הזמרת לנשים אילנה עדני- באביוב, מצליחה לשלב בין לו”ז ההופעות הצפוף על הבמות הכי גדולות בארץ לבין היותה אמא במשרה מלאה ל-4 ילדים קטנים ■ אך דווקא השילוב בין שני העולמות, הוביל את אילנה להקליט את הסינגל החדש בשם “ברכת הבנות” ■ ראיון מיוחד ולנשים בלבד >>

לא כל יום פוגשים זמרת דתיה ששרה רק לקהל הנשים וזוכה להצלחה גדולה וחיבוק חם מקהל המאזינים. אילנה עדני, שברזומה שלה ניתן למצוא תפקידים רבים בעולם התקשורת  (שדרנית ומגישה ב”קול ישראל” רשת מורשת ובטלוויזיה בערוץ הידברות, עיתונאית, מפיקה ועורכת ברדיו ‘לב המדינה’ דוברת ומנהלת יח”צ של אישי ציבור ידועים ועוד…) ממשיכה להגשים את החלום הכי גדול בחייה וזה: לשיר.

עוד לפני לידת בנה הרביעי ברוך השם, אילנה והמפיק המוזיקלי – עמוס כהן, התחילו לעבוד על הסינגל החדש שמילותיו לקוחות מתוך הברכה שמברכים את בנות המשפחה בערב שבת. בשעה טובה, השבוע עדני השיקה את הסינגל והקליפ החדש – “ברכת הבנות” והיא תוצאה ישירה מחיי המשפחה שהיא מנהלת לצד קריירת השירה.

בגלל היותה דתייה, אילנה מופיעה רק בפני נשים על פי ההלכה ובהתייעצות עם רבנים ולמרות הגבלת הקהל, היא נחשבת לזמרת מאוד מבוקשת בקרב הנשים מכל המגזרים- דתיות, חרדיות, מסורתיות ואף חילוניות…לעיתים קרובות מוצאת עצמה מדלגת בין הפרשות חלה להופעה בקיסרה, ובין בת מצוות ומסיבות כלה, חינה, מקווה, הפרשות חלה להופעות באומן.

"השירים הבוכרים בהופעות שלי הם בדרך כלל שיא הערב"

“השירים הבוכרים בהופעות שלי הם בדרך כלל שיא הערב”

הדבקות במטרה וההגשמה עצמית כנראה עברה לאילנה במשפחה עוד מסבא רבא שלה, עמנואל באביוב, שהיה אסיר בכלא בסיביר לאחר שפתח בית כנסת בניגוד לחוקי המשטר, אך בהמשך הוא זכה להיות ממקימי בית הכנסת בשכונת הבוכרים בו התפללו הרב יצחק כדורי זצ”ל והרב עובדיה יוסף זצ”ל. אילנה עצמה נולדה בירושלים בשנת 1982 לבית משפחת באביוב וגדלה בבית בוכרי מסורתי. 

“הסינגל החדש הוא בעצם שיר תפילה מאוד עתיקה ומיוחדת.” מספרת אילנה. “ברכת הבנות זו ברכה אותה מברכים את בנותינו בערב שבת  קודש ‘ישימך השם כשרה רבקה רחל ולאה יברכך השם וישמרך יאר השם פניו אלייך ויחונך, ישא השם פניו אליך וישם לך שלום’.

זו ברכה שאני תמיד מברכת את הנשים, הנערות והילדות במופעים שלי, לאחר מעמד קבלת עול מלכות שמיים המרגש עד דמעות. לאחר שהנשים רוקדות, שרות ושמחות, מגיע רגע השיא בו הן מתפללות ובוכות לצלילי השירה שלי. זועקות לאבא שבשמיים, מודות לו על כל הטוב ומבקשות ישועות כל אחת והישועה שלה.

אבל הכיף הכי גדול זה לקבל תגובות על ישועות ותפילות שהתקבלו, זה ממש עושה אותי מאושרת, כי לכל אחת יש את החלומות, הבקשות והתפילות שלה וכיף לי לשמוע שמערב קדוש, שמח ומרומם, קורים דברים והתפילות אינן שוות ריקם. אבא שבשמיים אוהב את בנותיו.”

