בערב שבת קודש חג הפורים, נשבה ארון הקודש וגדול הדור הרב חיים קנייבסקי זצ”ל החזיר את נשמתו הטהורה לבוראה * מאות אלפים השתתפו הלוויה וכיבדו את התורה ואת לומדיה

שעות ספורות לפני כניסת השבת שעברה, בעוד עם ישראל עדיין שרוי בשמחת חג הפורים, עלתה נשמתו של גדול הדור הרב חיים קנייבסקי בסערה השמיימה. עם ישראל כולו, נשאר יתום מגדול הדור שהשפיע מחוכמתו וקדושתו על עם ישראל. המשטרה נערכה בכוחות גדולים על מנת להבטיח את קיום מסע הלוויתו של הרב בסדר וללא נפגעים. החל ממוצאי השבת ועד לשעת ההלוויה ביום ראשון, זרמו מאות אלפים לכיוון ביתו של הרב, על מנת לקחת חלק במסע הלוויה והפרידה מארון הקודש. הלוויה התקיימה בסדר מופתי וללא נפגעים בנפש. מאות האלפים שהגיעו לחלוק כבוד ללימוד התורה העצום של הרב קנייבסקי, הגיעו מכל קצוות הקשת הישראלית. חרדים, דתיים ושאינם. כולם הכירו בגדולתו ולמדנותו המופלגת של הרב זצ”ל.

הגאון הרב קנייבסקי זצ”ל היה כנראה הדמות הכי בלתי צפויה לעמוד בראש הקהילה הליטאית הגדולה, להנהיג ולקבל החלטות. הוא היה עילוי מופלא, ידען שאין שני לו, מחבר פורה ומקורי מאוד ודמות פלא תורנית נדירה.

הרבה לפני שהפך להיות איש שהכל שואלים לדעתו, הוא היה גאון שכולם מתלהבים משכלו ומידיעותיו. הסיפור הכי פופולרי עליו היה שהוא נשאל פעם על ידי מישהו כמה פעמים נזכר בתורה שמו של משה רבנו. ר’ חיים חישב במהירות ונקב במספר, ועוד בטרם הספיק השואל להקשות עליו הוסיף ואמר לו: “אתה בטח הגעת במחשב לתוצאה אחרת, וזאת משום שהמחשב הביא בחשבון גם את הפסוקים ‘כל בעל מַשֵּׁה ידו’ ו’ואם ימעט הבית מהיות מִשֶּׂה’, שבהם מוזכר רצף האותיות ‘משה’ כשהן במשמעות אחרת”.

התמדתו היתה עצומה. הוא פשוט למד תורה בריכוז וברצף בלתי פוסק מאז ילדותו ועד לפני יומיים. להבדיל ממנהיגים קודמים, הוא לא נשא מעודו בשום משרה, ולא כיהן בשום כהונה רשמית. כל ימיו היה בעצם “אברך כולל”, שיושב ולומד בסדרי לימוד קבועים ומתפרנס בצניעות ממלגת הכולל. גם הילת הצדיקות העממית שדבקה בו בשנותיו האחרונות היתה מפתיעה, ואי־הנוחות שלו ממנה היתה ניכרת לעין. באמת לא היו לו בעולמו אלא דל”ת אמות של תורה והלכה. אפילו צורת מטבע לא הכיר, וסיפורים על ניתוקו המוחלט מהוויות העולם הזה התהלכו כל שנותיו.

ואולי דווקא משום כך התקבלה בסופו של דבר מנהיגותו הבלתי טבעית ובלתי צפויה. אלפי מאמיניו חשו כי תורתו רבת השנים היא בעצמה זו שמדברת מגרונו והיא זו שמנהיגה אותם. על כן העריצו אותו בחייו בלי גבול, ועל כן גדול אובדנם היום מאוד־מאוד. שר וגדול נפל בישראל.

Leave a Reply

Your email address will not be published.