לקראת יום הבוחר תפסנו את אחד מאנשי המפתח שעשוי לקבוע איך תיראה הממשלה הבאה * שר המשפטים ומספר שתיים ברשימת ‘המחנה הממלכתי’ גדעון סער מדבר על היכולת הבלעדית של גנץ להקים ממשלה על התסכול האישי ממערכות הבחירות התכופות ועל המצוקה של אזרחי המדינה כתוצאה מכך * סער מתחייב: ‘אמשיך להיות מחויב לפיתוח המורשת הבוכרית’ * ראיון מיוחד//

עוד כמה ימים יצעדו  מליוני אזרחי ישראל לקלפיות בפעם החמישית מזה קצת יותר משנתיים. לפי הסקרים המתפרסמים מידי יום, ניתן לומר בזהירות שגם מערכת הבחירות הזו לא תביא הכרעה ניצחת, ותגרור את המדינה לעוד חודשים של קיפאון וסערות פוליטיות בכוס מים. ביקשנו לדבר עם אחד מאנשי המפתח שעשויים לקבוע את גורל המדינה לשנים הקרובות, שר המשפטים המכהן ומספר שתיים ברשימת ‘המחנה הממלכתי’ בראשות בני גנץ, מר גדעון סער.

שר המשפטים גדעון סער, נתחיל בתהייה: איך אתה משכנע את האזרח הפשוט שמרגיש שהפוליטיקאים חיים בתוך בועה שלא מייצגת את השטח, ונגררים למלחמות בכל שני וחמישי. גם אתה נמצא בעולם הציבורי כבר הרבה שנים ואולי אתה קצת מנותק מהקשיים היומיומיים של האזרחים. האם אתה יכול להזדהות עם המצוקות היומיומיות של העם?

“איזו שאלה. קודם כל אני באופן אישי אדם שעדיין משלם משכנתא על דירת המגורים שלו. המשפחה שלי מונה לא מעט ילדים. כל אחד עם הצרכים שלו והלימודים והחוגים. צריך לדאוג לכולם לכל מה שצריך ואני מאוד מרגיש את מה שמטריד כל אזרח במדינת ישראל. הדברים הללו מטרידים אותי כאזרח שחי כאן במדינה ובנוסף כאיש ציבור שאמון על הפיכת המקום הזה לטוב יותר. אני מזכיר לך שרק לאחרונה ניצחתי במאבק שניהלתי כמה חודשים בעד הורדת מס ה’בלו’ של הדלק. משרד האוצר היה נגד באופו עקבי אבל אני טענתי שאם אנחנו לא יכולים להשפיע על מחירי הדלק בעולם לפחות אנחנו יכולים להקל על האזרחים עם המס שאנחנו גובים על הדלק. כשר משפטים אני גם יזמתי וביטלתי בחוק את הסמכות של רשות ההוצאה לפועל לשלול רשיונות נהיגה מחייבים בהוצאה לפועל. נתתי בעצם את האפשרות להרבה מאוד אזרחים ללכת ולהתפרנס בכבוד ולהצליח לשלם את החובות שלהם במקום להיענש על כך שהם נקלעו למציאות קשה אני חושב שאלו הדברים שצריך לעשות למען העם, כל אחד לפי רמת ההשפעה שלו”.

רק גנץ יכול להקים ממשלה

במידה ולאחר הבחירות נתניהו יציע לעמוד בראשות ממשלת אחדות – תצטרף?

“אני לא חושב שזה תסריט אפשרי. לנתניהו יש תמיכה רחבה בחלקים בציבור אבל לצערי במצב הנוכחי ביבי לא יכול לאחד א העם וכנ”ל גוש לפיד לא יכול לעשות זאת. האדם היחיד שיכול לאחד את הגוונים השונים בציבור הישראלי ואחר כך את נבחרי הציבור במערכת הפוליטית הוא בני גנץ. הוא אדם מקובל על שכבות רחבות בעם ולא נפסל על ידי אף אחד. אני חושב שעם ישראל זקוק נואשות לממשלת אחדות לאומית רחבה שאינה נשענת על הקצוות ושחבר כנסת כזה או אחר לא יכול לסחוט אותה. ואני מקווה מאוד שתוקם כזאת ממשלה לאחר הבחירות הקרובות. שוב, אני לא חושב שביבי או לפיד יוכלו לעשות את זה. לבני גנץ יש את התמיכה הרחבה בעם כי הוא אדם שמקובל בקרב רוב מוחלט של המערכת הפוליטית. כשאני זיהיתי את זה זו היתה הסיבה המרכזית שחברתי אליו והקמתי יחד איתו את המחנה הממלכתי”.

יש סיכוי שהמפלגה שלך תפרוש מגנץ אחרי הבחירות ותתנהל כסיעה עצמאית ?

“הכוונה שלנו, כמו שכתבנו בהסכם להקים סיעה משותפת בכנסת הבאה ואנחנו רוצים שהיא תהיה סיעה חזקה ככל הניתן אני יותר מאמין באיחוד וחיבור של כוחות פוליטיים מאשר בסיעות קטנות נטולות כוח פוליטי”.

