” מצאתי שם עוד כמה נערים ובסך הכל, ביחד איתי, היינו עשרה. ימים ולילות היינו סגורים בתוך הבית, אכלנו עגבניות ובצל. ביום שבו קיבלנו פיתה וענבים, זה היה יום מיוחד מאוד.”

“נשמת כל חי תברך את שמך ה’ אלוקינו, ורוח כל בשר תפאר ותרומם זכרך מלכנו תמיד, מן העולם ועד העולם אתה ק-ל”. הנעימה הזו, של תפילת שחרית של שבת קודש, מפיו של אבי ז”ל, עולה בזכרוני כמעט מידי שבת. יש דברים בחיים ששום דבר לא ישכיח. הטעם המתוק של תפילת השבת בנעימה הבוכרית, נשאר חרוט לנצח על לוח ליבנו.

מאז ומתמיד בית הכנסת היה מרכזה של הקהילה הבוכרית. עוד בהיותנו בגולה, וגם לאחר מכן, בעלותנו ארצה, בית הכנסת הוא המקום בו שופכים את תפילתנו לפני הבורא, בו נפגשים במקרים רבים לקיים אזכרות לנפטרים, וגם לחגוג, להבדיל, שמחות ואירועים חגיגיים.

*

לא אשכח לעולם את התפילות שהתפללתי בילדותי. אני רוצה לחלוק עמכם את אחד הזכרונות הללו. הייתי ילד בן 11 שנים בערך. אבא שלי תרם סכומי כסף נכבדים עבור ישיבה בעיר סמרקנד, ובעקבות הקשר שנוצר בין אבא לבין מפעילי הישיבה, נשלחתי ללמוד בישיבה זו.

נסעתי לסמרקנד והכניסו אותי לתוך בית. מצאתי שם עוד כמה נערים ובסך הכל, ביחד איתי, היינו עשרה. ימים ולילות היינו סגורים בתוך הבית, אכלנו עגבניות ובצל. ביום שבו קיבלנו פיתה וענבים, זה היה יום מיוחד מאוד. חשבנו שאנחנו הישיבה היחידה בעיר, אבל לאחר תקופה התברר לי שהיו עוד כמה כאלו.

לא אשכח את התפילות באותה ישיבה מחתרתית. הם נשמרו בזכרוני, כמו גם הלימוד של המשניות והחסידות, כזיכרון מתוק, חי ומוחשי. עבורי זו תפילה בלתי נשכחת.

*

אחד המפעלים החשובים שעומדים לנגד עינינו הוא שימור התפילה של קהילתנו, עם הנוסח המקורי שלה והנעימה הבלתי נשכחת. אני גאה ושמח על כך שקונגרס יהודי בוכרה נטל יוזמה להוציא לאור סידור שנקרא בשם “בית הלוי”, המשלב את נוסח התפילה של העדה הבוכרית, בצורה מאירת עיניים ובהירה.

בחודשים האחרונים הקונגרס ביצע כמה שיפורים במטרה להפוך את הסידור קל לנשיאה – גודל הסידור ומספר העמודים שלו ירדו בכמות, כל זה במטרה להקל על המתפללים בבתי הכנסת. הקונגרס הדפיס וחילק עשרות אלפי סידורים בריכוזי הקהילה בארץ ובעולם. זו דוגמה לפעולה אחת שיש לה השפעה לשנים ארוכות.

נכון שהיום יש שפע, והתפילות כבר לא במחתרת, אבל אין לי ספק שהסידורים והתפילות של היום, יהיו זיכרונות הילדות המתוקים של הדור הבא.

לב לבייב, נשיא קונגרס יהודי בוכרה העולמי

Leave a Reply

Your email address will not be published.