#ההתרגשות בקרב פעילי העדה הבוכרית בשיאה לקראת השבוע הבא בו יעלה לאוויר קמפיין השותפות הראשון וההיסטורי של העדה הבוכרית למען תמיכה בסלי מזון למשפחות במצוקה לקראת חג הפסח. ההכנות לימי הקמפיין כבר בשיאם ורבים מבני העדה כבר התגייסו למען המטרה הקדושה* כל אחד מבני העדה יהיה שותף וכל שקל יוכפל בשקל נוסף על ידי נשיא הקונגרס* כל הפרטים

חג הפסח מתקרב ובא, ואיתו גם הפרויקט השנתי של הקונגרס לתמיכה בסלי מזון למשפחות מהעדה הבוכרית. אך בשנה זו, הפרויקט לא יידמה לשנים עברו. בפגישת ההיערכות של חברי נשיאות הקונגרס, הוחלט כי בשנה זו, בעקבות המכה הכלכלית הקשה שניחתה על משפחות רבות מבני העדה, סכום התמיכה חייב להיות מוכפל ואף משולש. בשל כך, החליטו חברי הנשיאות בהובלתו של נשיא הקונגרס, מר לוי לבייב, על פנייה לציבור הרחב להיות שותפים מלאים ולקחת חלק בגיוס אלפי סלי מזון למשפחות הזקוקות לכך כמו אוויר לנשימה. בישיבת חברי הנשיאות הוחלט על השקת קמפיין מימון המונים ראשוני מסוגו בעדה, תחת הכותרת ‘קהילה אחת-משפחה אחת’ המדגישה את האחדות הקהילתית ואת המשפחות הזקוקות לתמיכה מיוחדת בשנה זו.

לאחר ישיבת נשיאות הקונגרס, כונסו בבית הקונגרס בתל אביב אישי ציבור ומובילי דעת קהל מהעדה הבוכרית, על מנת להתגייס ולהוריד לשטח את מבצע השותפות ההיסטורי. אנשי הציבור והמשפיענים שהגיעו לבית הקונגרס, שמעו מפי בכירי חברת ‘צ’ארידי’, המתמחה בהוצאה לפועל של גיוס המונים, על דרכי הפעולה והדרך להשגת יעדי הקמפיין. כמו כן, חלק מהנוכחים שיתפו בתובנות האישיות שלהם לקראת יציאת הקמפיין לדרך.

חברי הנשיאות באסיפה עם נשיא הקונגרס מר לבייב (צילום: פוטו נסים)

לאחר כינוס הפורומים הללו, בית הקונגרס בתל אביב יארח בשבוע הנוכחי ובשבוע הבא, פורומים נוספים של נציגי ציבור על מנת להצליח ולגייס את מקסימום האנשים למען המטרה הקדושה של הצלחת הקמפיין.

עכשיו התור שלנו

כדי לקבל את ההסבר הטוב ביותר על הקמפיין, פנינו לאדם שהתייצב ראשון ונידב את עצמו למען הצלחת הפרוייקט, הרב בנימין ניאזוב, בעלי סוכנות הנסיעות ‘אסיה טראוול’. ניאזוב הוא זה שהתגייס בכל מאודו ולקח על עצמו לנהל ולתכלל את הקמפיין בהתנדבות מלאה, כמו שאר האנשים העוסקים בהצלחת הקמפיין.

“כבר שנים רבות שבכל שנה לקראת חג הפסח, קונגרס יהודי בוכרה לוקח על עצמו את הדאגה למשפחות הזקוקות לתמיכה כלכלית להוצאות החג. משפחות אלו, מקבלות מידי שנה לפני חג הפסח תווי קניה המיועדים לאפשר להם לחגוג את החג בצורה מכובדת ושמחה. בשנה שעברה, הכריז נשיא הקונגרס על הגדלה משמעותית בתקציב הפרויקט, והעלה את תרומתו למיליון שקל. אמנם זהו סכום גבוה מאוד, אך בשנה זו, כאשר משפחות רבות מתוכנו נפלו למצוקה כלכלית משמעותית, הסכום הזה לא יכול לענות על צרכיהם של כל המשפחות החדשות שנכנסו למעגל העוני לצערנו.

בשל כך, הוחלט השנה לפנות לכלל העדה ולשתף אותם במאמץ החשוב הזה. כך, החל מיום ראשון ה-14.3 בשעה 10 בבוקר, ועד ליום שלישי ה-16.3 בשעה 22:00, יעלה הקמפיין של העדה לאוויר ויאפשר לכל אחד לתרום את חלקו. המטרה המינימאלית של הקמפיין, היא להגיע לכדי כמות של תווי קניה וסלי מזון ל-3,000 משפחות מהעדה הבוכרית. סל שכזה למשפחה יכול לנוע בין 750-1000 שקלים, לפי הצורך.

בשנה זו, נשיא הקונגרס לקח על עצמו להיות ה’מאצ’ר’ של הקמפיין והבטיח שעל כל שקל שייתרם למטרת הקמפיין, הוא יוסיף שקל משל עצמו. כך שכל אדם שיתרום מאה שקל, אוטומטית יוסיף לקופת הפרוייקט 200 שקל.

ברור לי שישנם אנשים מתוכנו שיכולים לתרום בעצמם כמה וכמה סלי מזון, וישנם כאלו שיכולים לתרום רק חלק מסל מזון. אבל בסופו של דבר כולם יהיו חלק מאותה ההצלחה ומאותו מפגן אחדות”. הרב ניאזוב מוסיף ואומר כי יותר מאשר הוא מחפש את התורמים, הוא מחפש את אלו שירימו את הטלפון בימי הקמפיין אל חבריהם ומכריהם ויבקשו מהם להרים תרומה למען הקמפיין. “הכי טוב יהיה, אם כל אחד מבני העדה ירים טלפון בימי הקמפיין לחמישה חברים ומכרים שלו ויבקש מהם לקחת חלק” .

