תמונת ניצחון

תמונת הניצחון הטובה ביותר בסיומו של הקמפיין, היא מה שקורה בימים אלו בבית הקונגרס בתל אביב.  שם כבר עובדים צוות הקונגרס למען המטרה החשובה של מיון ושליחת מעטפות שבתוכן נמצאים שוברי הקניה לכל משפחה. אלפי המעטפות הללו יישלחו לכל רחבי הארץ ויגיעו ליעדן בימים הקרובים. שם יקבלו אותם המשפחות שכה זקוקות לחמצן הזה בערב החג. נותר רק לדמיין את התחושה הטובה והמשחררת שתהיה לאותן משפחות עם קבלת המעטפות שהגיעו אליהן בשמה של העדה הבוכרית כולה. בשיאה של העבודה המאומצת והקפדה רבה על כל תלוש ותלוש, הגיעו ביום שני השבוע, לבקר ולראות במו עיניהם את הפלא הגדול, חברי כנסת נכבדים חברי סיעת ‘תקווה חדשה’ . חברי הכנסת הגיעו לראות במו עיניהם את התוצאה המדהימה של קמפיין האחדות -שוברי הקנייה למזון וביגוד המתמיינים, נחתמים ונארזים לקראת משלוח  לקהילות השונות ברחבי הארץ. את המפגש יזמו מנכ”ל הקונגרס הרב יהודה בלוי  וסמנכ”ל קשרי חוץ עו”ד אדי מורדכייב.

חברי המשלחת היו, שר הבינוי והשיכון, שר המורשת וירושלים, זאב אלקין, סגן שרת החינוך, ח”כ מאיר יצחק הלוי, יו”ר ועדת החינוך התרבות והספורט, ח”כ שרן השכל, סגן יו”ר הכנסת, ח”כ צבי האוזר.

המפגש כלל סיור במוזיאון דרך המשי, ארוחה בוכרית כיד המלך בליווי האומנים המוכשרים משפחת אלייב. שהנעימו את האווירה והכניסו את הנוכחים לעולם הפולקלור והמוזיקה הבוכרית.  הח”כים נחשפו בסיור לעושר התרבותי אותו הביאו הבוכרים לישראל, ונחשפו לפעילות הקהילתית שיוזם ומבצע הקונגרס בארץ ובעולם בקרב יהודי בוכרה. השר זאב אלקין ציין מייד עם בואו כי הקשר שלו לעדה הבוכרית הוא קשר עמוק ומחייב. הוא ציין שסביו וסבתו קיבלו מקלט בזמן מלחמת העולם השנייה בעיר שחריסבז, וחייהם ניצלו בזכות בני הקהילה המקומית. כמו כן, שיתף השר את חוויותיו מנסיעה שערך לאוזבקיסטן לפני עשרות שנים, עת היה בשדה המחקר והאקדמיה.

הקהילה הבוכרית מונה כיום בישראל כ-250,000 איש המפוזרים בעיקר בערים במרכז הארץ וכ-150,000 איש הפזורים בעיקר בארה”ב, קנדה, גרמניה, מוסקבה, אוזבקיסטן ואוסטריה. הקונגרס מגיע לכל קהילה וקהילה ומשתף פעולה עם מנהיגי הקהילה על מנת לדאוג לצרכים של בני הקהילות השונות. בסיור הוסבר לחברי הכנסת המכובדים, שבעקבות גל העלייה הגדול של שנות ה-70 וה-90 לישראל, ובעקבות קשיי הקליטה וההסתגלות, הוקם קונגרס יהודי בוכרה העולמי בישראל ובעולם.

הקונגרס הוקם במטרה לאגד את הקהילה הבוכרית בארץ ובעולם, לשמר את המורשת הבוכרית היהודית, להפעיל מרכז תרבות ולקדם את הקהילה ברוב תחומי החיים כגון חלוקת מלגות לסטודנטים הלומדים באקדמיה ובהכשרות המקצועיות, סיוע דרך מחלקות רווחה בשיתוף הרשויות המקומיות, ארגון אירועי תרבות, עידוד שירות משמעותי לצה”ל, סיוע במלגות לתלמידים הנמצאים במסלול עתודות אקדמיות , סיוע למועדוני גיל הזהב, סיורי שייכות ומורשת, קידום תעסוקתי, קידום פרויקטים קהילתיים ועוד.

#הח”כים לבשו מסורת

לסיום הביקור, ביקשו האורחים החשובים לעטות את הגלימה הבוכרית המסורתית, כאות לחיבור העמוק שקיבלו בביקור זה לעדה הבוכרית וההתרשמות הכנה שלהם מהפעילות הענפה של הקונגרס בקהילות השונות. מיד לאחר הביקור, ובעקבות השיח הפורה בביקור, החל סגן שרת החינוך לעבוד במרץ על תכנית להכשרת אחיות מהעדה הבוכרית, תכנית שהצליחה מאוד בעבר ביוזמתו של מר דוד ארבוב ז”ל.

Leave a Reply

Your email address will not be published.