מה אתה אומר לאזרח המיואש שמתלבט אם בכלל ללכת להצביע מרוב ייאוש מחוסר ההכרעה במערכות בחירות ?

“אני חושב שזה תמיד חושב להציע משום שאם אתה לא מצביע אתה בעצם מפקיד את גורלך ואת גורל ילדיך וגורל נכדיך בידי אחרים. המדינה הזאת, המדינה היהודית היחידה שעליה חלמנו אלפיים שנה במשך דורות חלמו ונלחמו למען המדינה. אז המדינה שלנו ראויה לכך שנעשה את המאמץ הזה של להצביע ביום הבחירות. גם אם אנחנו לא שלמים לגמרי עם אף רשימה ויש לנו הסתייגויות וכדומה, שאני חושב שזה טבעי בעקבות מערכות הבחירות הצפופות מידי. אבל עדיין העתיד שלנו הוא חשוב ואין לנו יכולת להשפיע על העתיד אם לא נלך כולנו להצביע ולהשפיע”.

תסכול אישי

באופן אישי: לא נמאס לך קצת מכל זה. חמשה מערכות בחירות בשנתיים זה הרי מוגזם ואין אפשרות למשול ולבצע מהלכים גדולים ?

“יש בהחלט הרבה תסכולים. הפעם אחרי שנה בלבד של עבודה למען הציבור הכנסת התפזרה והולכים שוב לבחירות. אתה מרגיש שאתה בתנופה גדולה של עשייה, ובכלל כל הממשלה היתה בנופה של עשייה למען האזרח. והנה שוב אנחנו חוזרים למערכת בחירות נוספת זה מרגיש שהמערכת הפוליטית עסוקה בעצמה ולא במטרה הקדושה שלה לסייע לאזרחים. זה אירוע מאוד מתסכל. לכן אני מאוד מאוד מקווה אחרי הבחירות הלאו למצוא את הדרך להקים ממשלת אחדות רחבה שתוכל לשרת את הציבור משול לאורך כמה שנים טובות ולא תפורק אחרי זמן קצר”

תדרוש שוב את תיק המשפטים ?

“אני אף פעם לא עוסק באיזה תיק אני מעוניין או לא מעוניין תוך כדי מערכות בחירות. אני חושב שאני נמצא בעמדה שעשויה להשפיע ואני אשמח לעשות זאת בהמשך. כיהנתי בתפקידים בכירים כגון שר החינוך, שר הפנים וכעת שר המשפטים. כולם תפקידים משמעותייםי ובעלי השפעה גדולה על החיים במדינת ישראל. כך גם אני מתכוון להמשיך ולשרת את הציבור בהמשך”.

מה מבדיל את המפלגה שלכם ממפלגתו של רוה”מ יאיר לפיד ?

“יש הרבה מאוד הבדלים ביננו. ראשית, הם נמצאים שמאלה מהמרכז אנחנו מרכז וימינה וזה הבדל מאוד משמעותי. לפיד הלך והצהיר על תמיכה במדינה פלשתינית באו”ם ואילו אנחנו נגד זה. אנחנו גם ברשימה שלנו מאוד מחוברים לדת ולמסורת. אם תיקח את עשרת הראשונים ברשימה שלנו לכנסת, הרי ששבעה מתוכם הם שומרי שבת. יש עוד ועוד הבדלים בנושאים קריטיים בין המפלגות אבל החשובב ביותר הוא שלפיד לא יכול להרכיב את הממשלה הבאה כי אין לו מספיק קולות לעשות זאת”.

מורשת מפוארת

לסיום מבקש השר סער לומר מילה לבני העדה הבוכרית:

“בכל השנים שלי בפעילות הציבורית, פעלתי מתוך ראיה של כלל ישראל וכנצר למשפחת צופיוף המכובדת מאוד בעדה הבוכרית. משפחה שיש לה חלק מאוד מרכזי בבניית שכונת הבוכרים בירושלים ובביסוסה. למשפחה שאני בא ממנה יש יסודות מאוד חזקים ואיתנים ואני מאוד גאה במורשת הזאת ובמקום שממנו באתי. נתתי לזה ביטוי למשל בתפקידי כשר החינוך, אבל לא רק. אני חושב שהעדה הבוכרית היא קהילה נפלאה שמתוכה הייתה עלייה לארץ ישראל עוד לפני תחילת הציונות ועוד לפני הקמת מדינת היהודים. כל זאת על בסיס האמונה היסודית בשיבת ציון. לכן אני גאה מאוד במורשת הבוכרית ואני מרגיש חלק ממנה לכל דבר ועניין ומתחייב לחזק אותה גם בעתיד. בהזדמנות זאת אני רוצה לברך את נשיא הקונגרס מר לב לבייב, שהוא יהודי בעל לב חם ואני מאחל לו רק טוב. לב לבייב עשה רבות וגדולות למען יהודי בוכרה בארץ ובעולם. יהודי שאכפת לו מעתיד העם היהודי והוא פועל למען כך. אני מאחל לו הרבה הצלחה, בריאות וכל טוב”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.