רבים מהעדה הבוכרית מכירים את פועלו של גדול המוסיקה הבוכרית בשנות השבעים והשמונים הזמר והיוצר בוריס בלחייב ז”ל. אך מאחורי האגדה המוזיקלית מסתתר סיפור גבורה על לוחם שהשתתף בקרב בלימה ההיסטורי על העיר סטלינגרד מפני הצבא הנאצי. סיפורו של הזמר הלוחם >>

מאת: אליעזר גליבוב

בוריס בלחייב ז”ל נחשב בעיני רבים לאחד מגדולי היוצרים הבוכרים במאה ה-20. בשנים של לפני המלחמה, משפחתו ברחה מאפגניסטן לאוזבקיסטן לאחר רדיפות היהודים במדינה ורדיפה אחר סבא רבא שלו, שנחשב לסוחר גדול באפגניסטן. בלחייב נולד בשנת 1922 בעיר סמרקנד להורים ליפה וששון שנחשב לשופט גדול בסמרקנד. 

כמו רבים אחרים, עם פרוץ מלחמת העולם השנייה, התגייס בלחייב לכוחות הצבא האדום לחיל הרגלים ביחידת 434 של מחוז סטלינגרד.

המערכה באזור סטלינגרד הייתה מערכה מכרעת בחזית המזרחית של מלחמת העולם השנייה שניטשה בין ברית המועצות למדינות הציר בראשות גרמניה הנאצית. בלחייב נלחם באזורים הנחשבים עד היום לקשים ביותר, עקובים מדם והארוכים ביותר במלחמת העולם השנייה, בה נכשלו כל הניסיונות של הצבא הגרמני לכבוש את סטלינגרד מידי הצבא הסובייטי.

הלחימות באזור בו לחם בלחייב נמשכו למעלה משישה חודשים, ובמהלכה ספגו שני הצדדים כשני מיליון אבדות – הרוגים, פצועים, נעדרים ושבויים.

באחד הקרבות נפצע בלחייב ברגלו, בכתף ובראש, מה שגרם לשחרורו מהצבא עקב הפציעה הקשה בדרגת סמ”ר.

boris400

בעקבות אותו קרב, המערכה הסתיימה בניצחון מכריע של הצבא האדום, אשר נחשב לנקודת מפנה מרכזית במלחמת העולם השנייה בכלל, ובחזית המזרחית בפרט וסייע להביא, בסופו של דבר, לתבוסה הסופית של גרמניה הנאצית במלחמה. בעקבות הפציעה, בלחייב הפך לנכה גפיים והיה מתנייד ע”י קביים עד יום מותו. לאחר עלייתו ארצה בשנת 1979, מדינת ישראל הכירה בו כפצוע מלחמה ובכך זכה לקבל פיצויים מטעם הממשלה.

למרות פציעתו הקשה, הוא המשיך לעסוק באהבת חייו – המוזיקה. לאורך שנים רבות יצר וכתב טקסטים רבים בשפה הטג’יקית והבוכרית, ניגן על טאר בוכרי, בנה כלי נגינה בזמנו הפנוי ולימד צעירים רבים בעדה את שירת הששמקום ואקוני- שירי כינה בוכרים.

עד היום ניתן לשמוע על השפעותיו על מוזיקאים רבים בעדה הבוכרית ובניהם גם הזמר הגדול של זמננו – אברהם טולמסוב שהיה מתלמידיו של בלחייב, כשאביו ודודיו היו מופיעים יחד איתו כלהקה אחת. בנוסף לכך, נכדו והסנדק של בלחייב הוא מני חן, שייסד לפני כמה שנים רדיו בוכרי (ב.ב. ווסטוק) לזכרו.

בוריס בלחייב ז”ל נפטר בשנת 2000. מערכת האתר בוכרים.קום מצדיעה וזוכרת את פועלו!

צפו בקרב סטלינגרד בצבע:

Leave a Reply

Your email address will not be published.