#תיעודים מחרידים ממנהטן, שם המון ערבי משולהב התפרץ למסעדה כשרה ותקף את היושבים, דווח על מטען שהושלך לעבר עסק יהודי באזור היהלומים (רח’ 47). ראיון עם בעל עסק בוכרי ליהלומים שמצא את עצמו בלב הסערה

מבצע “שומר החומות” ותקיפות צה”ל ברצועת עזה הסתיימו זה מכבר, אך בימים האחרונים תועדו מספר תקיפות של ישראלים ויהודים על ידי מפגינים פרו-פלסטינים. בליל שישי האחרון, לאחר כניסת הפסקת האש לתוקף, פרצו פעם נוספת עימותים בין הצדדים, והפעם באתרים מרכזיים בעיר ניו יורק, והמשטרה נאלצה להפריד בין הניצים. באירוע אחר שהתרחש במסעדה בעיר, פלסטינים תקפו סועדים, ירקו לעברם והשליכו עליהם בקבוק מים.

ב’טיימס סקוור’ התאספו קבוצות של מפגינים עם דגלי ישראל ופלסטין, שהניפו שלטים קראו קריאות זה נגד זה. עשרות שוטרים שהיו במקום חצצו ביניהם ומנעו עימות פיזי. במקביל, ברחוב 47 באזור היהלומים של מנהטן, שבו שוכנים עסקים רבים של יהודים בוכרים וישראלים, מפגינים פרו-פלסטינים שעברו במקום במכוניות שלהם מחו נגד ישראל, הניפו דגלי פלסטין וחלקם אף התעמתו עם מילולית עם העובדים ועם עוברי אורח נוספים. בהמשך, חזיז נזרק למדרכה והתפוצץ.

את רגעי האימה הללו משחזר ל’מנורה’ ר’ שמנהל חנות יהלומים מצליחה ברחוב 47 במנהטן. הוא מעדיף לא להיחשף מסיבות מובנות. “לא הופתענו מהאלימות שהתחוללה מחוץ לחנות שלנו. לצעיר אנחנו הולכים ומתרגלים לאירועים אלימים ואנטישמיים. בגל המהומות האחרון בניו יורק שכרנו חברת אבטחה שתגן על העסק שלנו. מאז שהחל המבצע של הצבא בעזה, קיבלנו מהם התראות והם הורו לנו להיות מוכנים לכל תרחיש ולפעול לפי הנהלים. כשהגיעו הפורעים תומכי הטרור אל מחוץ לחנות שלי, לא פחדתי לצאת החוצה עם דגל ישראל ולקבל את פניהם. הם היו נראים משולהבים עם רצח בעיניים אבל המשטרה שהייתה כאן הרתיעה אותם מלתקוף. אנחנו תומכים במאה אחוז בישראל ובצבא וגאים להיות יהודים תומכי ישראל” מסיים ר’.  

בקונסוליה הישראלית בעיר הגיבו באופן רשמי על ההפגנות האלימות: “ניו יורק, כעיר מגוונת שחיות בה קהילות רבות, היא מוקד למחאות מסוג זה וגם בעבר ראינו כאן בזמנים מתוחים הפגנות נגד ישראל. גל המחאות הנוכחי שונה מהקודמים בכך שההפגנות רחבות יותר, ארסיות יותר ולצערנו גם אלימות יותר. ישנו קשר ישיר בין האג’נדה המוצהרת של חמאס להביא לחיסולה של מדינת ישראל, לבין סיסמאות המפגינים החותרות תחת הלגטימציה של מדינת ישראל כמדינת הלאום היהודית”.

בקונסוליה הוסיפו: “עם זאת, נגד אותן הפגנות, הקהילה הישראלית והיהודית עומדות איתנות ומארגנות עצרות תמיכה בישראל בהשתתפות עשרות אלפים. לצד הקהילה הישראלית והיהודית עומדים מנהיגים מקומיים ונבחרי ציבור, המגנים בכל תוקף את ההפגנות האלימות וניצבים ליד ישראל בזמנים אלו. הקונסוליה הישראלית נמצאת בקשר תדיר עם משטרת ניו יורק והנהגת הארגונים היהודיים על מנת להבטיח שביטחונם של היהודים הרבים החיים בעיר יישמר”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.