כל אחד יהיה שותף

זו הפעם הראשונה של קמפיין בסדר גודל כזה, איך עלה הצורך לקמפיין?

“אכן, אנחנו עושים את זה בפעם ראשונה וזו היסטוריה בעדה הבוכרית שעושים קמפיין גיוס המונים ברמה הזו, שנותן אפשרות לכל אחד ואחת מבני העדה להשתתף ולהיות חלק מהדבר האדיר הזה. ההשתתפות היא לא רק בסכומים גדולים, אלא גם בסכומים קטנים ו’כל פרוטה ופרוטה מצטרפת לסכום גדול’. בגלל המצב השנה הזו, שרבים מאיתנו חוו את המגפה הכלכלית בצורה קשה. במיוחד בעדה שלנו שיש בה הרבה עצמאיים ובעלי עסקים קטנים כמו מסעדנים, ספרים, סנדלרים וכו’. גם אותם אלו שלא היו מעולם כאלו שהיו זקוקים לעזרה, היום הם מחכים רק לנו  כדי שנעזור להם. כולנו משפחה אחת והעדה שלנו ידועה בגיבוש שלה ובאחדות שלה. אנחנו נגייס את כל מי שרק יכול כדי שהמבצע הזה יחתם בהצלחה”.

בהמשך לדבריו משתף ניאזוב במקרה יוצא דופן: “נחשפתי היום לסיפור לא יאומן שקרה בימים בהם היינו עסוקים בהכנת הקמפיין. ישבתי ביום שני השבוע בבית הקונגרס, יחד עם חברי הנשיאות לפגישת עבודה סביב הקמפיין. בפגישה השתתפו נציגות מכובדת של הנהלת ונשיאות הקונגרס, יחד עם נשיא הקונגרס מר לבייב. אחת מהפעילות שהשתתפה בכנס, סיפרה שהיא כבר הרימה טלפון לאחת מחברותיה לספר לה על הקמפיין ולרתום אותה לסייע. אותה חברה התוודתה בפניה שלצערה היא לא יכולה לסייע רבות, כיוון שהיא בעצמה מקבלת תמיכה מהקונגרס במוצרי מזון בסיסיים. אך למרות שהיה לה קשה לתרום, היא התעקשה על כך שהיא תתרום את חלקה ואף תגייס את חברותיה למען המטרה הקדושה הזו. מכאן אפשר לראות את הנקודה שעליה כבר דיברתי והיא בעצם הבסיס של הקמפיין. כל אחד ואחד הוא שותף מלא למימוש המטרה. בוודאי ש’כל המרבה, הרי זה משובח’. אך יחד עם זאת, התרומה של כל אחד ואחד מאיתנו היא עצמה אקט של אחדות וחיבור, כך שהסכום, גם אם הוא קטן, הוא משמעותי מאוד”.

עושים היסטוריה

איך יעבוד הקמפיין בפועל?

“הקמפיין יעבוד בצורה נורא פשוטה ואינטראקטיבית. לינק לאתר הקמפיין יופץ כבר במים הקרובים ויאפשר לכל אחד להיכנס ולתרום את חלקו. התרומה כולה להיעשות  אונליין באשראי, או במזומן דרך נציגי הקונגרס שיאיישו את חמ”ל התרומות בימי הקמפיין. כל תרומה שתתקבל תפורסם בלוח התרומות עם השם של התורם וההקדשה שהוא בחר לתרומה שלו. כל התורמים יזכו לתיעוד שישמר לנצח ויתן להם מקום של כבוד ככאלו שעשו היסטוריה”

לאן יילכו הכספים שייתרמו?

“כל אגורה מהכסף שנתרם עובר ישירות לפרויקט התמיכה למשפחות לחג הפסח. אני יכול לומר בבטחה גדולה שהקונגרס לא עושה הנחות לאגורה שחוקה אחת ולוקח ברצינות כל שקל שייתרם למען המטרה. הכסף שייאסף מהציבור יטופל בצורה שקופה ומקצועית ויועבר למשפחות עוד לפני חג הפסח כך שיספיקו להשתמש בו ולחגוג את החג כיהודים שמחים ובני חורין”.

כאחד שמלווה את הקונגרס עוד מראשיתו, מה מיוחד בשנה זו?

“כבר למעלה מ-18 שנה שאני נחשף לעשייה של הקונגרס בפרויקט העזרה לחג הפסח. אני מלווה את המבצעים הללו כבר שנים ונפעם בכל פעם מחדש מעצמת האור שהקונגרס מכניס לבתים הללו לקראת החג. בשנה זו, הוחלט על הגדלה משמעותית של יעד המשפחות הנתמכות ולכן לקחתי על עצמי את המשימה של ניהול הקמפיין הזה וגיוס כל מי שיכול (וגם את אלו שטוענים שלא יכולים) למען השגת המטרה. אני בטוח שכמוני, גם כל בני העדה הבוכרית יתגייסו למען אחינו ואחיותינו. גם אלו שלא עברה עליהם שנה מוצלחת במיוחד, אני מציע להם לסמוך על ברכת ה’ שהיא תעשיר ותשיב להם בכפל כפליים”. מסיים ניאזוב.

Leave a Reply

Your email address will not be published.