

Leave a Reply

Your email address will not be published.