בשבוע החולף החלה שנת הלימודים. מיליוני ילדים יהודים בכל העולם התחילו שנה חדשה בבתי הספר בראשון לספטמבר. אני רוצה להתמקד השבוע בעיר אחת, העיר אודסה שבאוקראינה.

כולכם וודאי יודעים שהסיטואציה באודסה ובאוקראינה כולה לא רגילה. עם זאת, גם השנה החלו מאות ילדים יהודים את שנת הלימודים במוסדות החינוך ‘אור אבנר’ בעיר, אותם מנהלים ברמה ובמסירות נפש שלוחי חב”ד הרב אברהם וזוגתו חיה וולף.

אני זוכר כיצד התחלנו את הפעילות באודסה. זה היה לפני כ-30 שנה. הגעתי באמצע החורף לביקור באודסה ובין היתר התקיים אירוע חגיגי עם מאות ילדים והורים בחצר בית הספר ‘אור אבנר’. אני וראש העיר נעמדנו מול צוות עיתונאים שהוזמן על ידי ראש העיר לאירוע החגיגי למסיבת עיתונאים. האווירה הייתה חגיגית מאוד. תמונות, חיוכים, פרחים ובלונים.

אחד העיתונאים שנכח במקום ביקש את רשות הדיבור והציג שאלה לראש העיר: “אדוני ראש העיר”, הוא פתח, “אתה בוודאי יודע שהיום יש שביתה במוסדות החינוך באודסה. הלימודים לא מתקיימים בחלק גדול מאוד מהמוסדות בגלל הקור הנורא השורר בכיתות. והנה בזמן שרוב ילדי אודסה יושבים בבית בגלל הקור, רק הילדים היהודים נהנים והלימודים מתקיימים כסדרם בכיתות חמות, ממוזגות ונעימות. האם זה נראה לך תקין?”.

האמת כששמעתי את השאלה הזו מפי העיתונאי הרגשתי מאוד לא בנוח. לא ידעתי את הנתון הזה והרגשתי מאוד נבוך בשביל ראש העיר. להרוס ככה אירוע חגיגי עם שאלה מתריסה כזו… אבל להפתעתי ראש העיר לא נבהל והשיב מיד לשאלת העיתונאי:

“אני מודה לך השאלה”, השיב ראש העיר, “ושמח ששאלת אותה. במקום לענות באופן ישיר לשאלתך אני אחזיר לך בשאלה: עומד כאן איש עסקים יהודים שאכפת לו מהחינוך היהודי של ילדים באודסה שאותם הוא כלל לא מכיר. הוא לא גר באודסה, אין לו פה בית ואפילו לא בית נופש. הוא הגיע לכאן מחוץ למדינה כי הוא שמע שיש כאן ילדים יהודים שזקוקים לחינוך והשקיע מכיסו מיליונים כדי לתמוך בהם ולטפח אותם. איפה הם כל המיליונרים והמיליארדרים של אוקראינה בכלל ואודסה בפרט? לאן הם נעלמו? אם אכפת להם מהחינוך של ילדי העיר אני קורא להם לפתוח את הכיס שלהם ולהתחיל להזרים כסף לעיר ולמערכת החינוך כדי שלילדים בעיר הזו יהיו את כל התנאים”.

האמת היא שנדהמתי ולא התכוננתי לתשובה כה חזקה ומוחצת. כשהסתיימה מסיבת העיתונאים ראש העיר שוב פנה אלי באופן אישי וביקש ממני להודות על התמיכה.

עבורי זה היה שיעור מאלף כיצד אפשר וצריך להסתכל על המציאות.

והנה, 30 שנה עברו, ושנת הלימודים במוסדות ‘אור אבנר’ נפתחת שוב באודסה, בתקופה לא פשוטה ולא קלה. על המשמעות של החינוך היהודי כתבתי לא מעט בעבר, אבל שתי התמונות הללו מאודסה, ממסיבת העיתונאים עם ראש העיר, ובפתיחת שנת הלימודים תשפ”ג, מספרות אולי יותר מכל את סיפור החינוך היהודי בדור האחרון.

שתי תמונות ומסע אחד.

Leave a Reply

Your email address will not be published.