החייט והסנדלר שלומי בבייב קיבל קנס כספי כבד מעיריית תל אביב לאחר שלא מילא במדוייק אחרי הכללים המסורבלים של התו הסגול. בשיחה לעיתון מנורה הוא מסביר כי שמר על הכללים באדיקות והייתה זו השליטה המועטה שלו בשפה העברית שהביאה את הפקחים להטיל עליו את הקנס הכבד.

בעוד שבעלי העסקים העצמאיים בישראל קורסים תחת נטל החובות שהשאירה מאחוריה תקופת הסגר של ימי הקורונה, נראה כי מצבם הכלכלי הרעוע לא עושה רושם מיוחד על גופי האכיפה בישראל. בסוף השבוע שעבר, הסתובבו פקחי עיריית תל אביב-יפו ברחובות העיר וחילקו קנסות ביד נדיבה לבעלי עסקים שלא עמדו בכל תנאי ה’תו הסגול’ שפרסם משרד הבריאות. הפקחים הסתובבו ברחובות העיר עם פנקס הקנסות ולא ריחמו על בעלי העסקים שממילא נמצאים בהפסדים, והוסיפו להם עוד סיבה לדאגה.

אחד מבעלי העסקים שטעם מנחת זרועה של עיריית תל אביב-יפו, הוא שלומי בבייב, המחזיק בבעלותו עסק לשירותי תיקונים כחייט וסנדלר. שלומי העביר את ימי הסגר בבית ולא פתח את העסק וצבר הפסדים רבים. לאחר תום ימי הסגר, פתח שלומי את העסק שלו מחדש, בתקווה להמשיך לתת שירות ללקוחות שלו בשכונת פלורנטין בתל אביב. בהתאם להנחיות ה’תו הסגול’ שלומי נקט בכל אמצעי המיגון וההיגיינה שפורסמו על ידי משרד הבריאות, אך פרט אחד שפספס בעקבות הקושי שלו בהבנת השפה העברית, גרם לפקחי העירייה לתת לו קנס על סך 2,000 שקלים. בשיחה עם עיתון ‘מנורה’ מתאר שלומי את השתלשות העניינים. “מיד כשפתחתי את העסק מחדש, הופיעו אצלי פקחי העירייה והסבירו לי מה עלי לעשות כדי לעמוד בתנאים, בסוף ההסבר, הם הפנו אותי לאתר אינטרנט של העירייה בו צריך להירשם כדי לקבל את ה’תו הסגול’. אני לא ממש יודע איך להתנהל עם האינטרנט והקריאה בעברית קשה לי. את ההנחיה של תליית השלט בכניסה לחנות פספסתי, וזה מה שגרם לפקחים לתת לי את הקנס, למרות שהקפדתי מאוד על שאר ההנחיות”. אומר לנו שלומי.

שלומי מביע תסכול עמוק מהאטימות של הפקחים שהביאו לו את בקנס הכבד “באותו היום שקבילתי את הקנס, היה לי יום הולדת, חשבתי בבוקר שאולי לקראת הערב אחגוג יחד עם המשפחה שלי את יום ההולדת כדי לשכוח קצת מהמצב הכלכלי הקשה אליו נכנסתי. בימים אלו אני עובד קשה ונמצא בעסק יותר מ-14 שעות ביום. הרווח היומי שלי נמוך מאוד ומגרד את ה-100 שקלים ליום. הפקחים שבאו אלי לא שאלו יותר מידי שאלות ותוך כמה דקות הביאו לי את הקנס הכבד. אמרתי להם שאני מקפיד על כל ההנחיות ובגלל הקושי שלי להבין את השפה פספסתי את ההנחיה על תליית השלט בכניסה לחנות, אך זה לא עניין את הפקחים שכמעט לא דיברו איתי מעבר לפרטים שנלקחו ממני על מנת למלא את הקנס”.

“באותו הרגע שקיבלתי את הקנס הרגשתי כאילו אני מקבל בום לתוך הפנים, חשבתי לעצמי איך אני ממשי הלאה מכאן ומאיפה בכלל אני משיג את הסכום הזה כדי לשלם לעירייה”. למזלו הרב של שלומי, כתבת גלי צה”ל ליה ספילקין שנחשפה לסיפורו הנוגע ללב, פרסמה אותו ברשתות החברתיות. תושבי שכונת פלורנטין, שמכירים מקרוב את שלומי בבייב, ואוהבים לקבל ממנו שירות בחיוך ובאהבה, התגייסו למענו והרימו קמפיין לגיוס סכום הקנס שהוטל עליו. בתוך שעות מרגע עליית הקמפיין לאוויר, סכום הכסף הושג במלואו ואף יותר מכך. עשרות תושבי השכונה התגייסו למענו ותרמו את הסכום הנדרש. “זה חימם לי את הלב וריגש אותי מאוד, העובדה שהלקוחות והשכנים חושבים שנעשה כאן חוסר צדק מעודדת אותי ונותנת לי כוח” משתף שלומי.

מעיריית תל אביב- יפו נמסר בתגובה: ‘כללי התו הסגול ברורים, ומטרתם שמירה על בריאות הציבור. אנו מבינים את מצוקת בעלי העסקים ולכן האכיפה מתבצעת רק כעת, לאחר שבועיים של הסברה ואזהרות.

Leave a Reply

Your email address will not be published.