ישיבת הממשלה הטלפונית, שהחלה באישון לילה ונמשכה עד לשעות הבוקר המוקדמות, אישרה את ההקלות במגבלות החלות על הציבור במסגרת המאבק בנגיף קורונה.

קנס כספי לאי חבישת מסיכה והקלה במניינים ומקוואות

כעת שוב מותר להתפלל במניין בשטחים פתוחים, הפעילות הספורטיבית חזרה – אבל הלימודים בבתי הספר ובגני הילדים עדיין לא יתחדשו. חנויות חשמל וספרים ייפתחו, אבל חנויות ההלבשה וההנעלה לא. בסעיף חבישת המסכה הוחמרו התקנות, וכעת עומד בצידן קנס של 200 שקל למי שלא יעטה אותן אחרי אזהרה. ביחס לתקנות שפרסם משרד הבריאות אמש חלו שני שינויים: מספר המתפללים בחוץ הועלה ל-19 ואושרה תפילה של עד 500 מטר מחוץ למקום העבודה. לבקשת השר יעקב ליצמן, הותרה שהייה של עד שלושה גברים במקוואות.

רשימת ההקלות החדשות

עסקים יפתחו באוויר הפתוח, הקניונים יישארו סגורים

ההקלות החדשות מתירות פתיחת חנויות שאינן מוכרות מזון, אך גם כאן מדובר ברשימה מוגבלת. בין החנויות שייפתחו: חנויות למוצרי חשמל, ציוד תקשורת, ציוד תחזוקה לבית, רהיטים ואביזרים לבית, חנויות ספרים וציוד משרדי, חנויות למוצרי ספורט ואופניים, מכבסות ומתפרות.

עם זאת, חנויות הלבשה והנעלה וחנויות צעצועים לא ייפתחו נכון לעכשיו, זאת מכיוון שלדברי מנכ”ל משרד האוצר שי באב”ד “מקדם ההדבקה שם גבוה”. איסור הפתיחה יחול על חנויות שנמצאות בקניונים, במרכזי קניות פתוחים ובמרכזים שבהם יש יותר מ-15 חנויות. כמו כן לא תותר הפעלת מרפאות לטיפולים אסתטיים שאינם נדרשים לצורך בריאותי חיוני.

זו רשימת החנויות שתותר פתיחתן: 1. ציוד מידע ותקשורת; 2. ציוד אודיו ווידאו; 3. מחשבים, ציוד היקפי, תוכנה וציוד תקשורת; 4. טקסטיל; 5. כלים ממתכת, צבעים וזכוכית; 6. שטיחים, מרבדים וחיפויי קיר ורצפה; 7. רהיטים. 8; מוצרי חשמל וגז ביתיים; 9. כלי בית ומוצרים אחרים לבית, למעט צעצועים ומשחקים; 10. חפצי תרבות ופנאי; 11. ספרים, עיתונים, ציוד משרדי וצורכי כתיבה; 12. ציוד ספורט ואופניים; 13. כלי נגינה; 14. מוזיקה וסרטים על גבי מדיה; 15. אביזרים רפואיים; 16. מכבסה; 17. מתפרה; 18. סנדלרייה.

רשימת בתי העסק שיורשו להפיתח החל ממחר

תו סגול למקומות עבודה

במסגרת ההקלות הוחלט להעלות את אחוז העובדים שיכולים להתייצב במשרדים ל-30%. עם זאת, מקומות עבודה שיעמדו בתנאים של “התו הסגול” יוכלו להגדיל את כמות העובדים שמגיעים למשרד. בין התנאים לקבלת התו הסגול: מינוי ממונה קורונה לשמירה על הכללים, חובת המעסיק לתשאל את העובדים למצבם הרפואי ואיסור על הכנסת אדם עם חום גוף של יותר מ-38 מעלות, ולא תתקיים קבלת קהל.

“לא נאפשר יותר משמונה אנשים בחלל אחד ונבקש שאנשים יעבדו בצוותים קבועים”, אמר מנכ”ל משרד האוצר. “אנחנו מדברים על משמרות קבועות ככל האפשר ורוצים את אותם האנשים עם אותו הציוד באותם החדרים”.

משרדי הבריאות והאוצר הציגו את הגבלת מספר העובדים שיכולים לשהות באותו החדר. בחדרים שגודלם עד 20 מ”ר ניתן לשהות רק שני עובדים, או יותר אם יש מחיצה בין עובד לעובד. בחדרים גדולים יותר ניתן להיות עד חמישה עובדים, או מספר גדול יותר אם ישנה מחיצה.

כמו כן, ניתן יהיה לקיים פגישות מקצועיות, בתנאי שיש עד שמונה עובדים בחדר. אכילה או שתייה תתבצע ככל הניתן בחדר הקבוע של העובד ולא בפינות קפה או מטבחונים. עובדים חולים לא יורשו להגיע לעבודה, ובני 67 ומעלה ימשיכו בעבודה מהבית. ישנה המלצה לאנשים עם מחלות רקע לא להגיע לעבודה אלא להמשיך בעבודה מהבית. אם יתגלו חולים במקום העבודה – הוא ייסגר. “אנחנו אומרים למקומות העבודה – אנחנו סומכים עליכם. אם יתגלה חולה נצטרך לסגור את מקום העבודה”, אמר מנכ”ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב.

Leave a Reply

Your email address will not be published.