ברכת נשיא קונגרס יהודי בוכרה העולמי  מר לב לבייב לכבוד גיליון ה-1,000 של מנורה

" האג'נדה של מנורה היא לא פוליטיקה אלא קירוב. האג'נדה של מנורה איננה לכפות דעות בנושאי דת, אלא לתת לקוראים מסורת, שיזכרו את בית אבא וסבא. בעניין זה יש למנורה הצלחות ברורות".

מנורה חוגג השבוע את גיליון האלף. אלף גליונות, עשרים שנות פעילות. לא עניין של מה בכך. מנורה הוא לא העיתון הראשון לקהילה הבוכרית, קדמו לו בהיסטוריה הקרובה והרחוקה עיתונים נוספים, אבל הוא העיתון היחיד בהיסטוריה של הקהילה שיוצא בכל שבוע ושבוע, באופן קבוע, לאורך תקופה כל כך ארוכה, ועל כן, בעיניי, מדובר בעיתון החשוב ביותר של הקהילה הבוכרית מאז ומעולם.

אמרתי לא פעם שמנורה הוא כמו יין שהולך ומשתבח עם השנים. גם האיכות הולכת ומשתפרת, וגם הביקוש הולך וגדל. העובדה שיצאו עד עכשיו אלף גליונות, ובני הקהילה מבקשים את העיתון בכל שבוע, ומוכנים אפילו לשלם כסף כדי לפרסם בו, מוכיחה שמדובר בעיתון פופולארי מאוד בעדתנו.

לא פעם שואלים אותי מה מייחד את מנורה והאם יש לו מקום בעידן דיגיטלי. ראשית כל אמרתי לא פעם: נכון שיש אינטרנט ודיגיטל, אבל בוכרים מאמינים רק למזומנים… צריכים עיתון מודפס.

מנורה מתייחד בעיניי שבמובן מסוים הוא מנוגד לכל מה שקורה בעולם העיתונות. בעיתון רגיל ככל שאתה מייצר יותר סנסציה (שלא לדבר על רכילות, לשון הרע, ליבוי אש ותחרות) הרייטינג שלך עולה. מנורה עובד בדיוק הפוך. זה עיתון שהמוטו שלו הוא עשייה ונתינה. ואהבת לרעך כמוך. אולי במובן מסוים הסיבה לכך היא העובדה שהעיתון לא נועד למטרת רווח, אבל אני חושב שזה הרבה מעבר. הוא משדר את הרוח של הקהילה שלנו, קהילה חיובית ומחבקת.

העדה שלנו מגוונת מאוד. בשבוע שעבר חגגנו כנס היסטורי ומיוחד לאברכים ובני תורה, ומצד שני יש גם מלגות לסטודנטים. יש אירועי תרבות וגם הדפסת ספרי קודש. בקהילה שלנו יש את כל המגוון של עם ישראל, החל מהחרדים ביותר, מסורתיים וגם כאלה שאינם שומרי תורה ומצוות. מנורה מיוחד מאוד, ובמידה מסוימת לדעתי הוא יחיד בעולם, שמצליח להגיע ולדבר אל כל הקהלים. הוא מתאים לדתיים ושאינם, לצעירים וזקנים, גברים ונשים. הוא כולל בתוכו את כל הדברים המיוחדים של העדה שלנו, ובמובן הזה יש לו גם הצלחה גדולה אבל גם שליחות.

בכוחה של תקשורת לשנות את דעת הקהל. אדם שיהיה חשוף במשך תקופה לעיתון עם דעה מדינית מסוימת, כעבור זמן, ירצה או לא, יתחיל לסגל לעצמו דעות דומות. כמעט לכל כלי תקשורת יש אג'נדה, יש השקפת עולם עם משנה סדורה.

האג'נדה של מנורה היא לא פוליטיקה אלא קירוב. האג'נדה של מנורה איננה לכפות דעות בנושאי דת, אלא לתת לקוראים מסורת, שיזכרו את בית אבא וסבא. בעניין זה יש למנורה הצלחות ברורות.

ב-15 שנה האחרונות, לפעמים מבלי שנשים לב, נוצרה מהפכה של ממש בעדה הבוכרית. מהפכה יהודית, בתי כנסת הוקמו ושופצו, קהילות התגבשו והתפתחו, כל זאת לצד הפעילות הענפה של הקונגרס בכל רחבי ישראל ע"י הרכזים.

זה לא סוד שהמצב בקהילה בארה"ב לפני 15 שנים היה קשה מנשוא. כיום, במקומות מסוימים הקהילה שם נראית כמו ירושלים. בווינה, לפני 30 שנה היה מצב, לא עלינו, שיהודים נישאו בנישואי תערובת וערכו את מסיבת החתונה בליל שבת… כיום הקהילה שם נראית אחרת לגמרי. כך גם במוסקבה. בכל המהפכה הזו יש חלק חשוב לעיתון מנורה.

כמו שבצבא יש חילות, חיל האויר, חיל השריון, חיל רגלי וכיו"ב, ולכל חיל יש את התפקיד שלו, כך גם בקהילה הבוכרית ובקונגרס. עיתון מנורה הוא חיל האוויר של העדה הבוכרית. היכולת של מטוס להתרומם מעל לפני השטח ולראות את התמונה הכוללת, וכשצריך ליצור פעולה מסוימת לבצע אותה, וביחד עם זה להישאר למעלה, לראות גם הצדדים האחרים, זה הכח של העיתון שלנו.

כל עיתון שיורד לדפוס הוא פרי מלאכה והשקעה רבה. ולכן זו ההזדמנות להודות לכל מי שנוטלים חלק במלאכה. עורכים, כתבים, גרפיקאים, אנשי הפרסום והשטח. על כל עיתון שיורד לדפוס היה מגיע לכם "תודה" ואפילו ברכת "מזל טוב". אז ברגעים אלו שאנחנו חוגגים את גיליון האלף זו הזדמנות לומר לכם: 1,000 פעמים מזל-טוב!

Leave a Reply

Your email address will not be published.