צעירים ערבים תיעדו עצמם מדלגים ודורכים על מצבות בהר הזיתים כשהם מעלים את הסרטון לרשת. בפעילות מהירה של המשטרה, נעצר צעיר כבן 20 תושב מזרח ירושלים. האירוע מצטרף למספר מקרים בתקופה האחרונה בהם חוללו הקברים בהר הזיתים.

מאת: אליעזר גליבוב

בשנה האחרונה נחשפו בבית העלמין בהר הזיתים מאות מצבות של בני העדה הבוכרית, לאחר שהיו קבורות תחת שכבות העפר מהתקופה הירדנית. השבוע, באותו בית העלמין ההיסטורי, עלה לרשתות החברתיות תיעוד מזעזע בו נראים שני צעירים רצים על מצבות הקברים בהר הזיתים.

המשטרה הצליחה לאתר את החשוד ולהביא למעצרו, שעות ספורות לאחר פרסום הסרטון בחשבונו האישי. במשטרה מציינים כי החשוד נעצר לאחר מספר פעולות חקירה מהירות, שהביאו לאיתור זהותו ומייחסים לחשוד עבירות של עלבון דת. החקירה נמשכת במטרה להגיע למעורבים הנוספים.

מהמשטרה נמסר כי “משטרת ישראל עצרה הבוקר לחקירה, צעיר כבן 20 תושב מזרח ירושלים, בחשד שבשעות הלילה רץ יחד עם צעיר נוסף על קברים בבית העלמין הר הזיתים בירושלים, בצורה שיש בה עלבון לקדושת המקום והקברים, והעלה את התיעוד לחשבון ‘טיקטוק'”.

כאמור, זו לא הפעם הראשונה השנה שדווח על חילול קברים בהר הזיתים, כשהחשד העיקרי הוטל מייד על תושבי השכונות הסמוכות במזרח העיר. בין היתר, לפני יום כיפור חולל קברו של ר’ קלונימוס בעל הנס שבעמק קדרון בתחתית ההר, כשדגל פלסטין רוסס עליו. במשטרה חוקרים בימים אלה את האירוע ומקרים נוספים של חילול קברים.

מנכ”ל מועצת בתי העלמין צוריאל קריספל ביקש להודות למשטרת ישראל על המהירות שבה נתפס הצעיר והוסיף כי “הפעילות המהירה של המשטרה היא חלק ממהפכה עצומה שמועצת בתי העלמין הייתה שותפה לה, שהביאה לשינוי מן הקצה אל הקצה בכל הקשור לשמירה על הקברים בהר הזיתים ומניעה של וונדליזם, והגדלת תחושת הביטחון של העולים להר הזיתים”.

לדבריו, “המהפכה הביאה לגידול חשוב מאוד שגם בימים אלו נמשיך לשמור על ביטחונם של העולים להר הזיתים ולא נפקיר חלילה את ההר לידיהם של צעירים הוללים”.

אברהם ומנחם לובינסקי ראשי ‘הוועד להגנת הר הזיתים’ מסרו בתגובה: “הזדעזענו לראות את הסרטון בו פורעי חוק מבזים קברים בהר הזיתים, בית העלמין הקדוש ביותר לעם היהודי בו קבורים גדולי ישראל לאורך שנים רבות. אנו במשך עשר שנות קיום הוועד ראינו מקרים רבים, עדיין כל מקרה חדש שכזה מזעזע את כולנו מחדש”

“אנו רוצים להודות למשטרת ירושלים שפעלה באופן מיידי ועצרה את אותו צעיר”, הוסיפו, “המשטרה בהר הזיתים איתה יש לנו שיתוף פעולה אינטנסיבי והדוק לאורך שנים רבות פועלת תמיד בצורה מהירה ודואגת לשלומם של המתפללים בהר”

לדבריהם, “פנינו הבוקר לח״כ מיכאל מלכיאלי יו״ר השדולה להגנת הר הזיתים בכנסת ומי שעומד לימיננו בכל נושא הר הזיתים, על מנת שיפעל לחזק יותר את השמירה בהר הזיתים. ח״כ מלכיאלי השיב כי בסיור שיקיים בשבוע הבא בהר הזיתים ביוזמת הוועד להגנת הר הזיתים, סיור יחד עם סגן השר לביטחון פנים ושאר אנשי המקצוע ידונו בכל האופציות כיצד להמשיך ולהרחיב את האבטחה בהר הזיתים”.

כאמור, לקונגרס יהודי בוכרה ישנו קשר מיוחד להר הזיתים, כאשר בתחילת שנות ה-2000 נשיא קונגרס יהודי בוכרה מר לב לבייב תקצב את היוזמה לאיתור וחשיפת הקברים בהר הזיתים ביוזמתו של הרב יצחק אמינוב ויחד עם סגן ראש העיר ירושלים לשעבר אלי שמחיוף ומנהל חברא קדישא הספרדית לשעבר יצחק ארמוזה, שעזרו במיזם. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.