אילנה

מתוך ההופעה בקיסריה

מאיפה ההשראה שלך לבצע את ‘ברכת הבנות‘?

“יום אחד מתקשרת אלי לקוחה שראתה שאני מברכת את הבנות בברכה זו ושאלה אם יש לי את זה מוקלט, כי היא רוצה להקדיש את זה לבנותיה. אז עלה לי הרעיון להפוך ברכה ענקית זו לשיר. שכן ידוע שהשירה מגיעה עד לכיסא המלכות ובמיוחד כשזו תפילה. צלצלתי למעבד שאני עובדת איתו שנים, עמוס כהן המוכשר ונתתי לו משימה להלחין את התפילה בהקדם.

תוך שבועיים הקלטנו נגנים ושירה כשאני בחודש תשיעי ברוך השם. ולאחר הלידה הפקדתי את עריכת הקליפ על רקע המקומות הקדושים, הכותל, מערת המכפלה וקבר רחל בידיו של אליעזר גליבוב המעצב המוכשר מהקהילה שלנו. לבסוף זכיתי בחסדי השם להוציא את השיר לאוויר העולם. שירים שאני כותבת, מלחינה ומבצעת דומה לתהליך לידה של תינוק ובשיר הזה תרתי משמע” מציינת אילנה כשהיא מחייכת ומוסיפה “השקענו בו המון עבודה, מחשבה, ביצוע וכמובן הוצאות רבות, מחכות עוד הפתעות בקרוב.”

האם את עושה שימוש בכלי נגינה בוכרים אותנטיים במוזיקה שלך?

בשיר הספציפי הזה לא נשמעים כלים בוכרים. ‘ברכת הבנות’ הוא יותר מיינסטרים, אבל באלבום השני שלי יש מחרוזת בוכרית מהממת הנקראת ‘חתן כלה’, חצי בשפה הבוכרית וחצי בעברית. בהופעות שלי אני שרה ורוקדת בשיר הזה לכל הקהלים: החל מקהילות אדוקות במאה שערים ועד חסידיות קהלים מסורתיים, דתיות, חרדיות ואפילו חילוניות שפשוט מתאהבות במסורת הבוכרית, בשמחה, בשירים ובתלבושות שלנו.

השירים הבוכרים בהופעות שלי הם בדרך כלל שיא הערב, בו אני גם מלמדת את כולן לרקוד ריקוד בוכרי. בקרוב עומד לצאת שיר חדש שבהחלט יהיו בו נגיעות אתניות בוכריות מיוחדות”

DSC_3695

אילנה עם הרבנית ליסה דדון

מה הן התגובות שקיבלת על השיר החדש?

“השיר קיבל המון תגובות ופידבקים חיוביים. נשים רבות שיתפו והקדישו אותו לחברות שלהן וזה כבר הפך ללהיט בכנסי נשים, בנות מצווה, מסיבות כלה, מקווה והפרשות חלה.”

איך הציבור הדתי מקבל את העובדה שאת זמרת נשים?

“כל הקהל, בכלל גווני הקשת של הציבור גאים בי שאני מגשימה את חלומי ומבלי לוותר על עולם התורה אותו אני כל כך אוהבת ועל ערכי המסורת עליהם גדלתי.

אני עבדתי וממשיכה לעבוד שנים בתקשורת החילונית והדתית גם יחד, ואנשים לא תמיד מבינים או מאמינים שאפשר לפתח קריירת שירה בעולם נשי בלבד, כפי שההלכה מחייבת אותנו. זה קרה גם בתקופתי בה הייתי מפיקה ועורכת ברדיו 91 fm ובשנתיים האחרונות בתכנית שלי ב”רשת מורשת” קול ישראל. זה בהחלט לא קל. אך זו עובדה שעם כל הקשיים והניסיונות- זה אפשרי. אך בהחלט צריך אופי לעניין והקרבות רבות.”

אילנה עדני

ברכת הבנות

Leave a Reply

Your email address will not be published.